Dieta ubogoresztkowa przed kolonoskopią – wszystko co musisz wiedzieć

Dieta ubogoresztkowa przed kolonoskopią – wszystko co musisz wiedzieć

Dieta ubogoresztkowa przed kolonoskopią – wszystko co musisz wiedzieć

Kolonoskopia jest ważną procedurą wykrywania wszelkich nieprawidłowości w jelicie grubym lub okrężnicy. Aby zapewnić najlepsze możliwe wyniki kolonoskopii, należy stosować dietę niskoresztkową przez okres trzech dni przed zabiegiem. Ten rodzaj diety może pomóc zmniejszyć ilość substancji stałych w jelicie i ułatwić lekarzowi ocenę okrężnicy. Oto, co musisz wiedzieć o przygotowaniu się do kolonoskopii z dietą niskoresztkową.

Dieta ubogoresztkowa przed kolonoskopią

Co to jest dieta niskoresztkowa?

Dieta o niskiej zawartości pozostałości ogranicza ilość błonnika i innych niestrawnych substancji roślinnych, które dostają się do przewodu pokarmowego. Obejmuje wiele pokarmów łatwostrawnych, takich jak biały chleb, gotowane owoce i warzywa bez skórki, przecedzone zupy i soki, jajka, produkty mleczne, takie jak jogurt lub ser, ryby, drób i chude mięso. Podczas stosowania tego rodzaju diety ważne jest, aby pozostać nawodnionym, dlatego pamiętaj o piciu dużej ilości płynów. Zobacz także: Medycyna360.pl/czym-jest-dieta-ubogoresztkowa-i-kiedy-nalezy-ja-stosowac/

Produkty zakazane na diecie ubogoresztkowej

W przypadku diety o niskiej zawartości pozostałości lekarz może zalecić unikanie pewnych rodzajów żywności przed kolonoskopią, w tym: pokarmów bogatych w błonnik, takich jak produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe; surowe owoce i warzywa; orzechy i nasiona; tłuste mięso; prażona kukurydza; niektóre produkty mleczne, w tym lody; napoje gazowane; napoje o wysokiej zawartości cukru, takie jak napoje bezalkoholowe lub napoje dla sportowców; smażone lub tłuste potrawy, takie jak hamburgery lub frytki; pikantne jedzenie; alkohol; kofeina; guma do żucia, cukierki i inne słodycze.

Czego możesz się spodziewać po kolonoskopii?

Twój lekarz może zalecić kontynuowanie diety o niskiej zawartości pozostałości do 48 godzin po zabiegu, podczas oczekiwania na wyniki badań z laboratorium. Następnie możesz stopniowo dodawać więcej błonnika z powrotem do swojej diety w ciągu następnych kilku dni, aż wrócisz do normalnego jedzenia. Jeśli jednak podczas zabiegu wykryto jakiekolwiek nieprawidłowości, możesz mieć dodatkowe ograniczenia dietetyczne w zależności od tego, co wykryto podczas badania.

Zobacz jak się przygotować do kolonoskopii: https://medycyna360.pl/jak-sie-przygotowac-do-kolonoskopii/

Zalety diety ubogoresztkowej przed kolonoskopią

Dieta o niskiej zawartości pozostałości może pomóc w uzyskaniu dokładnych wyników kolonoskopii poprzez zmniejszenie ilości substancji stałych w jelitach przed badaniem. Upewnij się, że skonsultujesz się z lekarzem, jakich dokładnie rodzajów żywności należy unikać przed poddaniem się tego typu zabiegom, ponieważ sytuacja każdego jest inna. I nie zapominaj, że pozostawanie nawodnionym jest również ważną częścią procesu przygotowań przedoperacyjnych! Wykonanie tych prostych kroków pomoże upewnić się, że wyniki testu są tak dokładne, jak to tylko możliwe, aby można było szybko zidentyfikować potencjalne problemy i skutecznie je leczyć, jeśli to konieczne.

Ważne jest również, aby pamiętać, że jeśli podczas kolonoskopii wykryto jakiekolwiek nieprawidłowości, możesz potrzebować dodatkowych ograniczeń dietetycznych w oparciu o to, co wykryto podczas badania. Twój lekarz doradzi ci, jakie zmiany należy wprowadzić w razie potrzeby, więc zawsze najlepiej jest dokładnie przestrzegać jego zaleceń.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *