Jak schudnąć po 30 tce ?

Jak schudnąć po 30 tce ?

Jak schudnąć po 30 tce ?

Większość z nas z wiekiem zaczyna gromadzić nadprogramowe kilogramy. Z reguły w wieku 26 – 27 lat po skończeniu studiów, wyprowadzce z domu czy podjęciu pierwszej poważnej pracy. Wtedy wygląd naszej sylwetki przestaje być taki ważny. Podobnie w przypadku wspólnego zamieszkania z partnerem czy partnerką. Każdy z domu ma trochę inne przyzwyczajenia żywieniowe i może okazać się, że nasza wspólna kuchnia już nie jest taka zdrowa. Kolejna sprawa to pojawienie się na świecie dzieci i różnych innych obowiązków wieku dorosłego. Właśnie w tym wieku człowiek wchodzi w taką prawdziwą dorosłość i właśnie wtedy aktywność fizyczna, sport jako pierwszy idzie w odstawkę. Każdy z nas jest zmęczony pod całym dniu pracy i dodatkowych obowiązków i tak naprawdę najłatwiej jest włączyć TV i usiąść na kanapie.

Dawniej uważano, że z wiekiem metabolizm zwalnia i to powoduje, że tyjemy po 30 tce. Teraz według najnowszych badań opublikowanych w magazynie ” Scincenasz metabolizm spoczynkowy utrzymuje się na takim samym poziomie w wieku od 20 do 60 lat.

Oznacza to, że po 30 nie zaczynamy magicznie tyć tylko zmieniają się nasze nawyki i przez to tyjemy.

Podobne zdanie miałem przed opublikowaniem tych badań. Tzn. uważam, że osoba w wieku 30 i 40 lat to nie 60 latek i spokojnie może uprawiać czynnie sport. Oczywiście jeśli nie ma stwierdzonej żadnej jednostki chorobowej.

Ludzie myślą, że po 30 tce są już starzy i do niczego się nie nadają. Tak naprawdę to dobry wiek, żeby zacząć jakąś aktywność albo wrócić do sportu. Ja sam zacząłem dopiero na poważnie ćwiczyć w wieku 27-28 lat. Jaką formę wtedy udało mi się zrobić możecie zobaczyć tutaj – fabryka siły redukcja

Dlaczego 30 tka to dobry czas, żeby wrócić do sportu albo zacząć go uprawiać ?

  • Większość z nas ma już jakieś doświadczenia z młodości ze sportem. Mniej więcej wiemy jaką aktywność lubimy , a jakiej nie. Możliwe, że masz jakiś sport, który trenowałeś np w liceum i możesz do niego wrócić.
  • Nasza sytuacja finansowa jest trochę inna. Możesz sobie pozwolić na sprzęt do ćwiczeń do domowej siłowni. Kupić karnet na sieciówkę albo zapisać się na jakieś zajęcia. Zakup roweru czy innego sprzętu nie jest już takim problemem.
  • Podobnie jest w przypadku odżywiania. Stać cię, żeby kupować dietetyczne produkty albo skorzystać z planu dietetycznego czy pomocy trenera.
  • 30 tka to nie 50 tka więc spokojnie można robić cięższe treningi i trenować kilka razy w tygodniu. Nie kładźcie się do grobu od razu 🙂 Podobnie w wieku 40 lat to również nie tragedia.
  • Większość osób po 30 tce ma już trochę bardziej “poukładane w głowie” więc łatwiej będzie Ci wszystko zaplanować i wyznaczyć cele do realizacji jeśli chodzi o odchudzanie.
  • Aktywność będzie dobrym sposobem na zmniejszenie stresu dnia codziennego. Trudno się zabrać do ćwiczeń ale sami zobaczycie jak pozwalają “oczyścić umysł”
  • Tak naprawdę jesteś w stanie wygospodarować 1 – 1,5 h na trening tylko trzeba przeorganizować dzień. Czasami okazuje się, że spędzamy codziennie przed TV 3-4h ale na trening czasu nie mamy. 
  • Większość dużych siłowni ma profesjonalne bawialnie dla dzieci więc możesz spokojnie zostawić swoją pociechę pod opieką animatorów na czas treningu. 
  • Możesz także wykonywać treningi w domu jeśli nie masz z kim zostawić np dzieciaków czy psa. Na naszym kanale masz przykładowe treningi z użyciem małej ilości sprzętu. Wystarczy np drążek i gumy oporowe.

Tutaj przykładowy trening z kanału :

Jak schudnąć po 30 tce ? Jak się do tego zabrać ?

Podstawy odchudzania czyli dieta + aktywność + regeneracja. 

Wybór diety zależy od Was. Można próbować układać sobie samemu wyliczając deficyt kaloryczny. (możesz skorzystać z kalkulatora kalorii na naszej stronie). Można skorzystać z planów dietetyczno – treningowych albo pomocy trenera personalnego czy dietetyka. Oczywiście możecie też spróbować po prostu mniej jeść, odstawić słodycze i fast foody, zwiększyć aktywność i też powinny pojawić się efekty.

Aktywność po 30 tce ?

Obecnie mamy dostęp do bardzo wielu rodzajów aktywności. Naprawdę teraz można trenować w zorganizowanych zajęciach prawie wszystko. Od sztuk walki , poprzez fitness, body pump, biegi ocr, crossfit , jogę , siłownię , bieganie, kolarstwo. Teraz praktycznie w każdym mieście są zorganizowane zajęcia różnego typu i trenerzy personalni o różnych specjalizacjach więc możliwości jest naprawdę sporo. Dodatkowo internet to skarbnica wiedzy więc jest też rozwiązanie dla samouków. Po 30 większość z nas jest mobilna i posiada własny samochód więc dojazdy na treningi wymarzonej aktywności również nie są takim problemem.

Wymówka typu, że nie znalazłem aktywności dla siebie jest w dzisiejszych czasach mocno przesadzona ponieważ wybór jest bardzo duży. Dodatkowo większość pierwszych zajęć jest bezpłatnych więc ponosimy tylko koszy ewentualnego dojazdu.

Regeneracja

Jeśli już wkręciliśmy się w aktywność to nie zapominajmy o regeneracji. Jest to ważniejsze niż stawiane na przez wszystkich początkujących na pierwszym miejscu suplementy. Często myślimy, że codzienne treningi przyniosą szybsze efekty. Nie do końca tak jest. 2-3 dni w tygodniu powinniśmy przeznaczyć na regenerację. W teorii wszystko wydaje się proste 🙂 Teraz tylko wystarczy wprowadzić te zasady w życie. 

Jak schudnąć po 30 tce ?

Pamiętajcie “Odchudzanie jest proste, ale nie jest łatwe” 

Jednak przy dobrym planie działania i przestrzeganiu go z powodzeniem uda się Wam zrzucić zbędne kilogramy !

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *