Bezpieczeństwo na siłowni w czasie pandemii

Bezpieczeństwo na siłowni w czasie pandemii

Bezpieczeństwo na siłowni w czasie pandemii

Obecna sytuacja na świecie znacznie utrudniła funkcjonowanie w większości obszarów naszego życia. Niestety w dużym stopniu dotknęła również branży fitness. Większość klubów sportowych czy siłowni jest zamknięta. Te z nich, które pozostały otwarte działają w mocno ograniczony sposób. Czy taki stan rzeczy powinien spowodować, że zrezygnujemy z aktywności fizycznej ? Czy teraz każdy jest skazany na brak treningu albo trenowanie w domu ? Moim zdaniem nie powinniśmy rezygnować z aktywności. Nic tak dobrze nie wpływa na poprawę odporności organizmu jak właśnie zdrowy ruch.

Bezpieczeństwo na siłowni w czasie pandemii

Co więc powinniśmy zrobić ?

Jaka jest różnica pomiędzy trenowaniem na siłowni z zachowaniem obostrzeń od stania w zatłoczonej kolejce w markecie? Obecnie właśnie tak to wygląda. Większość siłowni jest zamknięta, a w marketach ludzie tłoczą się każdego dnia tylko, że w maseczkach. Moim zdaniem powinniśmy poszukać w swojej okolicy jakiejś otwartej siłowni/ klubu fitness i wrócić do treningów. Oczywiście z zachowaniem obostrzeń. Coraz więcej siłowni się otwiera więc myślę, że z każdym dniem będzie łatwiej taką znaleźć.

Jeżeli chcemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo to wybierając się do takiego otwartego klubu możemy zadbać o własne środki ochrony osobistej. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie posiadanie osobistego środka do dezynfekcji rąk i skóry . Tym bardziej, że w wielu miejscach da się zaobserwować, że środki ochrony są wystawione “na pokaz” i nie koniecznie pełnią swoją funkcję. Dlatego dobrze jest mieć ze sobą w torbie czy plecaku choćby mały preparat do dezynfekcji w formie żelu czy płynu.

Na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo na siłowni ?

 

Dla osoby odwiedzającej siłownie najważniejsze powinny być 4 momenty dezynfekcji rąk:
Wiążą się one zawsze ze zmianą miejsca w którym przebywamy.
– wejście do budynku i przejście do szatni – dezynfekujemy ręce przed rozpakowaniem swoich rzeczy w szatni
– wyjście z szatni na salę
– po opuszczeniu sali ćwiczeń
– i na koniec po wyjściu z budynku

Ważne jest także to by myć ręce po skorzystaniu z łazienki.

Bezpieczeństwo na siłowni w czasie pandemii

Oczywiście warto również mieć przy sobie jakiś środek do dezynfekcji powierzchni. Czasem może zdarzyć się, że nie będzie w pobliżu innego zapewnionego przez siłownię. Przyda się jeżeli na przykład korzystamy po kimś z jakiejś maszyny do ćwiczeń czy na przykład hantli. Oczywiście taka sytuacja nie powinna raczej mieć miejsca jednak warto mieć przy sobie swój preparat. Większość możemy schować na przykład do nerki przypinanej w pasie więc nie utrudni to ćwiczeń.

Ważne jest również by po każdym treningu wymieniać swój ręcznik, który zabieramy na siłownie. Najlepiej ubrania i ręcznik od razu po powrocie dawać do prania. 

Przy zastosowaniu się do tych wytycznych ryzyko, zakażenia na siłowni będzie ograniczone do minimum. Należy pamiętać, że dezynfekcja to podstawa. Dodatkowo większość otwartych siłowni sprawdza przed wejściem temperaturę ciała swoich klubowiczów co jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo siłowni. Mówił Radosław Srokowski, prezes sklepu dezynfekcja24.com

Biorąc pod uwagę jak obecnie wygląda sytuacja w marketach, na targach czy na stokach ćwiczenie na siłowni jest nawet chyba bezpieczniejsze niż codzienne czynności. Warto tylko pamiętać o osobistych środkach do dezynfekcji i zachowaniu podstawowych zasad higieny.

Prędzej czy później większość siłowni zostanie otwarta na stałe, ale myślę, że zasady dodatkowej ochrony będą obowiązywać przynajmniej do końca 2021 roku. Więc jeśli teraz masz jeszcze obawy przed pójściem na siłownię to zapewne zdecydujesz się na ten krok za kilka miesięcy. W tym przypadku procedury i dezynfekcja pewnie będzie wyglądać tak samo więc czemu nie zacząć trenować już dziś ? Wybór należy do Was 🙂

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *