Jaką aktywność wybrać jesienią ?

Jaką aktywność wybrać jesienią ?

Jaką aktywność wybrać jesienią ?

W wrześniu po wakacyjnej przerwie stratuje większość zajęć sportowych. Jesień to też okres, kiedy możemy szacować straty w swojej sylwetce spowodowane lenistwem wakacyjnym. Oczywiście nie u wszystkich. Jak utrzymać formę na wakacjach możesz przeczytać na naszym blogu. Swoją drogą nigdy tego nie rozumiałem jak trenując coś przez większość roku ludzie mogą odpuścić na 2 miesiące. Niezależnie od dyscypliny straty są tak duże, że pierwsze miesiące musimy tracić na odbudowę formy i kondycji. A przecież można w wakacje trenować ale rzadziej np 2 razy w tygodniu. To jest jednak temat na inny wpis..

Wracając do naszej aktywności jesienią chciałem się skupić tutaj głównie na początkujących. Jesień to trochę tak jak początek roku dla odchudzających. Nowy sezon, nowe szanse, czysta kartka 🙂 Dzieciaki idą do szkoły, zajęcia sportowe ogłaszają nowe nabory, siłownie kuszą zniżkami na karnety. Tak naprawdę idealny moment, żeby zacząć.

Jaką aktywność wybrać jesienią ?

Wszystko zależy od tego czy decydujecie się na aktywność w pomieszczeniach (siłownia, fitness , sztuki walki, crossfit) czy na świeżym powietrzu ? A może chcecie łączyć te aktywności ?

Aktywność na świeżym powietrzu jak się przygotować ? 

Jaką aktywność wybrać jesienią ?

Autor foto – @karol_m_foto

Jeśli planujesz zacząć klasycznie od biegania to zapraszam Cię do wpisu – Jak zacząć biegać ? tam dokładnie wszystko opisałem.

Pamiętajcie, że jesienią oprócz ciepłych dni pojawiają się już takie gdzie temperatura może spaść poniżej 10 stopni. Najważniejsze w tym momencie jest przygotowanie odpowiedniej odzieży. Bardzo często pierwszy trening przy niższej temperaturze jest tym ostatnim.  Pamiętajcie o bieliźnie termo – aktywnej w chłodniejsze dni. Zarówno na rower, kijki czy do biegania.

Druga ważna sprawa to rozgrzewka. Poświęćcie na nią przynajmniej 5 min. Początkujący często o niej zapominają (albo celowo nie robią) i pierwszy trening również jest ostatnim z powodu kontuzji.

Buty treningowe. Na początek nie musisz kupować butów za 300 zł ale warto mieć buty przeznaczone do biegania np takie za 100 zł. Trening w trampkach czy butach do tego nie przystosowanych to prosta droga do kontuzji i niewygodnego treningu.

Oczywiście bieganie czy rower to nie wszystko. Super jest zrobić treningi obwodowe / crossfitowe w plenerze, albo zwykły trening siłowy z minimum sprzętu. Takie przykładowe treningi znajdziecie na naszym kanale :

Jaką aktywność wybrać jesienią ?

Jesień to dobry czas, żeby zapisać się również na zorganizowane zajęcia np. sztuki walki, crossfit, ścianka wspinaczkowa, pole dance czy klasyczny fitness.

Dlaczego ? 

Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla początkujących :

Poznajesz nowych ludzi również początkujacych. Wspólne wsparcie, nowe znajomości oraz element rywalizacji (oni dają radę, to ja też muszę). Nic tak nie motywuje jak trening w grupie. Są osoby, które nie zmowtywują się do treningu w domu. Co innego na zorganizowanych zajęciach. Takie zajęcia motywują ich do wyścia z domu i treningu nawet 3 razy w tygodniu.

Start po sezonie wakacyjnym to dobry zastrzyk motywacji. Po 2 miesiącach odpoczynku można startować z naładowanymi akumulatorami.

Płatne zajęcia motywują do chodzenia na nie. Zapłaciłem za karnet więc szkoda zmarnować swojej kasy.

Jeśli szukasz aktywności dla siebie to warto spróbować kilku zajęć. Często jest tak, że od razu nam się coś nie podoba albo wręcz przeciwnie, po pierwszym treningu stajemy się fanem danych zajęć. Większość zorganizowanych zajęć ma system – PIERWSZE ZAJĘCIA SĄ BEZPŁATNE więc spróbuj kilku aktywności.

Ja ze swojej strony polecam Wam : Kickboxing , Crossfit , Biegi Ocr, Boks , Kalistenikę , Pole Dance. 

Dlaczego ? 

Moim zdaniem są to dysycpliny stosunkowo proste dla początkujących , a treningi są bardzo zróżnicowane. Większość treningów zawiera wiele elementów, kształuje zarówno siłę jak i kondycję. Przy większości warto jest wspierać się bieganiem więc automatycznie mamy też inny typ treningów. Dodatkowo rozwijamy całe swoje ciało i stajemy się atomatycznie dużo sprawniejsi.

Fajnym rozwiązaniem jest połaczyć np Crossfit z Kickboxingiem albo Biegi Ocr z Kalisteniką jeśli ktoś niekoniecznie chce trenować sporty walki (chociaż ja uważam , że są to sporty dla każdego) 

Jaką aktywność wybrać ?

Jeśli nie jesteś zwolennikiem walki w stójce to polecam spróbować Ju-Jitsu albo Zapasów, oba te sporty można fajnie połączyć z treningiem siłowym albo również crossfitem.

Oczywiście możesz jeszcze wybrać trening w domu i bieganie we własnym zakresie. Jeżeli masz wystarczająco dużo samo zaparcia to taki trening również przyniesie efekty.

W dziejszych czasach mamy dostęp do takiej ilość i zajęć, że naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy tylko ruszyć tyłek z kanapy i poszukać zajęć dla siebie, albo rozpocząć treningi na własną rękę.

Pamiętaj ! Jeżeli chcesz osiągnąć efekty, to sama aktywność może nie wystarczyć. Kluczem do sukcesu jest aktywność połączona ze skuteczną dietą.

Chociaż jeśli nigdy nic nie trenowaliście to wprowadzenie aktywności fizycznej do waszego stylu życia również przyniesie efekty.

Jeśli macie jakieś pytania albo problemy z doborem aktywności / planu treningowego to śmiało piszcie na maila : zrzucbrzuch@gmail.com albo na social media. 

 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *