Jak wybierać produkty bezglutenowe ?

Jak wybierać produkty bezglutenowe ?

Jak wybierać produkty bezglutenowe ?

Obecnie coraz bardziej popularne stają się diety z wykluczeniem jakiegoś produkty. Od pewnego czasu dużo osób decyduje się na odstawienie glutenu/ produktów zawierających gluten. Czy do dobre posunięcie czy złe trudno ogólnikowo powiedzieć. Wszystko zależy od naszego samopoczucia. Oczywiście są osoby, które ze zwględów zdrowotnych powinny odstawić gluten ale o tym za chwilę. Moim zdaniem podstawą do wykluczania produktów z diety powinno być złe samopoczucie. Jeżeli mamy jakieś obajawy typu wzdęcia, uczycie ciężkości czy zmęczenie, czy ból brzucha. Takie symptomy mogą świadczyć o uczuleniu lub nadwrażliwości na gluten. Przed działaniem na własną rekę najlepiej będzie zrobić specjalny test, który możemy zamówić w sieci i zrobić w domowych warunkach. Dzięki czemu będziemy mieć jasny jakie produkty nie są dla nas odpowiednie.

Fakt test ten kosztuje około 500 zł ale mamy dokładnie wyszczególnione produkty, na które jesteśmy wrażliwi (nie tylko gluten). Wynik zostaje na całe życie i mamy wszystko jasno wyjaśnione. Uważam, że to dużo lepsze rozwiązanie niż testowanie tygodniami jaki produkt mi służy,  jaki nie.

produkty bezglutenowe

Wracając do glutenu. Załóżmy, że jesteśmy nadwrażliwi, mamy nietolerancję glutenu albo źle się po nim czujemy. Wtedy nasuwa się pytanie Jak wybierać produkty bezglutenowe

Powinnismy przede wszystkim unikać grupy białek pochodzenia zbożowego. Głównie chodzi o produkty takie jak :

 produkty zbożowe z pszenicy , owsa, jęcznienia i żyta (wszelkiego rodzaju makarony, pieczywo, ciastka, ciasta). Ogólnie wszystko co upieczone z mąki pochodzenia glutenowego

Dodatkowo powinnismy czytać etykiety produktów. Bardzo często gluten dodawany jest w celach technologicznych.

Możemy go znaleźć zarówno w mięsach, wędlinach, przyprawach, sosach, a nawet owocach suszonych.

Jak wybierać produkty bezglutenowe ?

Etykiety i jeszcze raz etykiety. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń pierwsze co powinniśmy robić to czytać etykiety. Chyba, że jasno jest napisane, że dany produkt jest bezglutenowy. Powinnismy szukać znaczka przekreślonego kłosa. Wtedy możemy być pewni, że produkt jest w pełni bezglutenowy. Jest to międzynarodowy znak obowiązujący w wielu krajach.

produkty bezglutenowe

W jakich produktach nie ma glutenu ?

ryż biały i brązowy, gryka, amarantus

mleko i nieprzetworzone mięso 

owoce

warzywa

orzechy

Te informacje powinny pozwolić wybierać tylko te produkty, które będą służyć naszemu zdrowiu. Dodatkowo tak jak pisałem zaczynajcie zakupy od czytania etykiet.

Dodatkowo tutaj możecie przeczytać o mojej przygodzie z odstawieniem glutenu i nabiału w ramach eksperymentyu.

 

 

 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *