Jak schudnąć z brzucha ?

Odwieczny problem większości odchudzających się czyli jak schudnąć z brzucha? Oczywiście gromadzimy tkankę tłuszczową w różnych częściach naszego ciała. Zależy to od wielu czynników jak np. gospodarka hormonalna czy styl życia, rodzaj uprawianej aktywności czy typ morficzny. Zdecydowana większość z nas będzie przede wszystkim zwracać uwagę na brzuch. Szczególnie w przypadku mężczyzn jest to główny powód zmian w życiu. Z reguły większość osób chce właśnie schudnąć z brzucha. Niestety muszę was zmartwić ponieważ nie da się tracić tkanki tłuszczowej miejscowo. Jest to odwieczny temat sporów w sieci. Zdania na ten temat są podzielone. Jednak większość trenerów i dietetyków przyzna Wam, że nie da się miejscowo spalać tłuszczu.

Owszem można wpływać na kształt brzucha poprzez konkretne treningi. Można też powiększyć mięśnie na brzuchu. Dzięki czemu po redukcji tkanki tłuszczowej brzuch będzie wyraźniej zarysowany. Natomiast nie da się miejscowo spalać tkanki tłuszczowej nie tracąc przy tym innych obwodów.

Jak schudnąć z brzucha ? amatorzy i początkujący

W przypadku osób początkujących temat jest dość prosty. Dlaczego? Ci, którzy nie trenowali wcześniej albo mają długą przerwę w treningach nie będą mieć wypracowanej masy mięśniowej. W rezultacie jak zaczną się odchudzać to właśnie pierwsze efekty pojawią się na brzuch. Przy ujemnym bilansie kalorycznym i aktywności schudną z brzucha dość szybko, ale ta sylwetka nie będzie „atletyczna”. Będą po prostu szczupłymi osobami. Dla jednych to spełnienie marzeń dla innych porażka jeśli chodzi o cele sylwetkowe. Takim osobom zdecydowanie łatwiej będzie schudnąć z brzucha. Tylko w rezultacie nie będzie to miejscowe odchudzanie tylko redukcja całkowitej masy ciała. Celem nie będzie sportowa sylwetka (przynajmniej na początku) więc efekt zostanie osiągnięty. Będzie to dobra baza pod rozpoczęcie pracy nad poprawą wyglądu jakościowego sylwetki.

Możecie to zobaczyć na przykład na starych zdjęciach. Tutaj mamy zdjęcie z 2012 roku 🙂 Była to pierwsze poważne odchudzanie 🙂 Startowałem z wagi ponad 90 kg. Ale udało się schudnąć do 84 kg efekty widać poniżej :

Na zdjęciu widać, że jest jeszcze trochę do zredukowania ale widać też, że sylwetka jest mało sportowa. Ach te początki 🙂 W każdym razie zmierzałem do efektów, o których pisałem Wam powyżej czyli zmniejszenia masy ciała. Udało się schudnąć z brzucha ale również w innych obwodach. Sylwetka zaczęła się robić szczupła, ale nie atletyczna.

Dla porównania macie zdjęcie z marca 2018 roku gdzie waga jest taka sama jak na zdjęciu powyżej czyli 84 kg.

Waga na obu zdjęciach taka sama, a gołym okiem widać, że dwie różne sylwetki. Na drugim wyraźnie widać mięśnie, które są jeszcze przykryte pod paroma kilogramami 🙂

Do czego zmierzam? Na zdjęciu nr 1 przy wadze 84 kg nawet jeśli schudłbym jeszcze 5 kg to sylwetka będzie wyglądać gorzej niż ta na zdjęciu drugim przy wadze 84 kg. Dlatego jak już schudniemy to warto zadbać o jakościowy wygląd naszej sylwetki. W tym przypadku właśnie każdy chciałby schudnąć szybko z brzucha. O tym w następnym akapicie.

Jak schudnąć z brzucha ?

Fabryka Siły - Plany treningowe i dietetyczne

Jak schudnąć z brzucha ? zaawansowani

Jesteś chudy albo dopiero po skończonej redukcji więc przychodzi czas na poprawę i zwiększenie masy mięśniowej. Ciężko będzie zbudować w 100 % beztłuszczową masę mięśniową. W większości przypadków wraz z nabraniem masy mięśniowej przybędzie nam również tłuszczu. Bardzo często właśnie na brzuchu. Tutaj właśnie pojawia się główny problem tych którzy chcą schudnąć z brzucha. Byłem na masie, powiększyły się obwody moich barków, bicepsów , klatki piersiowej ale i też brzucha. Teraz fajnie by było, żeby wszystko zostało duże, a brzuch zniknął. Dlatego też każdy szuka w necie info. Moim zdaniem takim osobom jest znacznie ciężej się odchudzić ponieważ mają dwa cele oprócz redukcji chcą również ograniczyć utratę obwodów z innych partii ciała.

Niestety w większości przypadków będziecie tracić z całych obwodów. W moim przypadku wygląda to tak, że leci od góry do dołu. Najpierw obwody barków, a brzuch spada na samym końcu 🙁 Oczywiście jest kilka porad jak przeprowadzić cały proces tak by wyjść z niego z możliwie jak największymi korzyściami. Czyli pozbyć się jak największej ilości tłuszczu przy jednocześnie wysokim poziomie masy mięśniowej.

Podsumowanie i porady

Jak schudnąć z brzucha ? początkujący

Tak jak pisałem Wam w pierwszej części artykułu. Początkujący mają o tyle łatwiej bo muszą po prostu przeprowadzić podstawową redukcję, pozbyć się tłuszcz by dopiero potem rozpocząć budowę masy mięśniowej i sportowej sylwetki. Chyba, że ktoś chce po prostu schudnąć i być szczupłym to treść poniżej również jest dla niego :

 • ujemny bilans kaloryczny (zjadamy mniej kalorii niż potrzebujemy) to podstawa, nie wiesz jak go wyliczyć sprawdź tutaj
 • zwiększamy ilość białka w diecie
 • nawodnienie to podstawa (min 1,5 l wody dziennie)
 • stała liczba posiłków o stałych porach
 • trening siłowy min 2 razy w tygodniu
 • skuteczna dieta
 • stałe godziny posiłków
 • kontrola postępów i zmniejszanie kaloryczności w zależności od efektów

Jak wybrać skuteczną dietę przeczytacie tutaj.

Jak schudnąć z brzucha ? zaawansowani

W przypadku osób z większym stażem treningowym, takich, które mają za sobą już jakieś okresy masowania czy redukcji trzeba skupić się na większej ilości rzeczy. Jeżeli chodzi o przeprowadzanie redukcji to powinny sprawdzić się zasady powyżej, ale ważne też jest jak będzie wyglądać proces masowania. Dużo ludzi na masie je co popadnie i potem dziwią się, że zamiast mięśni mają tłuszcz.

Porady :

 • śpiesz się powoli, im wolniej będziesz przybywał na masie tym większe prawdopodobieństwo, że będzie to masa mięśniowa.
 • powoli zwiększaj kaloryczność na masie
 • postaw na trening siłowy i progresje obciążenia
 • wybieraj zdrowe i niskoprzetworzone produkty

Odpowiednie podejście do treningu i diety na masie to przyszły sukces podczas redukcji. W rezultacie nie trzeba w dążeniu do redukcji dużo chudnąć z mega otłuszczonego brzucha tylko wystarczy redukować wagę by odkryć sportową sylwetkę. Kluczem do tego będzie dobrze przeprowadzona masa mięśniowa z konkretnym treningiem. Najlepiej nie ograniczać się tylko do treningów siłowych. Jak widzieliście zdjęciach z 2018 jeżeli posiadamy już jakaś wypracowaną masę mięśniową to redukcja nie jest taka straszna i pojawiają się dość fajne efekty. Ważne tylko by nie szaleć na masie i nie wrzucać do gardła co popadnie i ile popadnie 🙂

 

 

 

 

Related Posts

53 thoughts on “Jak schudnąć z brzucha ?

 1. Czy plywanie 2x w tygodniu niekiedy 3 poprawi sylwetke ? Czy stawiac bardziej na silownie. Obecnie schudlem do 85 kg z 93. I chodze na basen ale nie wiem czy to starczy

  1. Na pewno poprawi to świetny sposób na spalanie kalorii Jeśli chcesz szybszych efektów to dołożyłbym jeszcze trening siłowy 1-2 razy w tygodniu 40 min do godziny.

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: