Czym zastąpić odżywkę białkową ?

Czym zastąpić odżywkę białkową ?

Czym zastąpić odżywkę białkową ?

W przepisach w internecie jak i w wielu naszych przepisach publikowanych na blogu bardzo często możecie znaleźć odżywkę białkowa – na przykład, w którymś z tych. My osobiście nie mamy problemu jej stosowaniem jednak część osób szuka zamienników. Bardzo często gdy wrzucam jakiś przepis na facebooka czy bloga zadajecie pytanie „czym zastąpić odżywkę białkową ?„ Chcemy wyjść Wam naprzeciw i zrobić właśnie wpis o tej tematyce. W Internecie krąży dużo sprzecznych informacji i mało usystematyzowanych na ten temat. Ten wpis jest właśnie po to by rozwiązać Wasze wątpliwości i dać pomysł na zamienniki odżywki.

Oczywiście używanie odżywki białkowej w przepisach ma przede wszystkim za zadanie podbić ilość białka w makroskładnikach. W tym celu właśnie duża część przepisów fit na ciasta czy koktajle lub desery ma ją w składzie. Dodatkowo w odżywce białkowej mamy w większości czyste białko na stosunkowo małą objętość tego proszku i mało kalorii. Dzięki temu podbijamy białko w posiłku nie zwiększając zbytnio jego objętości. To dość istotne na przykład dla osób na diecie na masę, które i tak jedzą już dużo objętościowo i chcą uniknąć dodatkowego pokarmu do strawienia. Taka odżywka białkowa właśnie w postaci proszku działa jak dodatkowy posiłek, czy składnik posiłku naszpikowany makroskładnikiem jakim jest białko. Przepisy z odżywką białkową znajdziecie tutaj na blogu. A tak prezentują się niektóre:

Wracając jednak do tematu przedstawimy Wam kilka alternatyw dla odżywki białkowej :

Ważne ! Pamiętajcie, że część z tych zamienników oprócz białka może zawierać również tłuszcz czy węglowodany. Nie jest to istotne w przypadku osób, które chcą sobie po prostu zrobić fit przepis. Jednak dla kogoś na diecie z wyliczoną kalorycznością i makro może już mieć wpływ na obraz kaloryczny całego dnia. Należy zadać sobie również pytanie czy chcemy zastąpić w przepisie białko jako “proszek” czy zależy nam na tym, aby tak ją podmienić by nie zmieniać w przepisie ilości białka jako makroskładnika.

Białko z jajka. Jest to chyba najbardziej oczywisty wybór jeśli chodzi o zamiennik odżywki. Sprawdzi się w przypadku przepisów do piekarnika, wszędzie tam gdzie ubijamy jakieś masy. Jak na przykład muffiny, ciasta, desery. Białko jaja lub całe jajko możemy też wrzucić do koktajlu jeśli nie mamy problemu z jedzeniem go na surowo. Dużym plusem jest to, że białko jaja składa się głównie z białka bez węgli i tłuszczu więc makro mamy zachowaneCzym zastąpić odżwykę białkową ?

Masło orzechowe, migdałowe, orzechy, siemie lniane. Orzechy i masła orzechowe mają sporą zawartość białka więc jeśli chcemy w przepisie podbić białko to śmiało możemy ich użyć. Należy jednak pamiętać, że oprócz białka orzechy zawierają bardzo dużo tłuszczu i kalorii. Osoby, które liczą makroskładniki powinny przeliczyć sobie cały przepis i wprowadzić ewentualne korekty w gramaturze innych składników przepisu.Czym zastąpić odżwykę białkową ?

 

Fasola lub groch. Możemy dodawać ją do deserów czy ciast. Są dobrym źródłem roślinnego białka i z powodzeniem może zastępować odżywkę białkową. Dostępne są już też mąki z grochu i fasoli. Pamiętajmy, że strączki zawierają również sporo węglowodanów. W przepisach na desery z fasolą naprawdę nie czuć w smaku fasoli. Tu macie kilka pysznych przepisów:

FIT MURZYNEK

TORT FASOLOWY Z KREMEM

CZEKOLADOWY DESER Z FASOLI

 

Mleko w proszku – dosyć popularny zamiennik odżywki białkowej w formie proszku. Jednorazowo można go użyć do koktajlu czy ciasta, ale nie polecam pić codziennie np. w shake’u ponieważ makroskładniki mleka w proszku znacznie różnią się od odżywki białkowej. Sami zerknijcie na te wyliczenia na 100g produktu:

Odżywka białkowa 385 kcal / Białko 75g / Węgle 7g / Tłuszcz 5g/ na 100g

Mleko w proszku   496 kcal / Białko 26g / Węgle 38g / Tłuszcz 26g / na 100g


Serek wiejski / twaróg
Ulubione produkty każdego na diecie. Dobrze nadają się do serników, koktajli itp. Pamiętajmy, że w składzie mają również węglowodany oraz tłuszcz więc znowu warto sięgnąć do tabeli kalorii. Można tez wybrać serek wiejski w werski light lub twaróg chudy. Tutaj macie super przepisy na PLACEK BRZOSKWINIOWY z serka wiejskiego oraz na pyszny FIT SERNIK JAGODOWY.

BRAK ODŻYWKI. W wielu z tych przepisów możemy po prostu nie użyć tego suplementu. W takich przypadkach pytanie „czym zastąpić odżywkę białkową?” nas nie dotyczy. Po prostu jej nie używamy. W wielu przepisach nie będzie mieć to znaczącego wpływu na konsystencję dania czy jego smak. Często właśnie w komentarzach piszemy Wam, że można śmiało z niej zrezygnować. Jeśli odżywka białkowa ma być czymś co ma nadać wypiekom słodyczy możemy użyć wtedy miodu/ksylitolu/syropu klonowego.

W przypadku zabawy z zamiennikami odżywki białkowej na inne produkty polecam Wam korzystać z tabeli kalorii. Takie tabele znajdziecie bez problemu w Google, a jak się z takiej tabelki korzysta pisałem Wam tutaj.

Może jednak użyć odżywki ?

Jeżeli natomiast zdecydujecie się na użycie białka. Powinniście przeczytać wpis – jaką odżywkę wybrać do przepisów ?

Jeśli interesują Was zdrowe słodycze z odżywką białkową lub bez polecam naszego ebooka DESERY NA DIECIE

 

Udostępnij

Komentarzy (10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *