Domowa siłownia wyposażenie

Domowa siłownia wyposażenie

Domowa siłownia wyposażenie

Jak wiecie z wcześniejszych wpisów od jakiś dwóch lat trenuję z domu. Stworzenie i wyposażenie domowej siłowni chodziło już za mną od paru lat. Na szczęście udało się skończyć jedno pomieszczenie na strychu, które z powodzeniem pełni funkcję między innymi domowej siłowni. Wiele osób słysząc hasło domowa siłownia, albo ćwiczę w domu wyobraża sobie dwie rzeczy. Albo dwa hantle i ławeczkę upchaną w ciasnej piwnicy. Albo wypasione atlasy i sprzęty za duże pieniądze. Udowodnię Wam, że można wyposażyć podstawową siłownię za cenę rocznego karnetu. Oczywiście nie będą to obciążenia żeliwne tylko kompozytowe. Nie będą gryfy olimpijskie tylko zwykłe, ale na tej siłowni z powodzeniem zrobisz trening całego ciała. Nie zgodzę się, że obciążenia kompozytowe od razu się rozlatują, a sprzęt z niższej półki zaraz się rozleci.

Na mojej siłowni bez problemu robię martwe ciągi, przysiady ze sztangą i wszystkie ćwiczenia wielostawowe. Mówi się, że do wykonania dobrego treningu wystarczy gryf, obciążenia i drążek do podciągania. Jest w tym sporo prawdy jednak mój zestaw ma trochę więcej elementów. Tak jak mówiłem są to tańsze gryfy i sprzęty, ale spokojnie na nich formę zrobiłem. Trenuję z powodzeniem już drugi rok na mojej siłowni i nic się nie uszkodziło. Stojaki z powodzeniem wytrzymują obciążenia 110 – 120 kg, nawet przy przysiadach. Wracając do szczegółów :

Poniżej wypiszę Wam co znajduje się na mojej siłce i jakie przykładowe ćwiczenia możemy na nich robić oraz przykładowe ceny sprzętu.

domowa siłownia wyposażenie

 

Poniżej wypiszę co składa się na domową siłownię oraz w jakich przybliżonych cenach to kupiłem.

  1. Drążek do podciągania – Moim zdaniem podstawowy sprzęt na domowej siłowni. Wielu początkujących go nienawidzi, ale warto się przełamać i zacząć trenować. Nawet jeśli nie potrafisz raz się podciągnąć to pomyśl o zakupie drążka. Ja swój kupiłem za około 80 zł, wersja z kilkoma uchwytami. Jak mawiają drążek to urządzenie, które odróżnia chłopców od mężczyzn.

domowa siłownia wyposażenie

2. Ławeczka płaska do wyciskania. Koszt około 90 zł. Pozwala na trening mięśni klatki piersiowej, tricepsów, brzucha itp, zarówno z hantlami jak i gryfem.

3. Stojaki pod gryf, 2 szt. Ja kupiłem za 120 zł dwie sztuki. Przydatne przy wszelkiego rodzaju wyciskaniach jak i przysiadach ze sztangą.

4. Prosty gryf. Ja mam na swojej siłowni dwie sztuki. Dłuższy do martwych ciągów, przysiadów i wyciskań. Krótszy do na przykład treningu bicepsów. Na początek wystarczy Wam jeden. Ja mam dwa bo jest wygodniej. Gryf 152 cm – koszt około 60 zł. Gryf 180 cm koszt około 80 zł. 

5. Obciążenia. Tego nigdy za wiele 🙂 Ja mam obecnie około 140 kg obciążeń ale przydało by się jeszcze dokupić. Oczywiście ilość obciążeń zależy od Waszego poziomu wytrenowania aczkolwiek warto mieć podstawowe krążki. Taka domowa siłownia moim zdaniem powinna mieć około 100 kg. Zrobię Wam wyliczenie 100 kg na różnych talerzach. 

Obciążenia :

1,25 kg – 2,5 zł za talerz x 4

2,5 kg – 10 zł za talerz x 6

5 kg – 14 zł za talerz x 4

10 kg – 25 zł za talerz x 2

20 kg – 45 zł za talerz x 2

Suma – 266 zł

Oczywiście nie musimy od razu kupować wszystkich obciążeń aczkolwiek taki zestaw bardzo ułatwi sprawę. Ja początkowo miałem chyba 2,5 kg , 5kg i 10 kg i też jakoś dawałem radę.

Z takim zestawem już śmiało zrobimy trening klatki, martwy ciąg, przysiady ze sztangą, nawet trening pleców.

Domowa siłownia wyposażenie zdjęcia :

domowa siłownia wyposażenie

6. Hantle. Na początek przydadzą się mniejsze na przykład do wyciskań i mniejsze na przykład do rozpiętek. Większość z nich możemy regulować i dokładać obciążenia. Początkowe zestawy zależą od Waszego wytrenowania. Ja mam przykładowo 20 kg – cena za 2 szt to około 100 zł oraz 10 kg – cena za 2 szt około 60 zł.

7. Ławeczka skośna regulowana. Przydatna do treningu klatki, barków na różnych płaszczyznach. Możemy spokojnie używać jej w połączeniu ze stojakami i gryfem jak również hantlami. Koszt około 250 zł. Dodatkowo mogę do niej dokładać moduł, który pozwala trenować nogi. Koszt tego modułu 100 zł. 

8. Wyciąg montowany do ściany. Jeśli chodzi o taki wyciąg to możemy się bez niego obejść jeśli podciągamy się na drążku. Można również mieć i to i to na siłowni. Zależy od Waszych finansów. Taki wyciąg to koszt około 300 zł ale pozwala na kompleksowy trening pleców i nie tylko.

domowa siłownia wyposażenie

9. Na mojej siłowni znajduje się jeszcze worek treningowy i piłka refleksówka. Są to rzeczy opcjonalne jeśli ktoś lubi. Jednak podam Wam koszty. Wieszak na worek – 90 zł. Worek treningowy – 120 zł. Piłka refleksówka – około 70 zł.

10. Dodatkowe wyposażenie czyli tak zwana drobnica. Mowa tutaj o takim sprzęcie jak skakanki , maty, kettle, piłka do ćwiczeń , gumy oporowe oraz obciążniki na kostki. Takie dodatki to koszt rzędu 150 zł w zależności do czego ich potrzebujemy i jakiej firmy.

 

Podsumowanie kosztów domowa siłownia wyposażenie :

Wersja podstawowa –  Drążek + Ławeczka + Stojaki + Gryf + Obciążenia (100 kg) + Hantle – 796 zł 

Wersja rozbudowana – Drążek + Ławeczka +Ławeczka Skośna + Moduł na nogi + Stojaki + Gryf x 2 + Obciążenia (100 kg) + Hantle + Wyciąg – 1426 zł

Opcjonalnie worek treningowy + wieszak – 210 zł 

 

Ja chodząc na siłownie 2 lata temu, za karnet open płaciłem 120 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę rozbudowaną wersję wyposażenia domowej siłowni. Roczny karnet prawie pozwolił mi na kupno sprzętu na domową siłownię w wersji rozbudowanej przy 100 kg obciążeń. Myślę, że nie jest to jakiś duży wydatek w stosunku do rocznego karnetu, a siłownia zostanie nam na zawsze.

O tym, że formę w domowej siłowni można zrobić przy solidnych treningach i dobrej diecie przeczytacie tutaj

Nie trzeba, drogich karnetów i wypasionego sprzętu, żeby trenować i kształtować sylwetkę. Trenuje na swoich zasadach, przy swojej głośnej muzyce i nie muszę czekać, aż ktoś zwolni mi ławkę 🙂

domowa siłownia wyposażenie

Ćwiczę, kiedy chce, jak chce. Z nikim się nie muszę liczyć więc mogę skupić się w 100 % na treningu.

Jeśli macie jakieś pytania o sprzęt czy wyposażenie to piszcie w komentach, na maila lub na fejsie.

Ja dużą część swojego sprzętu kupiłem w sklepie K-sport , szczerze muszę przyznać, że mają jedne z najtańszych cen w necie. Drążek możecie u nich kupić już od 50 zł. Zresztą sprawdźcie sami na ich stronce.

Dodatkowo po wpisaniu kodu rabatowego : zrzucbrzuch dostaniecie 10% rabatu na zakupy. Moim zdaniem warto bo za taką kasę gdzie indziej domowej siłowni nie wyposażycie.

http://www.k-sport.com.pl/?affiliate=4767

Jak się ćwiczy na takiej siłowni możesz zobaczyć tutaj :

 

 

 

 

 

Udostępnij

Komentarzy (11)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *