Jakie buty wybrać do biegania w terenie ?

Jakie buty wybrać do biegania w terenie ?

Jakie buty wybrać do biegania w terenie ?

Jakie buty wybrać do biegania w terenie ? Oto jest pytanie 🙂 Biegacze z reguły dzielą się na tych, którzy wolą biegać w terenie oraz tych, którzy wolą raczej twarde nawierzchnie oraz asfalt. Jest też dość spora grupa takich, którzy biegają w obu miejscach. Do takich biegaczy zdecydowanie mogę siebie zaliczyć. Dodatkowo od czasu do czasu rekreacyjnie wezmę sobie udział w jakimś biegu z przeszkodami. Podczas takich biegów szczególnie przydatne są buty do biegania w terenie ponieważ nawierzchnia zmienia się co chwilę. Dodatkowo co kilkanaście metrów pojawia się jakaś przeszkoda, której pokonanie również wymaga dobrego bieżnika na bucie. Oczywiście tak jak Wam wiele razy pisałem na blogu nie trzeba od razu kupować butów za wszystkie pieniądze świata 🙂 Ja przez długi czas biegałem i trenowałem w butach Kalenji za 90 zł. Trochę się już wysłużyły dlatego przyszedł czas na drugą parę. Chociaż tym razem wybrałem bardziej terenowy bieżnik.

Jakie buty wybrać do biegania w terenie ?

Teraz również było bez szaleństw bo koszt to niecałe 120 zł ale uważam, że takie buty w zupełności wystarczą początkującym i średnio zaawansowanym. Ja biegam trasy do 15 km i spokojnie buty dają radę w różnym terenie.

Ich cena jest pierwszym argumentem dla wszystkich, którzy chcą na samym początku użyć wymówki “nie biegam bo sprzęt jest drogi”. Buty za 120 zł to moim zdaniem normalna cena, a na pewno przypadną większości do gustu.

Jakie buty wybrać do biegania w terenie ?

Oprócz tego, że but powinien być wygodny i dopasowany do stop tak jak każdy do biegania czy uprawiania sportu to musimy zwrócić uwagę jeszcze na klika rzeczy :

bieżnik buta (wzór pod podeszwą) powinien mieć wypukłe elementy tak by mieć lepszą przyczepność (coś jak opona terenowa)

dobre usztywnienie stopy oraz mocne wiązanie podczas biegów w terenie nasza stopa ustawia się pod różnym kątem. Nie biegamy tylko po prostym jak na asfalcie ale zdarza się wbiegać pod górki czy zbiegać.

Jakie buty wybrać do biegania w terenie ?

Na przykład podczas wbiegania i zbiegania na takie górki przyczepność jest bardzo ważna. Jeśli but będzie miał płaską podeszwę bez wypustek istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy się ślizgać. Takie sytuacje to większe ryzyko kontuzji.

– zwiększona odporność na przemoczenie. Jak to w terenie bywa o zmoczenie butów do biegania nie trudno. Ważne by buty nie tyle były nieprzemakalne co dobrze znosiły zmoczenie. Dobrze, jeżeli w takim mokrym bucie jesteśmy w stanie dokończyć nasz bieg. W przypadku moich nowych butów da się to zrobić bez problemu. Warto również nadmienić, że szybko schną po takich eskapadach.

Jeżeli ktoś z Was jeszcze nie przekonał się do biegania to odsyłam do wpisu na blogu – jak zacząć biegać ?

Jeżeli bieganie po mieście/ drodze wydaje Wam się nudne to polecam wybrać się za miasto, do parku będzie to ciekawa odskocznia od zwykłego biegania. Dodatkowo jeśli myślicie o startach w jakiś biegach z przeszkodami to gdzie robić trening jak nie na łonie natury ?

Jakie buty wybrać do biegania w terenie ?

 

Jakie buty wybrać do biegania w terenie ?

Na koniec dodam, że buty do biegania fajnie jest przymierzyć przed kupnem. Szczególnie jeśli będą to nasze pierwsze buty i nie bardzo wiemy czego się spodziewać. Dobrze jest pojechać do sklepu, zrobić przymiarkę. Zasznurować buty, nawet spróbować zrobić krótki dystans na sklepie. Oczywiście jeśli chcemy biegać w terenie to zwróćcie uwagę na rodzaj bieżnika oraz czy but nie ślizga się za bardzo po podłodze. Odnośnie przedziału cenowego buta wybór należy już do Was. Chociaż uważam, że na początku nie ma co rzucać się na buty powyżej 200 zł.

 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *