Jaki sprzęt do cardio wybrać ?

Jaki sprzęt do cardio wybrać ?

Jaki sprzęt do cardio wybrać ?

Zdecydowanie najczęściej kupujemy do domu/ mieszkania czy domowej siłowni właśnie sprzęt cardio. Dlaczego ? Większość osób chce po prostu trochę się poruszać , spalić trochę kalorii albo schudnąć. W tym celu wystarczy nam tylko jeden rodzaj maszyny cardio. Nie musimy wyposażać całej siłowni w domu, która zdecydowanie będzie wymagać dużo więcej przestrzeni. Z drugiej strony nie każdy musi od razu ćwiczyć siłowo. Sprzęty cardio świetnie sprawdzają się również dla osób starszych czy podczas powrotu do sprawności np. po poważnej kontuzji czy operacji.

Mając w domu bieżnię, orbitrek czy rowerek nie musimy przejmować się warunkami atmosferycznymi. Zawsze możemy zrobić swój trening niezależnie od pogody.

Jaki sprzęt do cardio wybrać ?

Do wyboru mamy właściwie trzy najpopularniejsze typy urządzeń cardio : rowerki, bieżnie oraz orbitreki.

Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, o których postaram się Wam zaraz napisać.

Najpierw podam Wam jeszcze kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę kupując jakikolwiek sprzęt :

 • nasza waga (jeżeli ważysz powyżej 100 kg dobrze jest szukać droższego sprzętu z wyższą wytrzymałością) tani sprzęt może po prostu bardzo szybko się zużyć.
 • nasz wzrost (większość tańszych sprzętów przystosowana jest dla ludzi 180 – 190 wzrostu) jeżeli masz więcej niż 190 cm trzeba szukać sprzętu większego gabarytowo. 
 • długość treningu (jeżeli planujesz treningi powyżej 60 min też trzeba szukać droższego sprzętu, większość budżetowych sprzętów szybko się zużyje , a Ty podczas treningu szybko zaczniesz odczuwać dyskomfort)
 • intensywność treningu (planując dłuższe i intensywne treningi oparte na interwałach również należy zwrócić uwagę na jakość sprzętu) nie zawsze ten najtańszy będzie dobrym rozwiązaniem.

Rower Stacjonarny

Rower stacjonarny obok orbitreka to w sumie najpopularniejsze sprzęty tego typu. Rowerek możemy kupić, już za około 250 zł jeśli jednak szukacie wygodnego i solidnego sprzętu to radzę wybrać coś w granicach 400 – 500 zł i więcej. Unikajcie wszelkiego typu składanych rowerków ponieważ ten sprzęt moim zdaniem jest bardzo niewygodny i po 10-15 min treningu będziecie odczuwać dyskomfort.

Możemy sobie na szybko porównać dwa rowerki tego samego producenta. 

HS-2050H

Przykładowo model magnetyczny HS-2050H od Hop-Sport idealnie nada się dla początkujących do domowych treningów 3-4 razy w tygodniu. Maksymalna waga użytkownika to 120 kg. Waga koła zamachowego to 7 kg. Cena takiego rowerka to 523,60 zł

 • dł. 95 cm / szer. 49 cm / wys. 127 cm
 •  Waga 20.5 kg
 • Wymiary pedałów 12 cm / 10 cm

Moim zdaniem ten rowerek idealnie sprawdzi się dla osoby 80 – 100 kg do 185 cm wzrostu, która chce robić umiarkowane treningi 3-4 razy w tygodniu do 45 min. Jeżeli masz inne wymagania albo jesteś większą osobą to polecam szukać czegoś tego typu.

HS-060H

Dla bardziej wymagających i gabarytowo większych osób polecam elektryczno – magnetyczny HS-060H rower ten jest większy i masywniejszy od modelu HS-2050H , a można go kupić w atrakcyjnej cenie 929,60 zł 

Ten model spokojnie sprawdzi się dla bardziej zaawansowanych użytkowników oraz Tych, którzy planują jeździć codziennie powyżej godziny. Również będzie wyborem jeśli planujesz robić treningi interwałowe. Waga koła zamachowego to 11 kg. Maksymalna waga użytkownika to aż 150 kg. Myślę, że osoby ważące około do 120 – 130 kg będą mogły robić komfortowe treningi na tym modelu.

 • dł. 100 cm / szer. 59 cm / wys. 140 cm
 • 32.5 kg

Jeżeli planujesz codzienne treningi lub gabarytowo jesteś większą osobą to lepiej od razu celować w rower w granicach 800 – 1000 zł. Tańsze modele mogą z czasem okazać się niewygodne przy dłuższym użytkowaniu.

Ważne ! Jeżeli masz problemy z kręgosłupem lub pracę siedzącą to zastanów się czy chcesz dokładać sobie kolejne godziny na siedzącą podczas treningu. W takim wypadku lepiej pomyśleć o bieżni lub orbitreku. 

Jaki sprzęt do cardio wybrać ?

Orbitrek czy bieżnia co wybrać ? 

Jeżeli nie chcemy decydować się na rowerek treningowy to pozostaje nam do wyboru orbitrek albo bieżnia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego sprzętu ?

Bieżnia

Ja osobiście mam u siebie na siłowni model V660S od Urbogym i uważam, że jest on dobrym kompromisem pomiędzy uniwersalną bieżnią dla początkujących, a taką dla średnio zaawansowanych. Taką bieżnię możesz obecnie kupić na allegro za 2498 zł (cena z 07.03.2024 w momencie kiedy czytasz ten wpis może ulec zmianie)

Dla kogoś w gabarytach do 90 kg i 180 cm wzrostu będzie to fajny sprzęt zarówno do spacerów jak i treningów biegowych. Jeśli planujesz trenować tylko spacery to Twoja waga może być oczywiście większa bo bieżnia ma udźwig do 140 kg. Jeśli planujesz intensywne treningi biegowe to dobrze wybrać model z dłuższym pasem biegowym. Ten model ma 126 cm. Moim zdaniem do intensywnego biegania dla osoby około 180 cm wzrostu dobrze by było kupić bieżnię z pasem 130 cm i więcej. 

Materiał wideo na temat tego modelu zobaczysz na moim kanale :

Na co zwrócić uwagę kupując bieżnię ?

 • długość pasa biegowego
 • poziom hałasu (większość bieżni podczas użytkowania jest dosyć głośna) jeśli kupisz bieżnię do bloku może okazać się, że będzie to przeszkadzać sąsiadom.
 • jeśli zamieszasz biegać na bieżni lub jesteś osobą powyżej 90 kg nie kupuj tanich bieżni za 1000 zł (są to bieżnie do chodzenia)
 • zwróć uwagę na “maszt” na którym znajduje się cały panel. Dobrze, żeby był metalowy

Orbitrek

Orbitrek to idealne rozwiązanie do małego mieszkania. Jeśli szukasz czegoś przystępnego cenowo, a nie chcesz kupować rowerka stacjonarnego to pomyśl o orbitreku. Już w granicach 500 – 600 zł kupisz sprzęt, który nada się do domowych sesji cardio. Ja u siebie na poddaszu mam model Urbogym Flow Blue , który kupisz na allegro za niecałe 620 zł. (cena z 07.03.2024 w momencie kiedy czytasz ten wpis może ulec zmianie)

Model ten jest dostosowany do 120 kg. Chociaż ja uważam, że komfortowo może na nim ćwiczyć osoba do 110 kg i 180 cm wzrostu. Jeśli masz większe gabaryty to trzeba szukać czegoś droższego. Chyba, że planujesz trenować 1-2 razy w tygodniu po 20 min to powinien ten sprzęt Ci wystarczyć.

Więcej na temat tego modelu zobaczysz tutaj na filmie :

Orbitrek będzie na dużo ciszej pracował niż bieżnia. Podczas treningów na pewno nie będziemy przeszkadzać np osobie śpiącej w drugim pomieszczeniu. Jest dużo tańszy niż bieżnia i zajmuje mniej miejsca. Należy tylko zwrócić uwagę, że jeżeli mamy więcej jak 180 cm wzrostu i chcemy robić intensywne treningi to trzeba szukać czegoś w okolicach 1000 zł i więcej.

Zobacz także film na ten temat :

 

 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *