Jak zostać dietetykiem? Czy trzeba kończyć studia? 

Skuteczna dieta

Jak zostać dietetykiem? Czy trzeba kończyć studia? 

Jak zostać dietetykiem? Czy trzeba kończyć studia? 

 

Zawód dietetyka jest bardzo atrakcyjnym zawodem, który wbrew pozorom nie kończy się tylko na układaniu jadłospisów. To często fascynująca przygoda, podczas której rozwija się nie tylko kompetencje związane z zawodem, ale również interpersonalne. 

Dietetyk, nie tylko musi odpowiednio podpowiedzieć pacjentowi jak powinien się żywić, ale często to właśnie on pomaga w prawidłowej diagnozie choroby, wspiera w trudnościach, motywuje i dba o zdrowie. Często również dietetycy to pasjonaci kulinarni i propagatorzy aktywnego stylu życia. Jak zostać dietetykiem? Czy musisz kończyć studia kierunkowe, aby wejść do świata dietetyki? 

Kim jest dietetyk i czym się zajmuje?

Dietetyk jest specjalistą, który posiada odpowiednie kompetencje do analizy wpływu żywności, zarówno zdrowego jak i chorego człowieka. Dzięki szerokiej wiedzy na temat biologii, ludzkiego ciała czy też podstaw medycyny, jest on w stanie dzięki spersonalizowanej diecie, wspomóc lub nawet wyleczyć osoby z różnymi chorobami. 

Często to jednak zdrowe osoby borykające się z nadwagą lub te, które chcą poprawić wygląd swojej sylwetki, zgłaszają się do specjalisty o pomoc. Ten nie tylko ułoży dla nich odpowiednie jadłospisy, ale przede wszystkim uświadomi i wesprze w drodze do zdrowego stylu życia. 

W zależności od specjalizacji i tego jak potoczy się kariera zawodowa, dietetyk może również podjąć pracę w różnych placówkach żywieniowych, ośrodkach sportowych, prowadzić badania na temat produktów żywnościowych, składów żywności czy pracować jako specjalista w firmie cateringowej.

 Zawód dietetyka można podzielić na trzy różne kategorie:

  • Dietetyk kliniczny – zajmuje się przede wszystkim osobami przechodzącymi przez różne choroby. Dzięki swojej wiedzy, jest w stanie odpowiednio dopasować jadłospis dla pacjenta w różnych stadiach jego choroby. 
  • Dietetyk sportowy – jak sama nazwa wskazuje, pracuje głównie ze sportowcami. Układa profesjonalne jadłospisy adekwatne dla osób podejmujących się różnego rodzaju aktywności fizyczne. Dzięki odpowiedniej diecie, sportowcy nie tylko mogą zadbać o swoje zdrowie, ale również osiągać lepsze wyniki.
  • Psychodietetyk – pracuje z osobami, u których zaburzenia żywności są spowodowane problemami psychicznymi. Pomaga im nie tylko zbalansować dietę, ale również przepracować problem, z jakim wiążą się zaburzenia np. jedzenie pod wpływem różnych emocji. 

Jak zostać dietetykiem? 

Studia kierunkowe

Jeżeli ktoś już od najmłodszych lat marzy o tym zawodzie, to z pewnością najlepiej, aby już za czasów szkolnych wybierał profile biologiczno-chemiczne. To właśnie te dwa przedmioty będą prawdopodobnie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia. Zarówno uniwersytety, akademie wychowania fizycznego czy placówki niepubliczne oferują naukę w tym zakresie. Często dietetyka pojawia się jako specjalność, w trakcie realizacji innego kierunku studiów. Studia są najczęściej podzielone na dwa stopnie licencjat + magisterium i można je najczęściej realizować zarówno w trybie stacjonarnym jak i zaocznym. 

Szkoły Podyplomowe

Istnieje też możliwość ukończenia studiów podyplomowych, które również dadzą odpowiednie kwalifikacje dla tego zawodu. Zazwyczaj czas trwania takich studiów trwa od 2 do 4 semestrów. 

Szkoły Policealne 

Można również znacznie skrócić sobie drogę do tego zawodu i podjąć naukę w szkole policealnej o takim profilu. Co prawda, zakres wiedzy będzie pewnie znacznie węższy niż same studnia, jednak ta droga również da nam możliwość zdobycia odpowiednich kwalifikacji. 

Jak zostać dietetykiem?

Kursy Online

Aby zostać dietetykiem można również, ukończyć dietetyczny kurs online. Wbrew pozorom, jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie podjęły się studiów w tej tematyce, a wciąż marzą o byciu dietetykiem, bądź chcą układać profesjonalne diety. Często takie kursy to świetna opcja również dla miłośników gotowania, którzy chcą się bardziej świadomie odżywiać bądź dla np. sportowców, którzy samodzielnie chcą układać sobie plany żywieniowe. 

Możliwości aby stać się dietetykiem jest mnóstwo. Jest to z pewnością bardzo ciekawy zawód, który daje dużo satysfakcji. Wykształcenie, w tym kierunku to podstawa, jednak niezależnie czy skończyłeś studia kilkuletnie studia czy kurs, to doświadczenie i twoje nastawienie do pracy będą liczyć się najbardziej. Nawet jeśli zdobędziesz wiedzę, a nie będziesz umiał odpowiednio obejść się z pacjentem i być wrażliwym na jego potrzeby, nie będziesz cieszyć się dużą popularnością. 

 

Jak znaleźć pracę?

Sposobów na znalezienie pracy jest kilka. Jednym z nich, jest bezpośrednie pisanie do wybranych firm z ofertą współpracy. Można również zacząć standardowo, od przeglądnięcia portali z ofertami pracy i wysłania CV. 

W samych mediach społecznościowych istnieje wiele grup z ofertami pracy czy społeczności zrzeszonej tą tematyką. Tam również można nawiązać ciekawe kontakty.

Na początku warto zdobyć doświadczenie w branży, aby z czasem pomyśleć o własnej działalności gospodarczej. Aby mieć stałych klientów, najlepiej zacząć myśleć o tym jak najwcześniej. Możesz pomyśleć nad założeniem swojego bloga z poradami, bądź stworzyć kanał w social mediach, gdzie będzie się gromadziła zainteresowana grupa odbiorców. Z czasem obserwatorzy mogą przekształcić się w twoich klientów. 

Nawet jeśli miałbyś chwilowy przestój staraj się nie wypaść z zawodu. Możesz tworzyć samodzielne przepisy, udzielać darmowych konsultacji dla przyjaciół lub po prostu doszkalać się w tym temacie. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *