JAK OBLICZYĆ PODSTAWOWĄ PRZEMIANĘ MATERII – WZÓR FAO

JAK OBLICZYĆ PODSTAWOWĄ PRZEMIANĘ MATERII – WZÓR FAO

JAK OBLICZYĆ PODSTAWOWĄ PRZEMIANĘ MATERII

Ostatnio pisałem Wam jak obliczyć podstawową przemianę materii za pomocą wzoru Harrisa-Benedica. Podstawowa przemiana materii potrzebna jest do wyliczenia całkowitej przemiany materii. A tak po polsku, potrzebne nam to będzie żeby wyliczyć ile kalorii spalamy dziennie w spoczynku i łącznie z aktywnością. Te wartości potrzebne do obliczeń jeśli planujemy się odchudzać czy też budować masę mięśniową. Więcej na ten temat znajdziecie w poprzednim wpisie na naszym blogu.

Podstawowa przemiana materii wzór FAO

Dzisiaj kolej na wzór FAO. Skrót pochodzi od nazwy Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Oczywiście na podstawową przemianę materii wpływa bardzo wiele czynników, ale sam wzór jest potrzebny do dalszych obliczeń. PPM jest niezbędna do wyliczenia całkowitej przemiany czyli naszej bazy wyjściowej. 

Po co tego potrzebujemy ? A po to by wyliczyć na przykład, że nasze dzienne zapotrzebowanie 3000 kcal. Jeśli to wiemy, a na przykład chcemy się odchudzać to od tej wartości będziemy tygodniowo odejmować np po 200 kcal i obserwować nasz organizm. Oczywiście, ktoś powie, że każdy organizm jest inny i te obliczenia nie są zbyt dokładne. W pewnym sensie jest to prawda, ale wyliczenie z tych wzorów da nam jakiś wynik bazowy. Dowiemy się mniej więcej ile tych kcal potrzebujemy. Ta wartość w połączeniu z obserwacją organizmy pozwoli stwierdzić, że na przykład przy 2800 kcal nie chudnę i nie tyję. Warto więc wyliczyć to wszystko sobie i przyglądać się naszemu ciału. Połączenie tych dwóch rozwiązań na pewno nasunie konstruktywne wnioski.

Podstawowa przemiana metrii wzory (osobny dla kobiet i mężczyzn)

Oczywiście oprócz masy ciała na podstawową przemianę materii wpływają również inne czynniki. Zaliczyć do nich możemy : choroby, stałe przyjmowanie leków, niedożywienie, stres czy menstruacja w przypadku kobiet. Jednak do podstawowych wyliczeń te dane powinny wystarczyć. Następnie otrzymany wynik umieszczamy w tym wzorze na całkowitą przemianę materii.

Symbol K to w tym wzorze współczynnik aktywności, o którym przeczytacie tutaj.

Wydaje się na pierwszy rzut oka skomplikowane, ale wzory i obliczenia są bardzo proste, a w rezultacie otrzymamy dane najbardziej zbliżone do naszego organizmy. Oczywiście w internecie znajdziemy też automatyczne kalkulatory ale o tym w następnym wpisie 🙂

Miłego liczenia ! Jak macie jakieś kłopoty piszcie w komentarzach.

 

 

Udostępnij

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *