Jak zacząć biegać ?

Jak zacząć biegać ?

Jak zacząć biegać ?

Bieganie to jedna z najpopularniejszych ale też i dość nielubianych aktywności. Z jednej strony wydaje się najprostsza bo wystarczą tylko sportowe buty i ciuchy, a z drugiej wiele osób bardzo szybko ją porzuca. Z czego to wynika ? Jak zacząć biegać tak byśmy wytrwali w tej aktywności ?

Sam miałem parę lat temu bardzo podobny problem z bieganiem teraz na szczęście wiem z czego to wynikało. Raz na jakiś czas zbierałem się w sobie : “dzisiaj idę pobiegać”, a po jednym treningu miałem dość biegania na następne dwa trzy miesiące. Problemem nie były zakwasy następnego dnia czy zmęczenie ale sam trening nie sprawiał mi przyjemności.

Moje dwa główne błędy, które popełniałem na tamtych treningach to :

  • Zbyt duża intensywność treningu. Chciałem za szybko, daleko i od razu biegać po 10 km. Niestety kończyło się to zadyszką po 5 min biegania, a w ostateczności powrotem spacerem do domu pod koniec treningu.
  • Brak rozgrzewki przed treningiem. Tak muszę się przyznać, że tak było 🙂 W dawnych czasach człowiek trenował bez pojęcia oraz rozgrzewki. Wystarczyło chociaż przez 5 min lekko się rozciągać , porobić pajacyki, potruchtać w miejscu na początek. Niestety człowiek nie miał tej wiedzy i potem się dziwił, że kostka go boli po bieganiu itp.
  • Brak odpowiedniego stroju i butów. Ten aspekt jest ważny szczególnie w okresach jesienno – zimowych. Dawniej wydawało mi się “po co mi jakieś ciuchy, założę trampki i dresy i mogę biegać” O ile w lato takie podejście przejdzie to w zimę oraz jesienią już nie do końca. Dlaczego ? Zwykłe ciuchy powodowały, że w połowie treningu w zimowe dni biegałem z całymi mokrymi plecami i w rezultacie pod koniec było już mi bardzo zimno. Skutkowało to najczęściej jednym treningiem biegowym i tygodniem przeziębienia. Warto zainwestować chociażby w bieliznę termoaktywną (koszulka + spodenki) wierzcie mi, że to naprawdę dużo daje. Owszem spocimy się, ale nie przemarzamy, aż do końca treningu, Najlepiej mieć jeszcze spodnie i bluzę /koszulkę termoaktywną. Obecnie nie są to duże wydatki bo cały komplet do biegania można już kupić myślę, że do 120 zł. Druga sprawa to buty. Nawet najtańsze buty do biegania są sto razy lepsze niż trampki. W bucie do biegania stopa inaczej się zachowuje oraz jest lepsza amortyzacja.

Jak zacząć biegać ? Od czego zacząć ? 

  • Zadbaj o podstawowy sprzęt – strój oraz buty. Nie musicie od razu kupować połowy sklepu ale tak jak pisałem wyżej. Kupcie sobie podstawowe buty do biegania i jakieś ciuchy do tego przeznaczone. Termoaktywna bielizna przyda się jesienią i zimą.
  • Zimą pamiętaj o czapce i rękawiczkach. Dawniej w ogóle nie biegałem jesienią i zimą. Teraz z czapką i rękawiczkami biegałem nawet w styczniu przy -20 🙂
  • Odblask. Jeśli biegasz w miejscach gdzie jeżdżą samochody koniecznie załatw sobie jakąś lampkę, latarkę albo odblask. Bądź widoczny! Bezpieczeństwo to podstawa.

Pierwszy trening biegowy

Po pierwsze musisz sobie szczerze odpowiedzieć jaki jest Twój poziom wytrenowania. Jeśli nie biegałaś nigdy to nie ma co na pierwszy trening rzucać na 5 czy więcej kilometrów. Najlepiej zrobić pierwsze dwa, trzy treningi do 3 km i zobaczyć jak się czujemy w trakcie i po takim treningu. Potem stopniowo możemy zwiększać intensywność i dystans.

Pierwszy trening powinien być bardziej takim truchtem zapoznawczym, zarówno z trasą jak i naszym organizmem. Najlepiej początkowo biegać sobie jedną trasą. Jeśli zrobimy te 3 km, sprawdźmy czas jaki zajęło nam zrobienie tego dystansu. To będzie nasz wyjściowy czas nad, którym będziemy pracować.

Dobrze sprawdza się zastada 2 minuty truchtu, minuta spaceru i tak naprzemian. Taką metodę możemy stosować na początku jeśli ciężko nam przebiec cały dystans.

Muzyka na trening. Jeśli lubisz trenować z muzyką to do biegania koniecznie wybierz swoje ulubione kawałki. Nic tak nie motywuje jak ulubiona muzyka.

Co motywuje do dalszego biegania ?

Mnie nic tak nie motywuje jak rywalizacja. Uwielbiam rywalizować ze sobą i z innymi. Jak wykorzystać to w bieganiu ? Wystarczy jakaś aplikacja z funkcją Gps do biegania. Obecnie każdy z nas ma smartfona więc nie będzie z tym problemu. Wystarczy ściągnąć apkę do biegania odpowiednią dla siebie. Taka aplikacja śledzi nam czas oraz dystans treningowy, a nawet spalone kalorie itp. Jak to wykorzystać jako motywacje ? Bardzo prosto, za każdym razem starajmy się pobić chociaż trochę nasz poprzedni rekord na tej trasie. Większość aplikacji gromadzi takie dane i informuje kiedy rekord jest pobity.

  • Możesz również rywalizować z innymi. Większość tych aplikacji ma rónież funkcję dodawania znajomych dzięki czemu możemy “ścigać ” się z nimi. Uwielbiam pobijać rekordy innych. Sprawia to dużą frajdę.
  • Super widoki, trening na świeżym powietrzu. Od czasu do czasu robię fotki na nasze konto insta z mojego biegania. Zobaczcie sami kilka z nich poniżej. Nie ma chyba nic przyjemniejszego niż bieganie w takich miejscach ?

Jak zacząć biegać ?

Jak zacząć biegać ?

Ostatnio nawet zdarzyło mi się kilka razy biegać na urlopie w Grecji. Nie ma większej frajdy niż bieganie w innym otoczeniu, a pamiątkowe zdjęcia pozwalają wracać do tych wspomnień. Człowiek odpoczywa aktywnie i jednocześnie zwiedza.

Jak zacząć biegać ?

Jak zacząć biegać ?

Wiem kiedyś myślałem “jak można biegać i czerpać z tego przyjemność “? To możliwe tylko trzeba nabrać wprawy. Potem na przykład na urlopie, robimy sobie lżejszy trening z naciskiem na zwiedzanie. I takie widoki są tego owocem.

Jak być coraz lepszym biegaczem ?

Kiedy będziemy już trochę biegać oraz zauważymy, że fajnie nam to wychodzi to warto pomyśleć o czymś więcej. Motywującym rozwiązaniem będzie zapisanie się na pierwszy bieg lub zawody biegowe. Obecnie bieganie jest dość popularne i w każdym większym mieście przynajmniej raz w miesiącu organizowane są jakieś biegi. Często są one darmowe. Wystarczy poszperać trochę w wydarzeniach na facebooku. Ja nie jestem jakimś maniakiem biegania, ale staram się w roku zapisać na dwa trzy biegi z przeszkodami. Dzięki temu im bliżej terminu biegu tym większa motywacja i intensywniejsze treningi. Polecam spróbować biegu z innymi żywymi ludźmi ramię w ramię.

Mam nadzieję , że chociaż trochę przekonałem Was do biegania 🙂 Jeśli chcecie jakieś pomocy w tym temacie śmiało piszcie 🙂

Udostępnij

Komentarzy (5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *