Jaka dieta będzie odpowiednia dla sportowców?

Jaka dieta będzie odpowiednia dla sportowców?

Jaka dieta będzie odpowiednia dla sportowców?

W życiu sportowca kondycja, siła i wytrzymałość są budowane nie tylko podczas ciężkich, regularnych treningów. Równie ważna jest odpowiednio skomponowana dieta, która dostarczy osobie aktywnej nie tylko dużo energii, a także wszystkie niezbędne mikroelementy. Dieta jest dla sportowca niczym paliwo, dlatego musi być przemyślana i pełnowartościowa.

Dieta dla aktywnych – o co zadbać?

Co należy wiedzieć o diecie sportowej?

Nie ma uniwersalnego przepisu na dietę dla osób uprawiających sport. Wiele zależy od rodzaju treningu oraz celu aktywności. Jednak zarówno w treningach siłowych, jak i wytrzymałościowych bardzo ważna jest odpowiednia podaż białka będącego budulcem dla mięśni oraz węglowodanów, które będą stanowić źródło energii. Niezwykle ważne jest także picie wody. Dla osób o średniej aktywności fizycznej, mieszkających w umiarkowanym klimacie, zapotrzebowanie na wodę i elektrolity wynosi min. 2 l wody dla kobiet i min. 2,5 l wody dla mężczyzn.

Dieta dla aktywnych – o co zadbać?

Przygotowywanie posiłków o odpowiednich proporcjach mikro i makroskładników oraz o prawidłowej kaloryczności może pochłaniać dużo czasu i wymaga codziennych, skrupulatnych obliczeń. Dlatego coraz więcej sportowców decyduje się na wsparcie firm cateringowych. Propozycję diety dla sportowców (zarówno amatorskich, jak i zawodowych)  znajdziemy np. w ofercie firmy Light Catering. Ich dieta „Light Sport” pozwala osiągać wysokie wyniki sportowe bez godzin spędzonych na przygotowaniu posiłków, liczeniu kalorii i gramów białka. Opiera się ona na następujących zasadach:

  • zawiera dobrze przyswajalne źródła protein, takie jak: mięso drobiowe, mięso wieprzowe, wysokiej jakości nabiał,
  • dostarcza kwasów tłuszczowych pochodzenia roślinnego, które zapewniają prawidłową pracę układu hormonalnego (np. orzechy, oliwa z oliwek, kokos),
  • jest oparta o różnorodne węglowodany złożone, w tym płatki owsiane, kasze, pełnoziarniste makarony, ryż brązowy, razowe pieczywo.

 

Co bardzo ważne – posiłki są lekkostrawne, dzięki czemu nie powodują uczucia ciężkości czy dyskomfortu i nie zakłócają treningu.

Dieta “Light Sport” jest dostępna w różnych wariantach kalorycznych (rozpoczyna się od 2500 kcal). W razie potrzeby można przy zamówieniu wybrać opcję Premium, a więc wykluczyć z niej składniki, których nie lubimy lub nie tolerujemy.

Udostępnij

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *