Popularne Mity o mięśniach brzucha

 KILKA SŁÓW O MIĘŚNIACH BRZUCHA 

Wyrzeźbione mięśnie brzucha to marzenie każdego uprawiającego sport 🙂
W dzisiejszym poście przedstawie trochę faktów i mitów związanych z posiadaniem kaloryfera.

***

1. Chyba najczęściej powtarzana bzdura wśród wszystkich fitnessowych bzdur 🙂

Ćwicząc brzuszki spalamy tkankę tłuszczową. 

Jak słyszę to stwierdzenie to aż dostaję gęsiej skórki. Przypomina mi się w tym miejscy historia koleżanki instruktorki, która swój cykl zajęć nazwała „Płaski brzuch”. Na zajęcia te składało się 40 min kardio i ostatnie 15 min było poświęcone ćwiczeniom wzmacniającym mięśnie brzucha. Grupka oburzonych Pań dopadła instruktorkę po zajęciach i powiedziały, że beznadziejne takie ćwiczenia.  Strasznie były zdziwione bo miały być na mięśnie brzucha a one przez 40 min musiały bezsensownie skakać i się strasznie spociły i zasapały, a ćwiczeń na brzuch było tyle co kot napłakał. To wydarzenie potwierdza, że wciąż niestety panuje powszechne przekonanie, że zwały tłuszczu na brzuchu można pokonać wykonując brzuszki.
Niestety brzuszki nie spalą nam tkanki tłuszczowej odłożonej na brzuchu.
Spalić ją możemy tylko za pomocą ćwiczeń wytrzymałościowych (kardio) – czyli takich, które przyspieszają nasz puls i oddech. Mogą to być np.: bieganie, taniec, zajęcia z układami choreograficznymi lub na stepie, rowerek, orbitrek itp. Możemy od razu z ćwiczeniami kardio wykonywać serie ćwiczeń wzmacniających brzuch, ponieważ kiedy spali się nam już tkanka tłuszczowa, odsłonią nam się pięknie zarysowane mięśnie, które bylyby schowane pod warstwą tłuszczu, gdybyśmy do treningu nie włączyli ćwiczeń wytrzymałościowych.

2.      Kolejny mit : Dieta nie ma nic do pięknie
zarysowanych mięśni brzucha.

Otóż ma. Pewnie słyszeliście popularne powiedzenie, że mięśnie brzucha buduje się w kuchni.  Jednak to tez nie do końca prawda, ale faktem jest, że 60-70 % sukcesu to dobrze skomponowana dieta, która ma zadziałać tak samo jak ćwiczenia kardio, czyli wyeliminować zbędny tłuszczyk i odsłonić wypracowane przez nas mięśnie.

Czyli prawdą będzie powiedzenie, żemięśnie brzucha buduje się na siłowni, ale odsłania się dzięki dobrze skomponowanej  diecie.

Mity o mięśniach brzucha

3.       Następny mity dotyczą tego jak często ćwiczyć ta grupę mięśniową i jak długo trzeba czekać na efekty. Panuje powszechne przekonanie, że mięśnie brzucha powinno się ćwiczyć codziennie. Ja osobiście jestem innego zdania. Uważam , że po intensywnym treningu brzucha mięśnie powinny mieć przynajmniej 1-2 dni odpoczynku, aby mogły się zregenerować i aby efekt ich budowana był widoczny. Zresztą dotyczy to także moim zdaniem innych dużych grup mięsni. Niewątpliwie regeneracja jest bardzo ważna.
     Druga błędna opinia to taka, że na efekty pracy nad tymi mięśniami trzeba długo czekać. Jasne, że z tygodnia na tydzień nie zbudujemy kaloryfera, ale na rezultaty nie trzeba czekać latami. Jeśli będziemy zdrowo się odżywiać. Wykonywać ćwiczenia spalające tłuszcz i wzmacniające brzuch 3-4 razy w tygodniu już w pierwszym miesiącu powinniśmy zauważymy  zarysowujące się mięśnie. Napisałam „powinniśmy” ponieważ szybkość przyrostu masy mięśniowej zależy nie tylko od płci (niestety panom przychodzi to znacznie szybciej), ale także od predyspozycji genetycznych, na co nie mamy żadnego wpływu.

4.      Mit : Ćwiczyć mięśnie brzucha można tylko
poprzez klasyczne brzuszki , co jest bardzo monotonne.

Chyba bym zwariowała jeśli na mój każdy trening mięśni brzucha miałyby się składac tylko klasyczne brzuszki. Nie należy zapominac, że mięśnie brzucha można ćwiczyć w różnych płaszczyznach. Przede wszystkim na stojąco, leżąc na brzuchu, siedząc, a nawet w klęku podpartym – w każdej pozycji, nie wspominając już o możliwości urozmaicenia treningu. Szczególnie poprzez użycie przeróżnych przyrządów : duża piłka, mała piłka, ciężarki, obciążniki itp. Nie można się tym znudzić. Pamiętajmy też o tym , że mięśnie brzucha to nie tylko mięsień prosty, ale i mięśnie skośne: zewnętrzne i wewnętrzne, mięsień poprzeczny, mięśnie zębate – każde z nich są angażowane w innych rodzajach ćwiczeń.
Należy tutaj dodać, że mięśnie brzucha tak naprawdę powinny pracować przy każdym ćwiczeniu, nawet jeśli jest to ćwiczenie na inne grupy mięśni.
Mięśnie brzucha powinny stanowić swojego rodzaju gorset, który ciasno opina kręgosłup. Dzięki temu kręgosłup jest zabezpieczony, a nasza koordynacja ruchowa oraz równowaga zwiększone. Dlatego pamiętajmy : Trzymajmy napięte mięśnie brzucha w każdym ćwiczeniu !!!

5.      Ćwiczenia mięśni brzucha obciążają kręgosłup.

Prawidłowo wykonane ćwiczenie na mięśnie brzucha nie obciąża zdrowego kręgosłupa. Najważniejsza zasada przy klasycznych brzuszkach (w pozycji kiedy leżymy tyłem) jest taka, że cały kręgosłup powinien przylegać do maty. Najczęstszym błędem jest odrywanie odcinka lędźwiowego, szczególnie przy brzuszkach, w których angażujemy pracę nóg. O innych najczęstszych błędach będzie osobna notka, bo za dużo tego na raz 🙂 .
Reasumując – jeżeli technika wykonywania jest odpowiednia to nie obciążamy naszego kręgosłupa.
Tutaj jeszcze trochę w temacie mitów i mięśni brzucha

Mity o mięśniach brzucha ciekawostka :

Zauważyliście, że kaloryfery maja u każdej osoby trochę inny kształt? Otóż kształt oraz ilość „kratek” zależy od ilości włókien mięśniowych tzw. smug ścięgnistych, które przecinają równolegle mięśnie brzucha – zazwyczaj jest ich 3-4. A ile Wy macie kostek ;)?

Related Posts

76 thoughts on “Mity o mięśniach brzucha

 1. 'ABS are made in kitchen' – moje życiowe motto 😀
  wzmianka o smugach ścięgnistych ciekawa. nigdy nie zwracałam na to uwagi, ale dobrze wiedzieć 😉

 2. Ja jak Ewa poniżej – mam "bojler"

  Nie zmienia to jednak faktu, że to zrzucanie brzucha to fajna prosta nazwa a jest z tym jednak masa problemów – próbowałem "6", brzuszków, biegania… wszystkiego – nie da się ukryć, że mam całkowicie siedzący tryb życia. No ale trudno . Mimo tego bólu jaki zadaje mi wyobrażenie sobie wszystkich tych ćwiczeń i siebie – ćwiczącego to jednak miło mi tutaj do Ciebie zawitać.

  http://zrozumiecsekret.blogspot.com

 3. motywujące zdjęcia i ciekawa notka, byłam święcie przekonana, że brzuszki spalają tkankę tłuszczową – oj ja głupia!

 4. Szczerze, to nigdy nie lubiłam brzuszków, więc ich nie robiłam, ale dopiero niedawno dowiedziałam się, że rozpoczęcie robienia ich teraz- gdy jeszcze jestem w trakcie zrzucania tkanki tłuszczowej- nie zmieni wyglądu mojego brzucha. W ogóle ciekawa historia z tą instruktorką. W klubie, do którego chodzę, są właśnie takie zajęcia i nawet się zastanawiałam, czy ona polegają właśnie na takim długim wykonywaniu różnych brzuszków.

  1. Wzmacnianie mięśnie brzucha na tym etapie może i narazie nie zmieni wyglądu Twojego brzucha, ale jak już zrzucisz tkankę tłuszczową to zamiast samego płaskiego brzucha od razu pojawią się w bonusie zarysowane mięśnie 🙂
   M.

 5. bardzo mnie denerwuje, kiedy słyszę jak znajoma mówi: będę trenowała 100 brzuszków dziennie i to mi wystarczy, i wtedy zaczyna się moja gadka:
  że brzuszki to nie wszystko, ble ble ble…jak grochem o ścianę

  1. 6 Weidera to dość dobre ćwiczenia budujące mieśnie brzucha, ale niestety wiekszość ludzi myśli, że spali nimi tkankę tłuszczową..Sa to ćwiczenia dość precyzyjne, które trzeba wykonywać bardzo dokładnie i wiekszości się to raczej nie udaje. No i są monotonne i nie znam nikogo kto ukończył wszystkie serie.
   Pozdrawiam
   M.

 6. Mi się udało! Jeśli chodzi o poprawność wykonywania ćwiczenia to nie wiem czy robiłem je poprawnie, ale faktycznie mega męczarnia i monotonność.. zanim zrobiłem cała serie podchodziłem do tego ćwiczenia kilka razy. Co prawda już w połowie ćwiczeń widziałem efekty wyrzeźbienia brzucha i teraz już wiem ze to ćwiczenie nie jest na spalanie, ale poprawia wygląd brzucha.
  tak czy inaczej ja polecam to ćwiczenie dla wytrwałych..
  Dzięki za odpowiedz!
  pozdrawiam

 7. Witam, Co do notki nt. ćwiczeń kardio i że tylko one spalają brzuch itp. to się nie zgodzę. Kobieta która chce dobrze się wymodelować a przy tym zachować "tłuszczyk" w określonej partii (biust) nie powinna opierać się głównie na kardio bo niestety wtedy tłuszcz schodzi równomiernie z całego ciała i można w szybkim tempie stać się deską… co spala tłuszcz…mięśnie! im więcej masz w danej partii ciała mięśni tym szybciej spalasz w tej partii tłuszcz! czemu najtrudniej jest spalić boczki…? ponieważ bardzo ciężko jest utworzyć sobie tam mięśnie… ot i cała filozofia;) A kardio swoją drogą dla kondycji i zwiększenia termogenezy.

  Pozdrawiam

 8. Witam, mam pytanie odnośnie tego czy ćwiczenia na brzuch powodują zanik mięśnie? Znalazłam wiele różnych opinii i stąd moje pytanie. Niektórzy twierdzą, ze nie, inni że ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha powodują zanik tali, a jeszcze inni, że właśnie jeśli się skośnych mięśni nie ćwiczy to powoduje jej brak.
  Sama nie wiem co o tym mam myśleć, dlatego zwracam się do was o rozwianie moich wątpliwości 😉

 9. prosze błagam, powiedz cos na temat brzucha po dwóch cesarkach?da sie wyrzezbic mieśnie?moze nie takie idealne jak na zdrowym brzuchu, ale chociaz tak zeby było widac i czuc mieśnie.

 10. Ja po 2 latach ćwiczeń 3 razy w tygodniu step, mix pump i czasem basen oraz brzuszki w domu sporadycznie bieganie mam zarysowane 2 małe mięśnie u góry i po bokach reszta to niewidzialny kaloryfer hehe pod małym kilogramowym fałdkiem tłuszczu:( którego za cholerę nie mogę się pozbyć moja udręka ;/