JAK UNIKNĄĆ KONTUZJI ?

JAK UNIKNĄĆ KONTUZJI ?

Kontuzje zdarzają się nam wszystkim, a w szczególności osobom, które intensywnie trenują. Sam w ostatnim czasie doświadczyłem urazu kostki, niestety tak to jest jak się chce uprawiać sport, który dawno temu się porzuciło. Mowa tu o piłce nożnej – postanowiłem wybrać się z chłopakami na halę i skończyło się skręconą kostką. Oczywiście w swojej obronie mogę powiedzieć, że rozgrzałem się odpowiednio jednak nie wziąłem pod uwagę faktu, że ta kostka już kiedyś była poważnie uszkodzona.. Miałem nieprzyjemność doświadczyć pęknięcia torebki stawowej :/ Na szczęście tym razem skończyło się na opuchliźnie i kilkudniowym unieruchomieniu. Błąd jaki popełniłem to – nieodpowiednie zabezpieczenie kontuzjowanej nogi, wystarczyło użyć jakiejś opaski elastycznej. Teraz mam nauczkę. Dlatego by przestrzec innych podam wam parę sposobów jak uniknąć kontuzji.

1. Rozgrzewka i rozciąganie – podstawa chyba każdemu znana bez tego nie ma co zabierać się za jakikolwiek trening.

2. Dostosowanie intensywności treningu do jego fazy i stopnia zaawansowania – pamiętajmy by w początkowej fazie treningu nie szaleć z intensywnością i obciążeniami (w przypadku treningu siłowego). Druga sprawa zaawansowanie – jeśli jesteś początkującym to te paręnaście pierwszych treningów nie powinieneś w ogóle szaleć.
3. Zadbaj o ochronę kontuzjowanych wcześniej kończyn – to ten punkt którego ja niestety nie przestrzegałem. Jeśli kiedyś miałeś uraz używaj podczas treningu opasek elastycznych, stabilizatorów – ogólnie dbaj by poprzednie kontuzje się nie odnowiły.
 4. Obuwie – Obuwie to bardzo istotna sprawa – pamiętaj by dobrać je odpowiednio do dyscypliny. Inne buty będą dobre na siłownie, inne do biegania, a jeszcze inne do gry np. w piłkę nożną. Tutaj polecam blogi o bieganiu. Na niektórych z nich można znaleźć naprawdę ciekawe informację odnośnie obuwia. Przydatny też będzie sprzedawca w sklepie sportowym.
5. Odpoczynek – jest równie ważny jak rozgrzewka. Pamiętaj aby po treningu dać sobie czas na regenerację. Przemęczone ciało również jest bardziej podatne na kontuzję.
6. Obserwuj swój organizm – czasem nawet sobie nie zdajemy sprawy z tego, że nasz organizm sam ostrzega nas przed kontuzją. Niejednokrotnie słaby ból pleców może być zaczątkiem poważniejszego schorzenia.  Nie lekceważ drobnych pierwszych symptomów i uczucia lekkiego bólu to może być zapowiedź czegoś poważniejszego jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków.
7. Dowiedz się o zagrożeniach – ten punkt właściwie dla początkujących. Przed wyborem aktywności warto trochę o tym poczytać, popytać znajomych, trenera na jakie urazy jesteśmy narażeni wykonując daną dyscyplinę i czego się wystrzegać.
8. Prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń –  staraj się każde ćwiczenie wykonywać poprawnie, nieumiejętny trening może również wywołać kontuzje nawet jeśli, będziemy rozgrzani i rozciągnięci.
9. Dieta i woda – tak wiem piszę o tym prawię w każdym poście, ale musi to do was dotrzeć. DIETA I WODA TO PODSTAWA WSZYSTKIEGO. Odpowiednio odżywione i nawodnione ciało jest bardziej odporne na kontuzje i lepiej się regeneruje.
A wy macie jakieś sposoby by unikać kontuzji ?
Powodzenia !!
Ps. nie dajcie się kontuzją !!!
W.

6 comments on “JAK UNIKNĄĆ KONTUZJI ?

  1. Do tej listy dopisałbym jeszcze o skupieniu przez cały trening. Trzeba cały czas myśleć o tym co się robi i jak się robi. Nie przez przypadek najwięcej kontuzji zdarza się pod koniec treningów. Kiedy człowiek jest zmęczony i chce jak najszybciej skończyć nie trudno o wypadek.

    Zresztą podczas całego treningu trzeba myśleć. Nawet podczas "bezmyślnego machania sztangą" jak to już kilka razy słyszałem 😉

  2. Jak na razie jedyną "kontuzją" jaka mnie spotkała to ból kolan od ponad roku, straaasznie dokucza przy treningach, tym bardziej że raz boli, raz nie, raz jedno kolano, raz drugie… A do powyższych wskazówek zawsze się stosuję 🙂

  3. Faktycznie wiele osób, źle podchodzi do wykonywania ćwiczeń na siłowni. Nieodpowiednia technika, zbyt krótka rozgrzewka i przecenianie swoich możliwości – to fakty które prędzej czy później doprowadzą do kontuzji. Twój wpis porusza najważniejsze kwestie związane z tym tematem i w zupełności się z nimi zgadzam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Porady treningowe i dietetyczne - Zrzuć Brzuch