Przerwy w treningach

Przerwy w treningach

Przerwy w treningach czyli czy powinniśmy czasem odpocząć od siłowni, biegania bądź innej aktywności ?

Wpis ten mogę adresować zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych ponieważ każdemu z kto regularnie trenuje przyda się odpoczynek. Jeżeli trenujesz od miesiąca to raczej zapomnij o dłuższym odpoczynku. O tym, że regeneracja po treningu jest ważna możemy przeczytać w wielu miejscach. My też kiedyś pisaliśmy o tym wpis. Warto w tygodniowym cyklu treningowym robić co parę dni przerwę to oczywiste. Ale jak sprawa ma się na przykład jeśli chodzi o roczny cykl treningowy ? 

Niezależnie od tego czy jesteśmy na redukcji czy masie albo trenujemy z naciskiem na siłę lub wytrzymałość nasz organizm musi od czasu do czasu naładować akumulatory. Dlatego w ciągu roku powinniśmy zaplanować dwa – trzy okresy regeneracyjne, które będą trwać przynajmniej 7 dni. Niektóre źródła mówią, że taki odpoczynek powinien trwać nawet do dwóch tygodni ale ja uważam, że może już wpłynąć to na nasze osiągi. Moim zdaniem optymalny czas takiego odpoczynku to 5-10 dni, dwa razy w roku. Pozwoli to uniknąć przetrenowania, a na dłuższą metę poprawi nasze przyszłe osiągi.

Przerwy w treningach korzyści :

 • Regeneracja zarówno układu nerwowego jak i mięśniowego.
 • Zmniejszenie ryzyka przyszłych kontuzji oraz podleczenie ewentualnych starych urazów
 • Duże prawdopodobieństwo polepszenia swoich poprzednich wyników sportowych
 • “Poukładana głowa” jakby nie było trening to stres dla organizmu i wychodzenie ze strefy komfortu. Tygodniowa przerwa dobrze zrobi na psychikę.

Przerwy w treningach

Kiedy robić przerwy w treningach ?

Większość z nas przynajmniej raz w korzysta z tygodniowego urlopu. Według kodeksu pracy mamy 26 dni urlopu więc spokojnie można zrobić nawet dwa urlopy po 2 tygodnie w ciągu roku. Z reguły nasze urlopy wyjazdowe planujemy  wcześniej więc jest to też dobry moment na przerwę w treningach. Jeśli cały rok sumiennie trenowałeś to Twój urlop powinien być właśnie regeneracją dla ciała i ducha. Pamiętajmy jednak, żeby należycie się zregenerować. Chodzi mi głównie o to, że część takich urlopów przeradza się w festiwal imprezowania i jedzenia co popadnie. Organizm po tygodniu imprezowania i takiego jedzenia raczej nie będzie zregenerowany. Wszystko dla ludzi ale z głową. Wiadomo, można coś tam sobie wypić ale tydzień poranków na ostrym kacu jest przeciwieństwem odpoczynków, a tak to niestety u wielu wygląda.

Jeżeli nie wyjeżdżamy nigdzie bo na przykład nie lubimy albo praca nie pozwala warto zaplanować takie tygodniowe okresy odpoczynku dwa razy w roku. Kiedy to będzie to już zależy od Was. Można zrobić na przykład jedną regeneracje zimą i jedną latem. Wybór należy do Was.

Kiedy jeszcze robić przerwy w treningach ? 

Tutaj mowa o przypadku, którego chyba każdy z nas nie lubi czyli kontuzje i choroby. W przypadku kontuzji powinniśmy odpuścić treningi do momentu całkowitego ustania bólu czy dyskomfortu. Wiem, że to trudne bo sam często trenuje z bolącym barkiem czy kolanem bo już mnie nosi. W przypadku przeziębienia czy grypy również warto poczekać, aż objawy ustąpią całkowicie.

Warto też wspomnieć, że są inne czynniki, które mogą sygnalizować, że potrzebujemy przerwy :

 • brak chęci na trening (wiadomo też mi się czasem nie chce ale jeśli jest tak za każdym razem to albo trzeba odpocząć albo zmienić dyscyplinę)
 • spadek energii i uczucie osłabienia (czyli chce mi się ale nie daje rady) (oprócz odpoczynku w takiej sytuacji polecam też zrobić badania krwi, może dzieje się coś niedobrego)
 • ogólne uczucie przetrenowania, bardzo uciążliwe zakwasy czy bóle mięśni ( nasz organizm daje sygnał, że albo trenujemy za ostro albo mamy chwilowo dość)

O czym pamiętać podczas przerwy w treningach ?

 • suplementacja – jeżeli braliśmy jakieś suplementy to podczas przerwy warto również je stosować. Jeśli nie stosowaliśmy pomyślcie o jakiś witaminach i minerałach oraz np. BCAA.
 • sen – zaplanuj sobie solidne wysypianie. Wiadomo osoby trenujące powinny każdego dnia o to dbać ale nie zawsze jest czas się wyspać. Praca, szkoła, obowiązki dnia codziennego.
 • luzik – lubisz grać na konsoli, czytać ? To uwal się na kanapie z ulubioną grą czy książką na kilka godzin. Regeneracja powinna dotyczyć również psychiki.
 • spacer nie zaszkodzi – oczywiście nie popadajmy w totalną destrukcję. Codzienny spacer z psem, żoną , chłopakiem jak najbardziej będzie wskazany.
 • trzymaj dietę. – regeneracja to przerwa od treningów nie od zdrowego odżywiania. Wiadomo fajnie się chrupie chipsy na kanapie ale nie popadaj w skrajności. Pamiętajcie wszystko z głową i dla ludzi

Przerwy w treningach

Powodzenia zatem w odpoczywaniu 🙂 Jak macie pytania piszcie śmiało.

Udostępnij

1 Komentarz

 • sara Odpowiedz

  Ja chodze na siłkę trzy razy w tygodniu, także mam odpoczynek 😀

  25 października, 2019 at 12:17 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *