Jakie obciążenie wybrać na domową siłownię ?

Jakie obciążenie wybrać na domową siłownię ?

Jakie obciążenie wybrać na domową siłownię ?

Lecimy dalej z tematem wyposażenia domowej siłowni ostatnio było o stojakach dzisiaj – jakie obciążenie wybrać na domową siłownię. Wyposażając domową siłownię każdy z nas chce kupić sprzęt możliwie jak najtaniej przy jednoczesnej wysokiej jakości. W przypadku obciążeń jest to dość ważne ponieważ będziecie ich używać praktycznie do większości ćwiczeń. Obciążenia zakładamy na gryfy (krótkie, długie, łamane) jak również na maszyny, wyciągi. W domowych warunkach nie mając atlasu w większości ćwiczeń będziecie używać obciążeń. Dobrze by były trwałe. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba od razu kupować obciążenia żeliwne. Zdaję sobie sprawę, że dużo osób szuka najtańszych rozwiązań z różnych przyczyn. Sam mam u siebie część najtańszych obciążeń i służą mi do dziś. W tym wpisie postaram się Wam możliwie obiektywnie przedstawić wszystkie typy obciążeń, a decyzje, które będą odpowiednie na Waszą siłkę podejmiecie sami.

W tym wpisie przedstawię Wam 4 typy obciążeń (3 z nich mam u siebie na siłce) :

  • Bitumiczne , betonowe. Nie zagłębiajmy się już dokładnie jaki % betonu. Czy są bardziej z cementu / betonu w to już nie będę wnikał. Chodzi o wszystkie obciążenia “betonopodobne” które są pokryte plastikową powłoką. Film o obciążeniach bitumicznych zobaczysz tutaj na kanale.
  • Żeliwne, stalowe. Wszystkie typy obciążeń z metalu, które nie mają żadnej powłoki ochronnej.
  • Bumpery . Obciążenia gumowe. Zrobione z granulatu gumowego (bez talerza w środku). Dodatkowo wyposażone metalowe tuleje, które znacznie ułatwiają montowanie ich na gryfie.
  • Olimpijskie. Obciążenia stalowe powlekane gumą. Również wyposażone w metalowe tuleje.

Jakie obciążenie wybrać na domową siłownię ?

Teraz postaram się przedstawić jak wyglądają mniej więcej ceny poszczególnych obciążeń oraz jakie mamy plusy i minusy decydując się na konkretny rodzaj.

Jeśli chodzi o widełki cenowe to podam je na przykładzie obciążenia 5 kg danego typu. Dane pochodzą z popularnych serwisów aukcyjnych i sklepów. Oczywiście używane obciążenia można kupić taniej.

Jakie obciążenie wybrać na domową siłownię ?

Bitumiczne

Obciążenia Bitumiczne , Betonowe, Kompozytowe. – zdecydowanie najtańsze rozwiązanie. Zestaw 30 kg talerzy możemy kupić już od 119 zł  w HOP SPORT

Takie obciążenia będą dobre dla początkujących i wszystkich, którzy chcą wyposażyć siłownię najniższym kosztem. Pamiętajcie tylko, że trzeba się z nimi obchodzić delikatniej niż z innymi typami obciążeń. Jeśli po każdej serii będziesz rzucał je na ziemię to za jakiś czas beton się wykruszy i obciążenie będzie do wywalenia. Nie znaczy to , że mamy przesadnie na nie uważać ale zdrowy rozsadek będzie wskazany. Ja u siebie na siłowni mam niektóre obciążenia bitumiczne, które kupiłem 8 – 9 lat temu i część z nich do dzisiaj jeszcze mi służy. Kilka sztuk owszem zużyło się już przez ten czas więc na to też musicie zwrócić uwagę przed decyzją kupna.

Druga sprawa to gabaryty. Te obciążenia są zdecydowanie największe i najszersze gabarytowo w stosunku do wagi obciążenia. Krążek 5 kg będzie wyglądał na dużo masywniejszy niż stalowy i będzie zajmował dużo więcej miejsca. Przy popularnych ćwiczeniach jak wyciskanie na klatkę czy martwy ciąg może okazać się , że braknie Wam miejsca na gryfie. Szczególnie podczas dźwigania 110 – 120 kg i więcej. Ja ćwiczyłem na samych bitumicznych do 120 kg na martwy ciąg potem już trzeba było trochę kombinować. W przypadku obciążeń bitumicznych warto kupić sobie do nich dłuższy gryf. Wracając do trwałości bo to jest ich główny mankament. Jeśli je szanujecie i nie rzucacie z całym impetem tylko normalnie odkładacie to posłużą przez długi czas. Ja robiłem nimi martwe ciągi, wiosłowania na plecy i do dzisiaj mi służą. Kto śledzi kanał ten wie.

Materiał video o obciążeniach betonowych możesz zobaczyć poniżej. Na tym filmie jest również test wagi obciążeń bitumicznych vs żeliwnych więc też warto zobaczyć.

Żeliwne / Stalowe

Obciążenia Żeliwne, stalowe. trwałe, droższe, nie pozbawione wad. 5 kilogramowy talerz możemy kupić od 45 zł wzwyż. Więcej na temat obciążeń żeliwnych możesz przeczytać na blogu obciążenia żeliwneDużo trwalsze od bitumicznych (w końcu stal) jednak są też sporo droższe. Fakt jest taki, że jak masz większe środki i planujesz robić siłownię na lata to wybieraj stalowe/ żeliwne. Posłużą Ci przez długi czas i można rzucać je na podłogę i nie trzeba się z nimi cackać. Wiadomo, że jak ktoś się uprze to wszystko zniszczy ale w tym przypadku trzeba by się bardzo postarać. Jeśli chodzi o minusy to mogą pojawić się utrudnienia w przypadku robienia np. martwego ciągu. W tym przypadku zależy nam by talerz miał możliwie największą średnicę. Nie trzeba tak nisko opuszczać sztangi. Obciążenia, żeliwne natomiast są trochę niższe niż bumpery czy olimpijskie. Chociaż można też trafić podobne rozmiarowo. Jeśli będziecie szukać żeliwnych to zwróćcie na to uwagę. Z drugiej strony można sobie coś podłożyć pod sztangę i dźwigać z wyższego poziomu. 

Jeżeli zamierzasz robić treningi typowo siłowe to obciażenia żeliwne będą bardzo dobrym rozwiązaniem. Ponadto, talerze żeliwne zajmują dużo mniej miejsca niż bitumiczne czy bumpery więc sprawdzą się w małych pomieszczeniach do ćwiczeń.

Część producentów produkuje obciążenia w kształcie tzw. “kierownicy” jest to dodatkowe udogodnienie ponieważ z talerzami w takim kształcie możemy robić też niektóre ćwiczenia bez gryfu. Dodatkowo taki kształt ułatwia zakładanie obciążenia na gryf i przenoszenia obciążeń.

Taki talerz np 5kg możesz chwycić do ręki i robić np uginania ramion na biceps (zastępujesz hantle). Trening z samymi obciążeniami już wkrótce na kanale 🙂

Materiał o obciążeniach żeliwnych i przykłądowe ćwiczenia z talerzami typu “kierownica” zobaczysz na tym filmie :

Bumpery / obciążenia gumowe

Bumpery talerze wykonane są z granulatu gumowego, a w środku znajduje się metalowa tuleja na gryf. Jeśli chodzi o ceny to są one trochę droższe od żeliwnych. Chociaż możemy też czasem trafić w bardzo podobnych cenach. Na przykładzie talerza 5 kg ceny wahają się od 65 do 120 zł . Jeżeli nie zależy Wam na estetyce można szukać obciążeń bumperów II gatunku. Mają jakieś minimalne uszkodzenia i są mniej estetyczne ale pełnią swoje funkcje. W takich przypadkach możecie kupić je jeszcze taniej. Bumpery polecam zdecydowanie tym, którzy preferują treningi w stylu crossfit. Wszystkie talerze są tych samych rozmiarów więc jest to pomocne przy wszelkiego rodzaju ciągach, wiosłowaniach, wyrzutach i wyciskaniach. Dodatkowo talerze wykonane są z gumy więc można nimi spokojnie rzucać o podłogę. Jedyny minus to gabaryty. Obciążenia tego typu będą zajmować dużo więcej miejsca niż np stalowe. Jeżeli jednak preferujesz treningi głównie z wolnym ciężarem i masz więcej funduszy to warto zainteresować się właśnie bumperami. 

Obciążenia olimpijskie

Obciążenia olimpijskie – najdroższe z całego zestawienia ale też najbardziej profesjonalne. To właśnie obciążenia olimpijskie używane są na wszystkich zawodach i olimpiadach. Są to profesjonalne obciążenia. Najlepiej wyważone i dopasowane do treningu. Oczywiście są też najdroższe. Są to stalowe talerze dodatkowo pokryte gumową powłoką. W środku znajduje się metalowa tuleja na gryf. Talerz 5 kg możemy kupić od 120 zł wzwyż 🙂 Więc jak sami widzicie tutaj cena jest dosyć wysoka. Jednak jeśli ktoś ma miejsce i budżet to czemu nie. Z reguły na domowych siłowniach mało ludzi decyduje się na ten typ obciążeń głównie chodzi o koszty. Polecane są przede wszystkim dla tych, którzy trenują powerlifting albo dźwigają już naprawdę duże ciężary. Warto też nadmienić, że zarówno do bumerpów jak i obciążeń olimpijskich trzeba kupić gryf olimpijski. Jest on cięższy , większy i dużo droższy od tych gryfów, które spotykamy na domowych siłowniach. Dużą zaletą jest też to, że obciążenia olimpijskie są najlepiej wyważone. Tolerancja wagi waha się w granicach ± 2%( deklarowanej wagi)

Jakie obciążenie wybrać na domową siłownię ? Podsumowanie

Plusy i minusy :

Jakie obciążenie wybrać na domową siłownię ?

Jakie obciążenie wybrać na domową siłownię ? podsumowanie

Przedstawiłem Wam w skrócie jak wyglądają typy obciążeń dostępnych na rynku. Ja u siebie na siłce testowałem 3 typy obciążeń – bitumiczne, żeliwne i bumpery. Co mogę doradzić?

Tak naprawdę musisz sobie odpowiedzieć na pytanie jaki typ treningu będzie u Ciebie wiodący. Jeśli lubisz treningi bardziej crossfitowe, rzucasz sztangami , robisz ciągi , wyrzuty to od razu celowałbym w bumpery.

Jeżeli preferujesz klasyczny trening siłowy , a ćwiczenia typu martwy ciąg , przysiady są dodatkiem do Twojego planu to wybierałbym między bitumicznymi , a żeliwnymi. Jeśli masz więcej kasy i planujesz robić siłownię “na wypasie” to celuj od razu w obciążenia żeliwne. Będziesz miał trwały sprzęt na lata. U siebie przeskakuje z betonów na żeliwne od K-Sport oczywiście wy możecie szukać jakich chcecie.

Z kodem ” zrzucbrzuch “ macie 10 % zniżki na całe zakupy w K-sport

Obciążenia olimpijskie to spory wydatek. Oczywiście są to obciążenia najlepszej jakości i nie ma tutaj się do czego przyczepić ale większość z nas tworząc swoje miejsca do ćwiczeń wybiera raczej tańsze rozwiązania.

Czy warto kupić obciążenia betonowe ? 

Moim zdaniem tak. Jeśli nie masz dużego budżetu, chcesz od czegoś zacząć to lepiej ćwiczyć z betonowymi niż wcale. Część z Was szuka po prostu hantli i sztangi do rekreacyjnych ćwiczeń. Nie trzeba od razu budować siłowni. Takie obciążenia również się sprawdzą jeśli będziemy w miarę je szanować. Ja u siebie mam hantle bitumiczne, które mają 9 lat i jeszcze czasami z nimi ćwiczę.

Obciążenia po taniości ?

Najtańszym rozwiązaniem będzie szukanie obciążeń z drugiej ręki. Używane często można kupić dużo taniej. Jeśli nie zależy Ci na nowym sprzęcie to szukaj ogłoszeń z używanymi. Chociaż obecnie dużo ludzi ceni sobie używane jak nowe (szczególnie żeliwo). Szukając bitumicznych / betonowych z drugiej ręki upewnij się, że nie są w środku uszkodzone.

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie sprzętu i nie tylko piszcie na zrzucbrzuch@gmail.com albo na social media – Instagram , Facebook

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *