Mononukleoza zakaźna – ile trwa i jakie ma objawy?

Mononukleoza zakaźna – ile trwa i jakie ma objawy?

Mononukleoza zakaźna – ile trwa i jakie ma objawy?

Mononukleoza zakaźna to choroba wywołana przez wirus Epsteina i Barr (EBV). Rozprzestrzenia się on przez ślinę i z tego powodu mononukleoza często nazywana jest “chorobą pocałunków”. Jak długo ona trwa? Czym się objawia i w jaki sposób leczy? Zapraszamy do czytania!

Mononukleoza zakaźna - ile trwa i jakie ma objawy?

Co to jest mononukleoza?

Mononukleoza to choroba wywołana przez wirus EBV. Rozprzestrzenia się ona przez bliski kontakt między ludźmi. Co więcej, szacuje się, że ponad 90% osób dorosłych miało kontakt z wirusem. Świadczą o tym przeciwciała obecne w organizmie. Choroba ta najczęściej występuje u nastolatków, rzadziej u osób po 40. roku życia.

Przyczyny mononukleozy

Wirus EBV przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową, czyli przez ślinę. Z tego powodu mononukleoza nazywana jest “chorobą pocałunków”. Przyczyną zakażenia może okazać się również krew i nasienie podczas kontaktów seksualnych, przeszczepów narządów czy transfuzji krwi. Okres wylęgania mononukleozy jest dość długi – wynosi od od 30 do 50 dni. Zakaźność natomiast może się utrzymywać nawet do kilku miesięcy.

Objawy mononukleozy u dzieci

U dzieci mononukleoza objawia się gorączką i bardzo silnym bólem gardła. Dziecko może czuć się osłabione i zmęczone. Co więcej, może pojawić się również obrzęk węzłów chłonnych i migdałków.

Objawy mononukleozy u dorosłych

Na początku u osoby zarażonej występują bóle mięśniowe, głowy, stawów, dreszcze, brak apetytu i zmęczenie. Są to objawy charakterystyczne dla infekcji wirusowej. Po pewnym czasie pojawia się zapalenie gardła z powiększeniem migdałków podniebiennych, wysoka gorączka, która utrzymuje się nawet do dwóch tygodni i limfadenopatia w okolicy szyi. Dochodzi również do opuchnięcia węzłów chłonnych. Inne objawy mówiące o mononukleozy to również:

 • wysypka na skórze,
 • opuchnięta śledziona,
 • chrapanie,
 • bezdech,
 • zapalenie gardła objawiające się przekrwieniem i rozpulchnieniem błony śluzowej,
 • biały nalot na migdałkach.

Jak wygląda diagnostyka mononukleozy?

Objawy mononukleozy przypominają dolegliwości związane z innymi chorobami infekcyjnymi. Z tego względu bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka. W wynikach morfologii i rozmazie krwi obwodowej lekarz obserwuje leukocytozę z przewagą limfocytów. Wykonywane są również nieswoiste i swoiste badania serologiczne czy badania biochemiczne.

Leczenie mononukleozy

“Choroba pocałunków” leczona jest objawowo. Kiedy pojawia się gorączka to podaje się leki przeciwgorączkowe. W przypadku bólu gardła skuteczne mogą okazać się preparaty w postaci aerozolu czy płukanek. Większość objawów mononukleozy ustępuje dopiero po kilku tygodniach, dlatego ważne jest aby dużo odpoczywać.

Powikłania po mononukleozie

Rzadko pojawiają się powikłania po mononukleozie, jednak mogą one wystąpić. Są to m.in.:

 • problemy z wątrobą,
 • niedokrwistość,
 • małopłytkowość,
 • opuchnięte migdałki,
 • nadkażenia bakteryjne,
 • problemy z sercem,
 • powikłania ze strony układu nerwowego.

Od kilku dni męczy Cię gorączka i nie masz na nic siły? Umów się na wizytę do lekarza rodzinnego i sprawdź czy to nie mononukleoza!

Jutro Medical to przychodnia, która działa w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Każdy ubezpieczony człowiek może skorzystać z jej usług. Doświadczony zespół medyczny dba o swoich pacjentów na najwyższym poziomie i do każdego z nich podchodzi indywidualnie. Nie czekaj dłużej! Umów się na wizytę do lekarza Jutro Medical!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *