Czy warto stosować wegańskie białko?

Czy warto stosować wegańskie białko?

Czy warto stosować wegańskie białko?

Białko jest jednym z podstawowych elementów każdej diety, nawet jeśli naszym celem nie jest zbudowanie masy mięśniowej, to i tak pewne ilości białka są po prostu niezbędne naszemu organizmu do prawidłowego funkcjonowania. Chociaż proteiny są w dostępne w różnego rodzaju produktach spożywczych (np. w mięsie lub nabiale), to z różnych względów dostarczanie odpowiednich ilości białka może być znacznie utrudnione. Jednymi z przyczyn mogą być po prostu kwestie wyboru, światopoglądu, a zatem np. bycie na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej.

Czy warto stosować wegańskie białko?

Szczególnie na diecie wegańskiej jest się narażonym na ograniczone spożycie białka, a w połączeniu z chęcią zbudowania masy mięśniowej, może okazać się niemożliwe dostarczenie zwiększonych ilości protein. Pomimo tego, wciąż istnieją produkty wegańskie, które umożliwiają spożywanie wartościowego białka. Co więcej, w sklepach z odżywkami i suplementami dostępne są także różnego rodzaju wegańskie białka. Mają one za zadanie wspomóc wegan w dostarczaniu dużych ilości protein w swojej diecie. Jednak czy opłaca się je stosować?

Białka roślinne – budowanie masy mięśniowej na diecie wegańskiej

Warto już na początku wskazać, że wegańskie odżywki białkowe są oparte najczęściej o nasiona roślin strączkowych, gdzie najbardziej popularne będzie białko sojowe. Jak wiadomo, soja posiada białko w większych ilościach od nawet produktów mięsnych, czy niektórych nabiałów. Jednak wykazuje nieco gorszą wchłanialność, a zatem ostateczny rachunek nie jest już tak imponujący. Niemniej białko sojowe może być wartościowym źródłem protein w naszej codziennej diecie, a za sprawą odżywki białkowej dla wegan, także można skutecznie budować masę mięśniową.

Najbardziej jednak istotne jest to co kryje się w poszczególnych białkach. To natomiast nie jest w niczym gorsze od innych, ponieważ białko sojowe zawiera w sobie wszystkie 20 aminokwasów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Znajdują się w nim także istotne witaminy, minerały, czy też błonnik. Co więcej, to właśnie o białko sojowe są w zdecydowanej większości oparte odżywki sojowe. To zatem powoduje, że taka odżywka białkowa nie jest w niczym gorsza od pozostałych i można z jej pomocą skutecznie budować masę mięśniową, a dieta wegańska w niczym nie będzie przeszkadzała.

Czy zatem są jakieś różnice pomiędzy białkiem zwierzęcym, a roślinnym?

Generalna różnica jest pomiędzy wspomnianymi białkami jest właśnie na poziomie obecności aminokwasów. W zdecydowanej większości przypadków białka roślinne nie są pełnowartościowe, a zatem nie zawierają wszystkich istotnych dla organizmu aminokwasów. Białko sojowe jest swego rodzaju wyjątkiem, który tylko może posłużyć za potwierdzenie tej reguły. Ze wszystkich białek roślinnych tylko to pochodzące z soi uznawane jest za pełnowartościowe. Natomiast w przypadku białek zwierzęcych, czy też odzwierzęcych, można mówić o pełnowartościowych proteinach.

Na szczęście w większości wegańskich odżywek białkowych to właśnie białko sojowe jest wykorzystywane, a zatem można z powodzeniem się nim wspierać przy budowie masy mięśniowej. Warto jednak zwracać uwagę na etykiety i składy odżywek białkowych, które często są po prostu podpisane jako wegańskie, nie zaś białko sojowe. Szukając odżywek sojowych, warto przejść na stronę specjalistycznego sklepu z suplementami i odżywkami, aby mieć szeroki wybór z zakresu m.in. odżywek sojowych. Takim sklepem jest np. sklep SFD, gdzie znaleźć można różnego rodzaju preparaty, nie tylko te wegańskie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *