Fitatu aplikacja opinia

Fitatu aplikacja opinia

Fitatu aplikacja opinia

Fitatu to jedna z lepszych aplikacji (jeśli nie najlepsza) do śledzenia dziennego spożycia kalorii. Moim zdaniem jest to idealne narzędzie dla tych, którzy chcą zacząć układać swoją dietę/ jadłospis na własną rękę. Przydaje się również wtedy gdy mamy jakiś inny plan dietetyczny czy jadłospis, a chcemy sprawdzić posiłek spoza diety. Na przykład przestrzegam cały tydzień swojej diety redukcyjnej, a weekend chce sobie zjeść coś spoza diety. Na przykład wiem, że mój obiad musi mieć 600 kcal więc mogę sobie zrobić nie fit burgera i tak dobrać składniki by mieścił się w tej kaloryczności. Wróćmy do początku od jak działa Fitatu krok po kroku ? 

Fitatu aplikacja opinia Od czego zaczynamy ?

Przy rejestracji podajemy nasze pomiary i wagę oraz cel (redukcja czy budowanie masy albo utrzymanie wagi) aplikacja wylicza nam dzienną kaloryczność i podział marko składników. Naszym zadaniem jest tak dobierać dzienne posiłki / potrawy by zgadzały się z zapotrzebowaniem. Dzienne zapotrzebowanie znajduje się na samym dole w widoku dziennego jadłospisu.

Przykładowo u mnie wynosiło 2810 kcal / białko od 84- 141 g, Tłuszcze 78 – 94 g , węglowodany 316 – 492 g 

Jeśli chodzi o wartości makroskładników to mamy przedziały więc można tak kombinować ze składnikami, żeby mieścić się w ustalonych przedziałach. Aplikacja zlicza zarówno kaloryczność i makro poszczególnych posiłków jak i sumę danego dnia. Poniżej możesz zobaczyć jak wygląda widok samego śniadania.

W aplikacji możemy też tworzyć swoje potrawy i nazywać je, a fitatu będzie już pamiętać ich makro i kaloryczność. Tak jest właśnie w przypadku powyżej. Ja już nazwałem swoją owsiankę i wprowadziłem do systemu. Dzięki czemu nie muszę za każdym razem wklepywać wszystkich składników owsianki tylko wybieramy ją jako “gotowy posiłek”. W taki sposób możecie mieć wszystkie swoje ulubione posiłki zapamiętane w bazie danych apki. Jest to fajne kiedy już nauczymy się mniej więcej co ma ile kalorii i możemy komponować swoje jadłospisy.

Początki nie są jednak takie kolorowe. Pierwsze kilka dni możecie mieć problem z wstrzeleniem się w swoje makro i kcal. Szczególnie w przypadku kolacji. Bo może okazać się, że cały dzień mamy już wprowadzony , a brakuje węgli albo kolacja musi mieć tylko 300 kcal. Z czasem jednak dojdziecie do wprawy o fitatu podlicza wszystko na bieżąco. 

U góry możecie zobaczyć właśnie taki przykładowy mój dzień w fiatu. Od razu mówię dlaczego kcal i białko jest przekroczone. W dni, w które mam intensywniejsze treningi staram się zjeść z lekką nadwyżką kaloryczną (szczególnie jeśli mam trening wytrzymałościowy) jak widać jest to tylko około 114 kcal na plus ale zawsze. Białko jest również przekroczone ale nie znacznie. W przypadku osób aktywnych warto zadbać o odpowiednią podaż białka.

Fitatu aplikacja opinia plusy i minusy

Plusy : 

  • Wystarczy podać dane i cel – aplikacja wszystko dla nas wyliczy
  • Prosta w obsłudze i czytelna
  • Możliwość skanowania produktów po kodzie kreskowym. Moim zdaniem super rozwiązanie. Wystarczy skanować poszczególne składniki dania i wprowadzać gramatury.
  • Apka kontroluje czy nie przekraczamy dziennego zapotrzebowania kcal i makro
  • Dostępna na telefon. Bez problemu można z nią urzędować w kuchni 🙂

Minusy : 

  • Trzeba mieć jakaś podstawową wiedzę o zdrowym jedzeniu i podziale makroskładników. Totalnie zieloni będą mieć problemy z odpowiednim doborem makro. Może okazać się, że Wasze posiłki są nieproporcjonalne albo monotonne.
  • Jeżeli ktoś nie miał doświadczenia ze zdrowym odżywianiem trudno będzie mu się w tym odnaleźć. Dobrze by było najpierw przerobić kilka gotowych jadłospisów albo zastosować jakiś plan dietetyczny. Po kilku tygodniach będziecie wiedzieć jak takie zdrowe posiłki wyglądają.

 
 

Przykładowy dzień na diecie – Kliknij Tutaj


Plan dietetyczny dla początkujących – Zobacz Tutaj


Obiady na diecie – kilka przepisów

Fitatu aplikacja opinia podsumowanie 

Moim zdaniem jest to świetna apka dla każdego kto chce sam monitorować swój jadłospis. Układać swoją dietę i wplatać swoje posiłki. Dobrze sprawdza się też przy przeliczaniu kalorii i dodawaniu nowych potraw do jadłospisów. Dość intuicyjna i prosta w obsłudze. Totalnie zieloni mogą mieć problemy z korzystaniem z niej ale to bardziej z powodu małej wiedzy o dietetycznych posiłkach. Aplikacja jest darmowa więc każdy może spróbować swoich sił. Kto wie może dzięki niej schudniesz i nauczysz się zdrowo odżywiać.


Jak liczyć kalorie ? Przeczytasz tutaj

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *