Jak utrzymać efekty diety ?

Jak utrzymać efekty diety ?

Jak utrzymać efekty diety ?

Osiągnięcie efektów odchudzania to duże wyzwanie. Każdy kto próbował wie, że wymaga to od nas zaangażowania jednak nie jest niewykonalne. Pytanie – Jak utrzymać efekty diety ? Wiele osób najbardziej boi się efektu jojo i powrotu do starej wagi czy wyglądu dawnej sylwetki. Niejedna z nich często popada z jednej skrajności w drugą bojąc się przytyć chociażby kilogram. Szczególnie problem ten dotyka poczatkujących. Dużo osób ma za sobą różne diety i sukcesy w odchudzaniu ale mogą też pochwalić się porażkami w postaci efektu jojo.. Warto przeanalizować co zrobiliśmy nie tak po osiągnięciu efektów i co nas doprowadziło do kolejnej nadwagi ?

Musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii : 

  • jeżeli osiągniesz efekty diety (np chciałem schudnąć do 70 kg) warto zostać jeszcze z 2-3 miesiące na zerowym bilansie kalorycznym. Dobrze jest by organizm nie był w ujemnym bilansie ale również nie w dodatnim. Utrzymanie takiego zera (ewentualnie lekkiego plusa (+/- 100 kcal) ) pozwoli przyzwyczaić się do obecnej wagi. Będzie to również dobry wykładnik, żeby przekonać się ile wynosi nasze zero kaloryczne. Dzięki czemu będziemy mogli dodawać do naszego jadłospisu nawet najbardziej  niezdrowe produkty i wliczać je do bilansu. Pomocna może być tutaj aplikacja fitatu. Takie rozwiązanie sam stosuje i wiem, że wiele osób również. Przykładowo jeżeli wiem, że moje zero to 2800 kcal to tak rozkładam dzienną kaloryczność, żeby się w nim zmieścić. Nikt mi nie zabrania zjeść hamburgera czy wypić coli jeżeli mieszczę się w bilansie. Dla początkujących może to wydawać się skomplikowane ale jest jeszcze jedna opcja. Jeśli korzystaliście z diety na przykład Fabryki Siły to po osiągnięciu efektów możecie wybrać plan dietetyczny na utrzymanie wagi. Wystarczy wybrać cel diety “chcę utrzymać wagę” wtedy Wasz plan dietetyczny będzie dostosowany tak by utrzymać efekty diety.
  • Nie rzucaj się od razu na wszystkie fast foody i junk food 🙂

Jak utrzymać efekty diety ?

  • Niestety ale dużo osób po okresie diety rzuca się od razu na niezdrowe jedzenie i wraca do starych nawyków. Oczywiście wszystko jest dla ludzi ale zachowaj zdrowy rozsądek. Zastanów się jak wyglądało Twoje życie i jadłospis podczas odchudzania , a jak chcesz się żywić teraz ? Chyba już zdajesz sobie sprawę, że jedząc codziennie kebaby i pijąc piwo formy nie utrzymasz ale można robić jakieś odstępstwa. Od kilku lat staramy się wpoić ludziom, że plan dietetyczny to tylko pierwszy krok w stronę zdrowego samopoczucia i szczupłej sylwetki. Równie ważne jest to co dzieje się po uzyskaniu efektów. Tak naprawdę trzeba zmienić swoje podejście do odżywiania i styl życia.
  • Znajdując złoty środek będziesz mogła/mógł cieszyć się fajną sylwetką i pozwalać sobie na niezdrowe produkty. Najlepszym rozwiązaniem jest założyć sobie, że jakieś słodycze czy coś niezdrowego serwuję sobie w wybrany dzień weekendu. Chyba, że potraficie sobie wliczać takie posiłki do bilansu kalorycznego wtedy można robić odstępstwa od diety każdego dnia ! Trzeba tylko umieć to wyliczyć i faktycznie tego przestrzegać. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zjeść 3 normalne posiłki i pizze na kolację (jeśli masz to policzone). Jak robić tego typu obliczenia pisałem Wam w tym wpisie.
  • Nie rezygnuj z aktywności. Dużo osób zaczyna coś trenować właśnie za sprawą potrzeby schudnięcia. Niestety po osiągnięciu efektów odstawiają również aktywność. Jeżeli wysiłek fizyczny był dla Ciebie tak dużym problemem to zadbaj chociaż o minimum ruchu. Dwa treningi tygodniowo powinny być ok. Jako trening można też traktować jakiś długi spacer, jazdę na rowerze. Ważne by ten wysiłek był ze stałym tempem w określonym czasie. Spacerowanie 15 min z psem po osiedlu nie zalicza się do tego 🙂
  • Kontroluj swoją wagę i zwracaj uwagę w lustrze jak wyglądasz. Nie trzeba codziennie wskakiwać na wadze i przeglądać się w lustrze ale raz w tygodniu powinniśmy się zwarzyć. Jeżeli zauważysz jakieś odstępstwo od normy możesz błyskawicznie podjąć decyzję o powrocie do zdrowego odżywiania.
  • Najlepszym wyjściem jest nie popadać w skrajności od czasu do czasu się kontrolować. Mnie udaje się funkcjonować na zasadzie 80 do 20. Oznacza to, że 80 % mojego jedzenia jest fit , a 20 % śmieciowego. Dzięki temu formę zachowuję praktycznie przez większość czasu.

Tutaj możecie zobaczyć jak kształtowało to się przez te kilka lat :

Redukcja 2018 z  Fabryka Siły

Jak utrzymać efekty diety ?

 

2019 rok

2021

 

2022

 

Jak utrzymać efekty diety ?

Jak widać u mnie takie rozwiązanie się sprawdza. Ważne jest tylko, żeby się pilnować i w krytycznych momentach działać 🙂 Na początku kiedy jeszcze sam nie wiedziałem jak to się dokładnie robi to wracałem do diety z Fabryki Siły. Wybierałem plan na redukcję na 1-2 miesiące i po tym czasie miałem spokój na następnych kilka miesięcy. To było gdzieś w 2019 roku. Od dłuższego czasu umiem już sobie to sam kontrolować. Z czasem poznałem na tyle swój organizm, że już można powiedzieć na oko wiem ile jeść i co by utrzymać wagę i formę. Jeżeli natomiast planuję coś bardzo niezdrowego to staram się to wliczyć do bilansu kalorycznego przy pomocy jakiejś aplikacji. Możecie tutaj używać np. Fitatu albo AsystentaŻywienia albo jakiejś innej apki tego typu. Przydatny też może być nasz Kalkulator Kalorii.

Tak naprawdę to jest dość proste i można w miarę normalnie i utrzymywać formę trzeba tylko się trochę kontrolować i nie popadać w okresy totalnego obżarstwa i lenistwa. Sami wiecie, że człowiek aktywny dużo lepiej się czuje i funkcjonuje więc po co  tego rezygnować. Jeżeli kuleje Ci dieta, a masz już jakieś efekty to zawsze można co nie co poprawić treningami. Chyba , że ktoś planuje jakieś starty w zawodach kulturystycznych wtedy sytuacja ma się trochę inaczej ale o tym może w innym wpisie.

 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *