Mity o mięśniach brzucha

Mity o mięśniach brzucha

Popularne Mity o mięśniach brzucha

 KILKA SŁÓW O MIĘŚNIACH BRZUCHA 

Wyrzeźbione mięśnie brzucha to marzenie każdego uprawiającego sport 🙂
W dzisiejszym poście przedstawie trochę faktów i mitów związanych z posiadaniem kaloryfera.

***

1. Chyba najczęściej powtarzana bzdura wśród wszystkich fitnessowych bzdur 🙂

Ćwicząc brzuszki spalamy tkankę tłuszczową. 

Jak słyszę to stwierdzenie to aż dostaję gęsiej skórki. Przypomina mi się w tym miejscy historia koleżanki instruktorki, która swój cykl zajęć nazwała „Płaski brzuch”. Na zajęcia te składało się 40 min kardio i ostatnie 15 min było poświęcone ćwiczeniom wzmacniającym mięśnie brzucha. Grupka oburzonych Pań dopadła instruktorkę po zajęciach i powiedziały, że beznadziejne takie ćwiczenia.  Strasznie były zdziwione bo miały być na mięśnie brzucha a one przez 40 min musiały bezsensownie skakać i się strasznie spociły i zasapały, a ćwiczeń na brzuch było tyle co kot napłakał. To wydarzenie potwierdza, że wciąż niestety panuje powszechne przekonanie, że zwały tłuszczu na brzuchu można pokonać wykonując brzuszki.
Niestety brzuszki nie spalą nam tkanki tłuszczowej odłożonej na brzuchu.
Spalić ją możemy tylko za pomocą ćwiczeń wytrzymałościowych (kardio) – czyli takich, które przyspieszają nasz puls i oddech. Mogą to być np.: bieganie, taniec, zajęcia z układami choreograficznymi lub na stepie, rowerek, orbitrek itp. Możemy od razu z ćwiczeniami kardio wykonywać serie ćwiczeń wzmacniających brzuch, ponieważ kiedy spali się nam już tkanka tłuszczowa, odsłonią nam się pięknie zarysowane mięśnie, które bylyby schowane pod warstwą tłuszczu, gdybyśmy do treningu nie włączyli ćwiczeń wytrzymałościowych.

2.      Kolejny mit : Dieta nie ma nic do pięknie
zarysowanych mięśni brzucha.

Otóż ma. Pewnie słyszeliście popularne powiedzenie, że mięśnie brzucha buduje się w kuchni.  Jednak to tez nie do końca prawda, ale faktem jest, że 60-70 % sukcesu to dobrze skomponowana dieta, która ma zadziałać tak samo jak ćwiczenia kardio, czyli wyeliminować zbędny tłuszczyk i odsłonić wypracowane przez nas mięśnie.

Czyli prawdą będzie powiedzenie, żemięśnie brzucha buduje się na siłowni, ale odsłania się dzięki dobrze skomponowanej  diecie.

Mity o mięśniach brzucha

3.       Następny mity dotyczą tego jak często ćwiczyć ta grupę mięśniową i jak długo trzeba czekać na efekty. Panuje powszechne przekonanie, że mięśnie brzucha powinno się ćwiczyć codziennie. Ja osobiście jestem innego zdania. Uważam , że po intensywnym treningu brzucha mięśnie powinny mieć przynajmniej 1-2 dni odpoczynku, aby mogły się zregenerować i aby efekt ich budowana był widoczny. Zresztą dotyczy to także moim zdaniem innych dużych grup mięsni. Niewątpliwie regeneracja jest bardzo ważna.
     Druga błędna opinia to taka, że na efekty pracy nad tymi mięśniami trzeba długo czekać. Jasne, że z tygodnia na tydzień nie zbudujemy kaloryfera, ale na rezultaty nie trzeba czekać latami. Jeśli będziemy zdrowo się odżywiać. Wykonywać ćwiczenia spalające tłuszcz i wzmacniające brzuch 3-4 razy w tygodniu już w pierwszym miesiącu powinniśmy zauważymy  zarysowujące się mięśnie. Napisałam “powinniśmy” ponieważ szybkość przyrostu masy mięśniowej zależy nie tylko od płci (niestety panom przychodzi to znacznie szybciej), ale także od predyspozycji genetycznych, na co nie mamy żadnego wpływu.

4.      Mit : Ćwiczyć mięśnie brzucha można tylko
poprzez klasyczne brzuszki , co jest bardzo monotonne.

Chyba bym zwariowała jeśli na mój każdy trening mięśni brzucha miałyby się składac tylko klasyczne brzuszki. Nie należy zapominac, że mięśnie brzucha można ćwiczyć w różnych płaszczyznach. Przede wszystkim na stojąco, leżąc na brzuchu, siedząc, a nawet w klęku podpartym – w każdej pozycji, nie wspominając już o możliwości urozmaicenia treningu. Szczególnie poprzez użycie przeróżnych przyrządów : duża piłka, mała piłka, ciężarki, obciążniki itp. Nie można się tym znudzić. Pamiętajmy też o tym , że mięśnie brzucha to nie tylko mięsień prosty, ale i mięśnie skośne: zewnętrzne i wewnętrzne, mięsień poprzeczny, mięśnie zębate – każde z nich są angażowane w innych rodzajach ćwiczeń.
Należy tutaj dodać, że mięśnie brzucha tak naprawdę powinny pracować przy każdym ćwiczeniu, nawet jeśli jest to ćwiczenie na inne grupy mięśni.
Mięśnie brzucha powinny stanowić swojego rodzaju gorset, który ciasno opina kręgosłup. Dzięki temu kręgosłup jest zabezpieczony, a nasza koordynacja ruchowa oraz równowaga zwiększone. Dlatego pamiętajmy : Trzymajmy napięte mięśnie brzucha w każdym ćwiczeniu !!!

5.      Ćwiczenia mięśni brzucha obciążają kręgosłup.

Prawidłowo wykonane ćwiczenie na mięśnie brzucha nie obciąża zdrowego kręgosłupa. Najważniejsza zasada przy klasycznych brzuszkach (w pozycji kiedy leżymy tyłem) jest taka, że cały kręgosłup powinien przylegać do maty. Najczęstszym błędem jest odrywanie odcinka lędźwiowego, szczególnie przy brzuszkach, w których angażujemy pracę nóg. O innych najczęstszych błędach będzie osobna notka, bo za dużo tego na raz 🙂 .
Reasumując – jeżeli technika wykonywania jest odpowiednia to nie obciążamy naszego kręgosłupa.
Tutaj jeszcze trochę w temacie mitów i mięśni brzucha

Mity o mięśniach brzucha ciekawostka :

Zauważyliście, że kaloryfery maja u każdej osoby trochę inny kształt? Otóż kształt oraz ilość „kratek” zależy od ilości włókien mięśniowych tzw. smug ścięgnistych, które przecinają równolegle mięśnie brzucha – zazwyczaj jest ich 3-4. A ile Wy macie kostek ;)?

Udostępnij

Komentarzy (17)

 • Kala Odpowiedz

  Bardzo ciekawy i pomocny post 🙂 Pozdrawiam

  25 stycznia, 2013 at 6:40 pm
 • Anonimowy Odpowiedz

  naprawdę ciekawe rzeczy… 🙂 oby więcej takich. PS. a co z aerobiczną 6 widera?

  20 lutego, 2013 at 6:35 pm
  • Zrzuć Brzuch!!! Odpowiedz

   6 Weidera to dość dobre ćwiczenia budujące mieśnie brzucha, ale niestety wiekszość ludzi myśli, że spali nimi tkankę tłuszczową..Sa to ćwiczenia dość precyzyjne, które trzeba wykonywać bardzo dokładnie i wiekszości się to raczej nie udaje. No i są monotonne i nie znam nikogo kto ukończył wszystkie serie.
   Pozdrawiam
   M.

   20 lutego, 2013 at 8:30 pm
 • Anonimowy Odpowiedz

  Mi się udało! Jeśli chodzi o poprawność wykonywania ćwiczenia to nie wiem czy robiłem je poprawnie, ale faktycznie mega męczarnia i monotonność.. zanim zrobiłem cała serie podchodziłem do tego ćwiczenia kilka razy. Co prawda już w połowie ćwiczeń widziałem efekty wyrzeźbienia brzucha i teraz już wiem ze to ćwiczenie nie jest na spalanie, ale poprawia wygląd brzucha.
  tak czy inaczej ja polecam to ćwiczenie dla wytrwałych..
  Dzięki za odpowiedz!
  pozdrawiam

  23 lutego, 2013 at 9:54 pm
 • Anonimowy Odpowiedz

  Rewelacyjny post z bardzo ciekawymi informacjami 🙂

  16 marca, 2013 at 11:44 am
 • malenka Odpowiedz

  Jakąś wiedzę z tego wyniosłam 😀

  17 sierpnia, 2014 at 1:37 pm
 • Anonimowy Odpowiedz

  Niestety, na razie zamiast kostek mam wałki, ale liczę, że niebawem to zmienię!

  15 marca, 2015 at 11:03 pm
 • Anonimowy Odpowiedz

  Witam, jestem zapewne najstarsza czytelniczka bloga "zrzuc brzuch". Mam 58 lat, jestem szczupla, niestety moja figura to typ jablka. Oczywiscie brzuch jest duzy, zupelnie jakbym byla w ciazy, choc moj ciazowy brzuszek byl znacznie mniejszy niz ten obecny. Wiem, ze mam otłuszczenie narządów jamy brzusznej. Czy w takim przypadku i w wieku prawie 60-ciu lat mam szanse, by uzyskac plaski brzuch? Z gory dzieki za odpowiedz.

  3 sierpnia, 2015 at 9:08 pm
 • Monia Odpowiedz

  oczywiście!!!!! Jestem po 3 cesarkach i naprawdę da się :).

  17 lutego, 2016 at 8:43 am
 • Klaudia Kordek Odpowiedz

  U mnie jeszcze troszeczkę jest tej tkanki tłuszczowej na brzuszku , ale jak go dotknę, to wyraźnie już czuję kształtujące się mięśnie, jest coraz twardszy 😀 stwierdziłam, że kupię skakankę i regularnie będę na niej ćwiczyć, też jestem takiego zdania, że kardio to podstawa. Jak się ociepli, to również rower pójdzie w ruch. Kiedyś nie znosiłam zajęć fizycznych, a teraz za każdym razem czekam na nie z niecierpliwością.

  2 marca, 2016 at 4:20 pm
 • Anonimowy Odpowiedz

  CZy to prawda,że efektem ćwiczeń mięśni brzucha jest zanik talii? Proszę o odpowiedź 🙂

  1 kwietnia, 2016 at 10:00 pm
 • Anonimowy Odpowiedz

  Pytanko.Czy tłuszcz na brzuchu odłożony 20 lat temu będzie mi jakoś trudnij zrzucić czy nie ma różnicy w budowie/strukturze takiego tłuszczu(bardziej zbity itp.)?Pozdrawiam:)

  14 września, 2016 at 2:27 pm
 • Anonimowy Odpowiedz

  Ja właśnie ostatnimi czasy buduję kaloryfer, bo już tylko jego brakuje mi do szczęścia jeśli chodzi o sylwetkę.

  26 listopada, 2016 at 11:55 pm
 • spalaniebrzucha Odpowiedz

  Bardzo dobre rady. Szczególnie ta pierwsza – nic nie da nawet 6 weidera, jeśli na brzuchu dalej jest tłuszcz!

  21 stycznia, 2017 at 10:13 am
 • Zrzuć Brzuch!!! Odpowiedz

  Dzięki 🙂

  20 lutego, 2018 at 8:57 am
 • Pakerniablog Odpowiedz

  Taka prawda kaloryfer tylko i wyłącznie dieta 🙂 Dodatkowo trening siłowy + interwałowy jakiekolwiek cardio nie ma sensu 🙁 Siłownia, dieta, trening – męskim okiem

  20 lutego, 2018 at 8:59 am
 • Popularne mity dietetyczne - Porady treningowe i dietetyczne - Zrzuć Brzuch Odpowiedz

  […] jak i z dietą/odżywianiem. Odnośnie mitów treningowych pisałem Wam tutaj – popularne mity na temat mięśni brzucha. Wracając do mitów dietetycznych. W tym wpisie wypisze Wam kilka najpopularniejszych moim zdaniem […]

  22 września, 2020 at 1:34 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *