Mleko owsiane dla każdego

Mleko owsiane dla każdego

Razem z popularnością diety wegańskiej rozszerza się oferta na zamienniki mleka krowiego. Owies i jego przetwory należą do bardzo odżywczych produktów. Mleko owsiane jest bardzo cenione w diecie. Jednak czy mleko owsiane i napój owsiany to ten sam produkt?

Mleko owsiane a napój owsiany

Mleko owsiane czy napój owsiany? Czy to dwa oddzielne produkty? Czym się różnią i czy warto je pić? To pytania, które pojawiają się wraz z rosnącą popularnością diet opartych na roślinach i wykluczających produkty zwierzęce. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że nazwa mleko owsiane to nieprawidłowe nazewnictwo. Właściwym określeniem na płynny roślinny produkt wytworzony z owsa to napój owsiany.

Mleko owsiane czy napój owsiany – jak widzi to prawo?

Nazwa mleko jest zarezerwowana wyłącznie dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Prawo Unii Europejskiej jasno informuje, że wprowadzanie do obrotu i reklamowanie produktów wyłącznie pochodzenia roślinnego jako mleko roślinne, a więc i mleko owsiane, nie jest prawidłowym postępowaniem. Dlatego powinno się mówić i stosować w przepisach kulinarnych nazwę napój owsiany.

Dla kogo napój owsiany?

Owies bio i pochodzące od niego produkty, w tym napój owsiany bio, czy też mleko owsiane bio można polecać każdemu kto chce się zdrowo odżywiać. Napój owsiany jest też istotnym składnikiem diety w eliminacji mleka krowiego.  Konsumenci z nietolerancjami czy alergiami pokarmowymi znajdą w napoju owsianym godnego zastępcę mleka. Również przy nietolerancji laktozy, którą w Polsce stwierdza się u 20-40% osób dorosłych, napój owsiany, który w naturalny sposób laktozy nie zawiera, jest dobrym wyborem. Sklep Organic Market ma w ofercie również mleko owsiane dla baristów i wszystkich, którzy lubią dodać do kawy czy innych gorących napojów spienione mleko.

Ekologiczny napój owsiany

Napój owsiany bio czy też spotykana jeszcze w przepisach kulinarnych nazwa mleko owsiane bio to ten sam produkt wyprodukowany z owsa z upraw ekologicznych. Owies podczas ekologicznej uprawy rośnie bez nawozów sztucznych. Nie dozwolone w takiej uprawie są także sztuczne pestycydy. Nie mogą też być stosowane ziarna GMO. To ogólne zasady w rolnictwie ekologicznym dotyczące też napoju owsianego bio czy mleka owsianego bio.

Napój owsiany bio/mleko owsiane bio w butelce lub w kartonie

Sklep Organic Market ma szeroką ofertę na napój owsiany bio. Można wybrać napój owsiany w butelce lub w kartonie. Gotowy napój owsiany bio czy też mleko owsiane bio nie zawiera  sztucznych dodatków do żywności. Napój owsiany bio, mleko owsiane bio nie zawierają sztucznych barwników, konserwantów, przeciwutleniaczy, substancji słodzących, wzmacniaczy smaku czy zapachu.

Napój owsiany bio/mleko owsiane bio bezglutenowy

Napój owsiany bio czy też mleko owsiane bio w wersji bezglutenowej powstaje z bezglutenowego owsa z upraw ekologicznych. Bezglutenowy napój owsiany bio firmy Voelkl jest wytwarzany z pełnego ziarna owsa i jest to mleko owsiane bio w szklanej butelce. Napój owsiany bio bezglutenowy ma na opakowaniu znak przekreślonego kłosa potwierdzający, że jest to produkt bez glutenu.

Jak otrzymuje się bezglutenowy owies?

Owies zawsze wymieniany był w zestawie zbóż glutenowych. Jest bardzo podatny na „zainfekowanie” ziarnami zbóż glutenowych, a zwłaszcza pszenicy. Dlatego, aby otrzymać owies bez glutenu jego uprawa musi być ściśle kontrolowana. Przy uzyskiwaniu ziarna na napój owsiany bezglutenowy nadzorowany jest cały proces produkcji – od wysiania ziarna owsa na polach uprawnych, aż do produkcji napoju owsianego. Sklep Organic Market ma w sprzedaży napój owsiany bio/mleko owsiane bio w wersji bezglutenowej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *