JAK UNIKNĄĆ KONTUZJI ?

JAK UNIKNĄĆ KONTUZJI ?

JAK UNIKNĄĆ KONTUZJI ?

JAK UNIKNĄĆ KONTUZJI ? Kontuzje zdarzają się nam wszystkim, a w szczególności osobom, które intensywnie trenują. Sam w ostatnim czasie doświadczyłem urazu kostki, niestety tak to jest jak się chce uprawiać sport, który dawno temu się porzuciło. Mowa tu o piłce nożnej – postanowiłem wybrać się z chłopakami na halę i skończyło się skręconą kostką. Oczywiście w swojej obronie mogę powiedzieć, że rozgrzałem się odpowiednio jednak nie wziąłem pod uwagę faktu, że ta kostka już kiedyś była poważnie uszkodzona.. Miałem nieprzyjemność doświadczyć pęknięcia torebki stawowej :/ Na szczęście tym razem skończyło się na opuchliźnie i kilkudniowym unieruchomieniu. Błąd jaki popełniłem to – nieodpowiednie zabezpieczenie kontuzjowanej nogi, wystarczyło użyć jakiejś opaski elastycznej. Teraz mam nauczkę. Dlatego by przestrzec innych podam wam parę sposobów jak uniknąć kontuzji.
JAK UNIKNĄĆ KONTUZJI ?

1. Rozgrzewka i rozciąganie – podstawa chyba każdemu znana bez tego nie ma co zabierać się za jakikolwiek trening.

2. Dostosowanie intensywności treningu do jego fazy i stopnia zaawansowania –  w początkowej fazie treningu nie szaleć z intensywnością i obciążeniami (w przypadku treningu siłowego). Druga sprawa zaawansowanie – jeśli jesteś początkującym to te paręnaście pierwszych treningów nie powinieneś w ogóle szaleć.
3. Zadbaj o ochronę kontuzjowanych wcześniej kończyn – to ten punkt którego ja niestety nie przestrzegałem. Jeśli kiedyś miałeś uraz używaj podczas treningu opasek elastycznych, stabilizatorów. Ogólnie dbaj by poprzednie kontuzje się nie odnowiły. Plastry taping to bardzo dobre rozwiązanie jeśli chodzi ochronę skóry i kończyn podczas treningu siłowego.
 4. Obuwie – Obuwie to bardzo istotna sprawa – pamiętaj by dobrać je odpowiednio do dyscypliny. Inne buty będą dobre na siłownie, inne do biegania. Jeszcze inne do gry np. w piłkę nożną. Tutaj polecam blogi o bieganiu. Na niektórych z nich można znaleźć naprawdę ciekawe informację odnośnie obuwia. Przydatny też będzie sprzedawca w sklepie sportowym.
5. Odpoczynek – jest równie ważny jak rozgrzewka. Po treningu powinniśmy dać sobie czas na regenerację. Przemęczone ciało również jest bardziej podatne na kontuzję.
6. Obserwuj swój organizm – czasem nawet sobie nie zdajemy sprawy z tego, że nasz organizm sam ostrzega nas przed kontuzją. Niejednokrotnie słaby ból pleców może być zaczątkiem poważniejszego schorzenia.  Nie lekceważ drobnych pierwszych symptomów i uczucia lekkiego bólu to może być zapowiedź czegoś poważniejszego jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków.
7. Dowiedz się o zagrożeniach – ten punkt właściwie dla początkujących. Przed wyborem aktywności warto trochę o tym poczytać, popytać znajomych, trenera na jakie urazy jesteśmy narażeni wykonując daną dyscyplinę i czego się wystrzegać.
8. Prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń –  staraj się każde ćwiczenie wykonywać poprawnie, nieumiejętny trening może również wywołać kontuzje nawet jeśli, będziemy rozgrzani i rozciągnięci.
9. Dieta i woda – tak wiem piszę o tym prawię w każdym poście, ale musi to do was dotrzeć. DIETA I WODA TO PODSTAWA WSZYSTKIEGO. Odpowiednio odżywione i nawodnione ciało jest bardziej odporne na kontuzje i lepiej się regeneruje.
A wy macie jakieś sposoby by unikać kontuzji ?
Powodzenia !!
Ps. nie dajcie się kontuzją !!!
W.

Udostępnij

Komentarzy (7)

 • Roksana M Odpowiedz

  Aby uniknąć kontuzji stosuję się do większości rad które tutaj zapisałaś, więc nic nowego chyba nie wniosę 🙂

  4 października, 2013 at 7:00 pm
 • Kamil Odpowiedz

  Do tej listy dopisałbym jeszcze o skupieniu przez cały trening. Trzeba cały czas myśleć o tym co się robi i jak się robi. Nie przez przypadek najwięcej kontuzji zdarza się pod koniec treningów. Kiedy człowiek jest zmęczony i chce jak najszybciej skończyć nie trudno o wypadek.

  Zresztą podczas całego treningu trzeba myśleć. Nawet podczas "bezmyślnego machania sztangą" jak to już kilka razy słyszałem 😉

  4 października, 2013 at 7:16 pm
 • Ania Odpowiedz

  Jak na razie jedyną "kontuzją" jaka mnie spotkała to ból kolan od ponad roku, straaasznie dokucza przy treningach, tym bardziej że raz boli, raz nie, raz jedno kolano, raz drugie… A do powyższych wskazówek zawsze się stosuję 🙂

  5 października, 2013 at 8:29 am
 • Gaja Odpowiedz

  Nic dodać nic ująć – nie słyszałam o innych sposobach, chyba, że nie ćwiczyć (ha ha ha). Na zdjęciu prezentujesz swego biednego kotka? Nie wygląda jak pluszak ….

  6 października, 2013 at 3:56 pm
 • Joanna Odpowiedz

  Jeśli chodzi o mnie to rozgrzewka i pilnowanie pozycji przy ćwiczeniach to taka podstawa 🙂

  7 października, 2013 at 3:11 am
 • Profireh Odpowiedz

  Faktycznie wiele osób, źle podchodzi do wykonywania ćwiczeń na siłowni. Nieodpowiednia technika, zbyt krótka rozgrzewka i przecenianie swoich możliwości – to fakty które prędzej czy później doprowadzą do kontuzji. Twój wpis porusza najważniejsze kwestie związane z tym tematem i w zupełności się z nimi zgadzam.

  1 sierpnia, 2019 at 8:51 am
 • Lidka Odpowiedz

  Zdrowie kończyn dolnych jest bardzo ważne, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Wiadomo, że podczas różnorodnych ćwiczeń może dochodzić do kontuzji, drobnych urazów czy przeciążeń. Myślę jednak, że dostosowanie się do twoich porad może w znacznym stopniu ograniczyć te wszystkie nieprzyjemności. Grunt to zachować zdrowy rozsądek i umiar w każdej aktywności fizycznej, aby nie nabawić się poważnych problemów.

  10 lutego, 2020 at 9:03 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *