Fitatu aplikacja opinia

Fitatu to jedna z lepszych aplikacji (jeśli nie najlepsza) do śledzenia dziennego spożycia kalorii. Moim zdaniem jest to idealne narzędzie dla tych, którzy chcą zacząć układać swoją dietę/ jadłospis na własną rękę. Przydaje się również wtedy gdy mamy jakiś inny plan dietetyczny czy jadłospis, a chcemy sprawdzić posiłek spoza diety. Na przykład przestrzegam cały tydzień swojej diety redukcyjnej, a weekend chce sobie zjeść coś spoza diety. Na przykład wiem, że mój obiad musi mieć 600 kcal więc mogę sobie zrobić nie fit burgera i tak dobrać składniki by mieścił się w tej kaloryczności. Wróćmy do początku od jak działa Fitatu krok po kroku ? 

Fitatu aplikacja opinia Od czego zaczynamy ?

Przy rejestracji podajemy nasze pomiary i wagę oraz cel (redukcja czy budowanie masy albo utrzymanie wagi) aplikacja wylicza nam dzienną kaloryczność i podział marko składników. Naszym zadaniem jest tak dobierać dzienne posiłki / potrawy by zgadzały się z zapotrzebowaniem. Dzienne zapotrzebowanie znajduje się na samym dole w widoku dziennego jadłospisu.

Przykładowo u mnie wynosiło 2810 kcal / białko od 84- 141 g, Tłuszcze 78 – 94 g , węglowodany 316 – 492 g 

Jeśli chodzi o wartości makroskładników to mamy przedziały więc można tak kombinować ze składnikami, żeby mieścić się w ustalonych przedziałach. Aplikacja zlicza zarówno kaloryczność i makro poszczególnych posiłków jak i sumę danego dnia. Poniżej możesz zobaczyć jak wygląda widok samego śniadania.

W aplikacji możemy też tworzyć swoje potrawy i nazywać je, a fitatu będzie już pamiętać ich makro i kaloryczność. Tak jest właśnie w przypadku powyżej. Ja już nazwałem swoją owsiankę i wprowadziłem do systemu. Dzięki czemu nie muszę za każdym razem wklepywać wszystkich składników owsianki tylko wybieramy ją jako „gotowy posiłek”. W taki sposób możecie mieć wszystkie swoje ulubione posiłki zapamiętane w bazie danych apki. Jest to fajne kiedy już nauczymy się mniej więcej co ma ile kalorii i możemy komponować swoje jadłospisy.

Początki nie są jednak takie kolorowe. Pierwsze kilka dni możecie mieć problem z wstrzeleniem się w swoje makro i kcal. Szczególnie w przypadku kolacji. Bo może okazać się, że cały dzień mamy już wprowadzony , a brakuje węgli albo kolacja musi mieć tylko 300 kcal. Z czasem jednak dojdziecie do wprawy o fitatu podlicza wszystko na bieżąco. 

U góry możecie zobaczyć właśnie taki przykładowy mój dzień w fiatu. Od razu mówię dlaczego kcal i białko jest przekroczone. W dni, w które mam intensywniejsze treningi staram się zjeść z lekką nadwyżką kaloryczną (szczególnie jeśli mam trening wytrzymałościowy) jak widać jest to tylko około 114 kcal na plus ale zawsze. Białko jest również przekroczone ale nie znacznie. W przypadku osób aktywnych warto zadbać o odpowiednią podaż białka.

Fitatu aplikacja opinia plusy i minusy

Plusy : 

  • Wystarczy podać dane i cel – aplikacja wszystko dla nas wyliczy
  • Prosta w obsłudze i czytelna
  • Możliwość skanowania produktów po kodzie kreskowym. Moim zdaniem super rozwiązanie. Wystarczy skanować poszczególne składniki dania i wprowadzać gramatury.
  • Apka kontroluje czy nie przekraczamy dziennego zapotrzebowania kcal i makro
  • Dostępna na telefon. Bez problemu można z nią urzędować w kuchni 🙂

Minusy : 

  • Trzeba mieć jakaś podstawową wiedzę o zdrowym jedzeniu i podziale makroskładników. Totalnie zieloni będą mieć problemy z odpowiednim doborem makro. Może okazać się, że Wasze posiłki są nieproporcjonalne albo monotonne.
  • Jeżeli ktoś nie miał doświadczenia ze zdrowym odżywianiem trudno będzie mu się w tym odnaleźć. Dobrze by było najpierw przerobić kilka gotowych jadłospisów albo zastosować jakiś plan dietetyczny. Po kilku tygodniach będziecie wiedzieć jak takie zdrowe posiłki wyglądają.
   

Fitatu aplikacja opinia podsumowanie 

Moim zdaniem jest to świetna apka dla każdego kto chce sam monitorować swój jadłospis. Układać swoją dietę i wplatać swoje posiłki. Dobrze sprawdza się też przy przeliczaniu kalorii i dodawaniu nowych potraw do jadłospisów. Dość intuicyjna i prosta w obsłudze. Totalnie zieloni mogą mieć problemy z korzystaniem z niej ale to bardziej z powodu małej wiedzy o dietetycznych posiłkach. Aplikacja jest darmowa więc każdy może spróbować swoich sił. Kto wie może dzięki niej schudniesz i nauczysz się zdrowo odżywiać.

Related Posts

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: