Płatki orkiszowe – na czym polega ich kluczowa przewaga?

Płatki orkiszowe – na czym polega ich kluczowa przewaga?

Płatki orkiszowe – na czym polega ich kluczowa przewaga?

Od lat znane są dobroczynne właściwości orkiszu dla organizmu człowieka. Znajduje się w nim bardzo dużo witamin i minerałów odżywczych które działają wzmacniająco i poprawiają samopoczucie.

Od lat znane są dobroczynne właściwości orkiszu dla organizmu człowieka. Znajduje się w nim bardzo dużo witamin i minerałów odżywczych które działają wzmacniająco i poprawiają samopoczucie. Jedną z ważniejszych informacji na temat orkiszu jest fakt, że to najstarsza odmiana pszenicy która w porównaniu do tradycyjnej jest zdecydowanie zdrowsza. Natomiast przez wzgląd na zdecydowanie prostszą hodowlę zwykłej pszenicy oraz jej większe plony, pszenica orkiszowa straciła na znaczeniu.

Orkisz – zboże nie modyfikowane genetycznie

Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów na temat skutków genetycznego modyfikowania roślin pszenica orkiszowa zyskała na znaczeniu. Jej niewielka hodowla w porównaniu do tradycyjnej pszenicy skutkowała brakiem ingerencji w jej strukturę, dzięki czemu zachowała naturalność i ogromnie ilości wartości odżywczych.

 

Płatki orkiszowe – idealne na wzmocnienie organizmu

Podczas przesilenia wiosennego lub jesiennego, zwłaszcza kiedy występują mocne wahania temperatury organizm może zostać osłabiony. Bardzo pomocnym, zwłaszcza w takim okresie może być spożywanie potraw z płatkami orkiszowymi. Zawierają one ogromną ilość białka, błonnika oraz zdrowe tłuszcze które wzmacniają organizm. W smaku przypominają orzechy, jest to przewaga ponieważ idealnie mogą zastąpić tradycyjne niezdrowe płatki które są częstym składnikiem menu.

Ich zróżnicowanie ze względu na wielkość oraz uniwersalność w łączeniu, zarówno z owocami jak i warzywami zapewnią bardzo dużą ilość kombinacji, jednocześnie urozmaicając zdrową dietę. Dzięki możliwości mieszania zarówno z mlekiem jak i jogurtem, płatki orkiszowe tworzą idealną pozycję na pierwsze jak i drugie śniadanie, zarówno na ciepło jak również na zimno.

Pozostałe możliwości wykorzystania orkiszu

Poza płatkami orkiszowymi istnieje jeszcze kilka możliwości wykorzystania ich w codziennej diecie:

  1. a) Mąka orkiszowa – słodkawy smak i lekko orzechowy zapach sprawiają, że produkty wykonane z mąki orkiszowej smakują zdecydowanie inaczej. Smak to kwestia gustu, natomiast korzyści mocno przemawiają nad wyższością właśnie tego rozwiązania. Poza możliwością pieczenia chleba można też wykorzystać ją do robienia makaronów, chrupek a nawet krakersów
  2. b) Kasza orkiszowa – podobnie jak innego rodzaju kasze są idealnym uzupełnieniem dań głównych, zwłaszcza dlatego, że zawiera ogromne ilości błonnika oraz białka. Ponadto w przeciwieństwie do innych kasz, zawiera gluten który nie jest znacząco szkodliwy dla osób które cierpią na problemy związane z jego przyswajalnością.

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *