Czym zastąpić odżwykę białkową ?

Czym zastąpić odżywkę białkową ?

Czym zastąpić odżywkę białkową ?

W naszych przepisach bardzo często możecie znaleźć odżywkę białkowa na przykład, w którymś z tych. My osobiście nie mamy problemu jej stosowaniem jednak część osób szuka zamienników. Bardzo często gdy wrzucam jakiś przepis na facebooka czy bloga zadajecie pytanie „czym zastąpić odżywkę białkową ? „. Chcemy wyjść Wam naprzeciw i zrobić właśnie wpis o tej tematyce. W Internecie krąży dużo sprzecznych informacji i mało usystematyzowanych na ten temat. Ten wpis jest właśnie po to by rozwiązać Wasze wątpliwości i dać pomysł na zamienniki odżywki.

Oczywiście używanie odżywki białkowej w przepisach ma przede wszystkim na celu podbicie ilości białka w makroskładnikach. W tym celu właśnie duża część przepisów fit na ciasta czy koktajle lub desery ma ją w składzie. Dodatkowo w odżywce białkowej mamy właściwie czyste białko, a stosunkowo małą objętość tego proszku. Dzięki czemu podbijamy białko w posiłku nie zwiększając zbytnio jego objętości. To dość istotne na przykład dla osób na diecie na masę, które i tak jedzą już dużo objętościowo i chcą uniknąć dodatkowego pokarmu do strawienia. Taka odżywka białkowa właśnie w postaci proszku działa jak dodatkowy posiłek, czy składnik posiłku naszpikowany makroskładnikiem jakim jest białko. Przepisy z odżwyką białkową znajdziecie tutaj na blogu. A prezentują się tak niektóre potrawy :

Jeszcze dla tych nieprzekonanych. Kiedyś pisaliśmy obszerny wpis o odżwykach. Znajdziecie go tutaj i może trochę zmieni wasze zdanie o tym suplemencie.

Wracając jednak do tematu przedstawimy Wam kilka alternatyw dla odżywki białkowej :

Ważne ! Pamiętajcie, że część z tych zamienników oprócz białka może zawierać również tłuszcz czy węglowodany. Nie jest to istotne w przypadku osób, które chcą sobie po prostu zrobić fit przepis. Jednak dla kogoś na diecie z wyliczoną kalorycznością i makro może już mieć wpływ na obraz kaloryczny całego dnia.

Białko z jajka. Jest to chyba najbardziej oczywisty wybór jeśli chodzi o zamiennik odżywki. Sprawdzi się w przypadku przepisów do piekarnika, wszędzie tam gdzie ubijamy jakieś masy. Jak na przykład muffiny, ciasta, desery. Średnio nadaje się do koktajli czy rzeczy nie gotowanych/ pieczonych ale to kwestia gustu. Dużym plusem jest to, że składa się głównie z białka bez węgli i tłuszczu. Czym zastąpić odżwykę białkową ?

Masło orzechowe, migdałowe itp. Śmiało może zastąpić odzywkę jeśli chodzi o wpływ na konsystencje potrawy czy funkcję w przepisie. Należy jednak pamiętać, że oprócz białka jest również źródłem tłuszczu. Dlatego osoby, które liczą makroskładniki powinny przeliczyć sobie cały przepis i wprowadzić ewentualne korekty w gramaturze innych składników przepisu.Czym zastąpić odżwykę białkową ?

 

Fasola lub groch. Możemy dodawać ją do koktajli czy w postaci zmiksowanej papki do deserów czy ciast. Jest dobrym źródłem roślinnego białka i z powodzeniem może zastępować odżywkę białkową. Pamiętajmy, że zawiera również węglowodany.


Serek wiejski
. Jeden z ulubionych produktów każdego na diecie. Dobrze nadaje się do serników, koktajli itp. Pamiętajmy, że w składzie ma również węglowodany oraz tłuszcz więc znowu warto sięgnąć do tabeli kalorii.

Siemie lniane. Możemy dodawać go symbolicznie zamiast odżywki białkowej ponieważ zawiera również sporo tłuszczu. Czym zastąpić odżwykę białkową ?

BRAK ODŻYWKI. Tak naprawdę w wielu z tych przepisów możemy po prostu nie użyć tego suplementu. W takich przypadkach pytanie „czym zastąpić odżywkę białkową?” nas nie dotyczy. Po prostu jej nie używamy. W wielu przepisach nie będzie mieć to, żadnego wpływu na konsystencję dania czy jego smak. Oczywiście nie w każdym przepisie ale w większości. Często właśnie w komentarzach piszemy Wam, że można śmiało z niej zrezygnować.

W przypadku zabawy z zamiennikami odżywki białkowej na inne produkty polecam Wam korzystać z tabeli kalorii. Takie tabele znajdziecie bez problemu w Google, a jak się z takiej tabelki korzysta pisałem Wam tutaj.

Może jednak użyć odżywki ?

Jeżeli natomiast zdecydujecie się na użycie białka. Powinniście przeczytać wpis – jaką odżywkę wybrać do przepisów ?

close

10 thoughts on “Czym zastąpić odżywkę białkową ?”

  1. Pingback: Placki proteinowe z truskawkami - Porady treningowe i dietetyczne - Zrzuć Brzuch

  2. bardzo interesuje mnie przepis Omlet twarogowy jak sernik. Która z substancji będzie dobrym zamiennikiem odżywki ? A może można jej tam nie używać wcale?

  3. Pingback: JAK WYBRAĆ ODŻYWKĘ BIAŁKOWĄ? - Porady treningowe i dietetyczne - Zrzuć Brzuch

  4. Pingback: Omlet kokosowy z masłem orzechowym - Porady treningowe i dietetyczne - Zrzuć Brzuch

  5. ja właśnie mam problem z odżywkami białkowymi bo źle się po nich czuję… nie wiem totalnie czym zastępować bo już używałem wielu producentów i nic… zawsze problemy żołądkowe i to jest nie do zniesienia…

  6. Pingback: Dressing Białkowy - Porady treningowe i dietetyczne - Zrzuć Brzuch

  7. Pingback: Koktajl proteinowy z banana - Porady treningowe i dietetyczne - Zrzuć Brzuch

Zostaw komentarz

Porady treningowe i dietetyczne, skuteczna dieta - Zrzuć Brzuch