Czego potrzebujesz na początku przygody z boksem?

Czego potrzebujesz na początku przygody z boksem?

Czego potrzebujesz na początku przygody z boksem?

Poszedłeś lub poszłaś na swój pierwszy trening bokserski? Z pewnością szybko uznasz, że była to bardzo decyzja i z biegiem czasu coraz mocniej będziesz angażować się w tę piękną dyscyplinę. Dowiedz się, w jaki sprzęt musisz się wyposażyć, by skutecznie zacząć trenować pięściarstwo.

Boks – mało sprzętu, dużo woli

Pięściarstwo nie jest sportem wymagającym, jeśli chodzi o ilość sprzętu niezbędnego do tego, by rozpocząć trening. Tak naprawdę wystarczy wyposażyć się w wygodne sportowe ubranie oraz kilka podstawowych akcesoriów, które zapewnią efektywność i bezpieczeństwo treningu. Podstawa to rękawice, owijki i ochraniacze na zęby.

Rękawice – podstawa wyposażenia każdego pięściarza

Rękawice bokserskie to obowiązkowe wyposażenie każdego boksera, począwszy od nowicjusza, a skończywszy na pięściarzach toczących zawodowe pojedynki. Muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów – skóry naturalnej lub skór syntetycznych. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z pięściarstwem możesz zdecydować się na rękawice bokserskie zapinane na rzep. Są wygodne i można zakładać je samodzielnie. Dopiero na pewnym stopniu zaawansowania warto przerzucić się na rękawice wiązane, które bardzo mocno i stabilnie utrzymują się na ręce, jednak wymagają pomocy przy wiązaniu i rozwiązywaniu.

Od samego początku należy wybierać rękawice w idealnie dopasowanym rozmiarze. Dla nowicjusze lepsze okażą się rękawice o niższej wadze, z biegiem zaawansowania można zacząć korzystać z cięższych wariantów.

Owijki bokserskie – niezbędne pod rękawice

Owijki bokserskie to bardzo ważny element wyposażenia pięściarza. Pełnią one kilka zasadniczych funkcji.

  • Stabilizują ruchome stawy w dłoniach.
  • Amortyzują siłę uderzenia w worki bokserskie, manekiny lub przeciwnika.
  • Wchłaniają pot, który dzięki temu nie wsiąka w wewnętrzne powłoki rękawic.

Do wyboru masz owijki elastyczne lub bawełniane. Te pierwsze bardzo dobrze utrzymują się na dłoni, choć ich przeciwnicy uważają, że zbyt mocno uciskają rękę, hamując krążenie. Warto wypróbować obydwa typy i wybrać ten, w którym czujesz się lepiej. Owijki mają standardową długość 4 metrów. Optymalna długość dla dzieci to 3 metry, a dla osób z wyjątkowo dużymi dłońmi 5 metrów.

Ochraniacze na zęby

Podczas sparingu niezbędnym elementem wyposażenia boksera są ochraniacze na zęby. Ich funkcją jest amortyzacja siły uderzenia przeciwnika w szczękę w celu ochrony zębów oraz zapobiegania przygryzienia języka. Pojedyncze ochraniacza chronią górną szczękę i są stosowane do sparingów, natomiast podwójne zabezpieczają także żuchwę i stosuje się je głównie w czasie pojedynku. Ochraniacze żelowe i silikonowe zapewniają ten sam stopień ochrony, choć żelowe lepiej dostosowują się do kształtu szczęki.

Ubranie na bokserski trening

Ważnym elementem są buty bokserskie, które powinny być lekkie, wąskie i mieć cienką podeszwę o właściwościach antypoślizgowych. Takie modele poprawiają stabilność, przyczepność oraz zwrotność. Koszulka i spodenki powinny być lekkie i zwiewne, najlepiej uszyte z oddychających tkanin.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *