Domowa siłownia – stwórz ją, a oszczędzisz czas i pieniądze

Domowa siłownia – stwórz ją, a oszczędzisz czas i pieniądze

Domowa siłownia – stwórz ją, a oszczędzisz czas i pieniądze

Korzyści z posiadania siłowni w domu są liczne. Po pierwsze, oszczędzasz czas i pieniądze, które normalnie wydawałoby się na dojazdy do klubu fitness. Druga sprawa – posiadanie własnej siłowni w domu może być doskonałym motywatorem do regularnego treningu. Po trzecie, ćwiczysz na swoich zasadach , ze swoją ulubioną muzyką i w potarganych dresach. Oczywiście trzeba mieć przestrzeń przynajmniej 1 m 2 żeby mówić o domowej siłowni. Trzeba mieć też budżet. Dobrym budżetem na start będzie 1000 zł. Dla jednych dużo dla innych nie ale biorąc pod uwagę, że obecnie karnet kosztuje 100 – 120 zł to zwróci nam się po roku trenowania w naszej siłowni.

Inne wpisy o wyposażeniu domowej siłowni znajdziesz tutaj :

Siłownia do 1000 zł gotowy zestaw

Domowa siłownia na 1m2

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić domową siłownię, mam dla Ciebie kilka wskazówek.

Domowa siłownia

Najlepszym rozwiązaniem jest wygospodarowanie oddzielnego pomieszczenia, w którym będziesz mógł umieścić sprzęt do ćwiczeń. Może to być nieużywany pokój, poddasze lub piwnica, o ile są one czyste i wolne od wilgoci. Zaletą oddzielnego pomieszczenia jest możliwość umieszczenia większej ilości sprzętu, brak hałasu dla pozostałych domowników oraz możliwość zamknięcia drzwi, aby nikt Cię nie rozpraszał podczas treningu. Jeśli nie masz dodatkowego pomieszczenia, możesz spróbować zaaranżować siłownię w innym miejscu, takim jak korytarz, półpiętro, salon lub duża sypialnia. Oczywiście, nie zmieścisz tam tyle sprzętu, co w oddzielnym pomieszczeniu, ale podstawowe rzeczy na pewno się zmieszczą. Pamiętaj, że wiele ćwiczeń możesz wykonać bez sprzętu, wykorzystując ciężar własnego ciała, a podstawowy sprzęt (hantle, gumy oporowe, mata do ćwiczeń) w zupełności wystarczy.

Aby trening był bezpieczny i nie przeszkadzał domownikom lub sąsiadom, podłoga musi być antypoślizgowa i wytrzymała, szczególnie jeśli zamierzasz ćwiczyć z ciężarami. Jeśli planujesz ćwiczyć na małej powierzchni (np. w sypialni czy salonie), dobrze sprawdzi się mata gumowa lub z włókna poliestrowego, ale jeśli masz oddzielne pomieszczenie na siłownię, warto zastanowić się nad wygłuszeniem podkładem korkowym.

Przeczytaj cały poradnik – co na podłogę w domowej siłowni ?

W miejscu, w którym będziesz ćwiczył musisz zapewnić odpowiednią wentylację, aby do pomieszczenia dostawała się większa ilość tlenu niż w normalnych warunkach. Możesz ćwiczyć przy uchylonym oknie, jednak zimą może to być niekomfortowe, dlatego warto zainwestować w nawiewniki, które zapewnią Ci odpowiednią wentylację. Na koniec, warto zadbać o ściany i oświetlenie. Jeśli siłownia jest oddzielnym pomieszczeniem, możesz spróbować wygłuszyć ściany, a dobre oświetlenie zapewni Ci bezpieczeństwo podczas treningu.

Jeśli chodzi o wyposażenie siłowni domowej, nie musisz kupować wszystkich sprzętów, które znajdują się w klubach fitness. Zastanów się, jak zwykle wygląda Twój trening i które sprzęty najczęściej używasz. Czy preferujesz trening siłowy czy cardio? Na podstawie tych informacji możesz zdecydować, jakie sprzęty będą Ci potrzebne. Możesz zacząć od zakupu kilku podstawowych sprzętów i sukcesywnie zwiększać ich ilość.

Hantle są najbardziej uniwersalnym sprzętem do ćwiczeń, gdyż możesz nimi trenować wiele partii mięśniowych, a ponadto są niedrogie i nie zajmują dużo miejsca. Mata do ćwiczeń to kolejny podstawowy element wyposażenia, a dzięki niej będziesz mógł komfortowo wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia na podłodze. Gumy oporowe są również świetnym sprzętem, którym można trenować praktycznie każdą część ciała, a ich wielkość pozwala na łatwe schowanie po zakończeniu ćwiczeń.

Przykładowe ćwiczenia z gumami oporowymi znajdziesz na moim kanale :

Domowa siłownia – stwórz ją, a oszczędzisz czas i pieniądze

Bieżnia czy rowerek stacjonarny to sprzęt, który umożliwia wyczerpujący trening cardio, jednak aby móc na nich ćwiczyć, potrzeba dość sporo przestrzeni. Trzeba również liczyć się z kosztami rzędu 500 – 600 zł jeśli chodzi o rowerek i powyżej 2000 zł jeśli chodzi o bieżnię.

Drążek to idealny przyrząd do małych siłowni, który można zamontować na framudze drzwi. Najtańszym rozwiązaniem będzie drążek rozporowy.

Oczywiście jeśli masz możliwość montażu do ściany to taki drążek będzie jeszcze lepszym rozwiązaniem. Jeśli nie wiesz jaki kupić drążek zobacz ten poradnik :

 

Ławeczka z regulacją kąta nachylenia umożliwia trening górnej części ciała i brzucha, jednak zajmuje sporo miejsca, dlatego też raczej nie sprawdzi się, jeśli nie masz osobnego pomieszczenia do ćwiczeń. Alternatywą jest składana ławka do ćwiczeń, którą po skończonym treningu możesz złożyć o schować np pod łóżko. Fajny produkt tego typu ma K-sport – KSSL062 to ławka, która ma fajny stosunek ceny do wytrzymałości. Jest przy tym dość funkcjonalna.

Przydatne też będą drabinki do ćwiczeń jeżeli chcesz zrobić stosunkowo dużo ćwiczeń przy małej ilości miejsca. Jeśli myślisz, żeby iść w stronę kalisteniki to również warto pomyśleć o drabinkach.

Podsumowując, siłownia w domu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą dbać o swoje zdrowie i kondycję, oszczędzając jednocześnie czas i pieniądze. Niezależnie od tego, czy masz oddzielne pomieszczenie na siłownię, czy musisz zaaranżować ją w mniejszym miejscu, istnieje wiele możliwości, aby stworzyć efektywną siłownię w domu. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest regularność treningów i odpowiednie dostosowanie sprzętu do swoich potrzeb.

Wyposażasz domową siłownię ? Zapraszam na naszą grupę na facebooku o tej tematyce – siłownia w domu

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *