Jak dbać o regenerację po treningu ?

Jak dbać o regenerację po treningu ?

Jak dbać o regenerację po treningu ? 

Regeneracja to jeden z trzech podstawowych filarów zdrowego stylu życia oprócz diety i regularnej aktywności. O ile wszyscy w pierwszej kolejności stawiają właśnie na przestrzeganie jadłospisu i częste trenowanie o tyle nie każdy pamięta już o regeneracji. Podobnie było również w moim przypadku. Regeneracja była dla mnie bardzo mało istotna do czasu kiedy moje wyniki badań krwi wyszły nie do końca w normie. Po konsultacji z lekarzem wniosek był jeden – organizm za ciężko pracuje zarówno psychicznie jak i fizycznie dlatego trzeba pomyśleć o częstszym odpoczynku.
Wielu z Was ma zapewne sytuacje podoba do mnie. Oprócz uprawniania sportu, trenowania każdy z nas chodzi jeszcze do pracy na etacie i ma sporo obowiązków domowych. Nie oszukujmy się mało kto jest zawodowym sportowcem, gdzie trenowanie to jego praca i odpoczynek wpisany jest w harmonogram dnia. My często wplatamy trening pomiędzy pracę o obowiązki domowe i w rezultacie okazuję się, że nasz odpoczynek to 6-7 h snu w nocy. Niestety w przypadku ludzi często trenujących (szczególnie sporty wytrzymałościowe) to zdecydowanie za mało.

1. Ograniczenie dni treningowych / zmiana planu treningowego –

Dawniej ćwiczyłem siłowo 3 razy w tygodniu, i wytrzymałościowo też 3 razy w tygodniu. Czyli 6 dni, po lekkiej modyfikacji planu i zredukowaniu bądź zamianie paru ćwiczeń na wielostawowe udało się zredukować tą liczbę do 2 siłowych i 2 wytrzymałościowych. Z tym, że siłowe są trochę dłuższe ale zyskuje dodatkowy dzień odpoczynku. Dodatkowo raz na jakiś czas idę jeszcze pobiegać. Pamiętajcie w przypadku bycia fit i regeneracji czasami mniej znaczy więcej !!
2. Dbaj o dłużysz sen i lepszą jakość –
postarajcie się sypiać przynajmniej 8 h dziennie i w komfortowych warunkach. Warto zadbać o wygodny materac, ciszę i spokój w sypialni i możliwie niską temperaturę 19 – 21 stopni. Takie warunki sprzyjają lepszej regeneracji.

3. Redukuj stres –

stres to w dzisiejszych czasach wróg nr jeden. Zbyt duża ilość powoduje, że nasz organizm nie funkcjonuje tak jak powinien, a nawet może doprowadzić do poważniejszych problemów ze zdrowiem. Oczywiście nic tak nie obniża stresu jak porządny wycisk na treningu. Lecz jeśli mamy już parę treningów w tygodniu to warto obniżyć jego poziom w inny sposób. Na przykład oglądając dobry film czy czytając książkę to również jest wbrew pozorom bardzo ważne.

4. Suplementy sprzyjające regeneracji – Jak dbać o regenerację po treningu ?

oprócz aminokwasów BCAA, o których już pisaliśmy na blogu warto sięgnąć również po inne suple ponieważ aminokwasy działają głównie na regenerację naszych mięśni po treningu, a warto pomyśleć o całym organizmie. Pomocny może okazać się Ashwagandha czyli indyjski żeń szeń. O pozytywnych właściwościach tej rośliny możemy sporo poczytać w internecie ja natomiast chciałbym się skupić głównie na właściwościach przydatnych dla sportowców, osób aktywnych.

– wzmacnia układ odpornościowy
– działanie przeciwzapalne i neuroprotekcyjne dzięki czemu pomaga chronić nasze stawy.
– chroni wątrobę i żołądek
– zwiększa wydolność organizmu
– poprawia kondycję fizyczną i psychiczną
– ma działanie przeciwstresowe
Wyżej wymienione działania są ważne dla każdego organizmu, szczególnie dla osób trenujących dlatego oprócz regeneracji warto sięgnąć po suplementy, które dodatkowo wspomogą nasz organizm. Ponadto Ashwagandha pomocna jest w walce z depresją i chorobą Alzheimera oraz niepłodnością u mężczyzn.
Pamiętajcie w przypadku regeneracji po treningu MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ 🙂  

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *