IF w połączeniu z dietą keto, czyli historia mojej głodówki (Czy udało się schudnąć?)

IF w połączeniu z dietą keto, czyli historia mojej głodówki (Czy udało się schudnąć?)

IF w połączeniu z dietą keto, czyli historia mojej głodówki (Czy udało się schudnąć?)

Już od kilku lat poszukuję odpowiedniego sposobu na utratę zbędnych kilogramów. Mam już za sobą przygodę z weganizmem i wegetarianizmem, teraz postanowiłem spróbować czegoś zupełnie innego – diety ketogenicznej połączonej z Intermittent Fasting. Częściowy post i wysokotłuszczowa dieta były dla mnie dużym wyzwaniem! Czy mój eksperyment przyniósł oczekiwane rezultaty?

Czym jest Intermittent Fasting?

Intermittent Fasting to protokół żywienia, który obala powszechnie znaną zasadę, że posiłki należy spożywać w regularnych odstępach czasowych. W tym przypadku przyjmujemy pokarmy jedynie w określonym czasie w ciągu doby, przez pozostały czas wstrzymując się od jedzenia. Najczęściej wybieranym sposobem jest 16:8, tj. 16 godzin postu i 8 godzin jedzenia – z tego właśnie skorzystałem ja. Są również osoby, które decydują się na krótsze, bardziej radykalne, 4-godzinne okna. Niezwykle istotne jest, aby posiłki spożywane podczas okna żywieniowego były bogate w składniki odżywcze tak, aby dostarczyć organizmowi wszystko, co niezbędne.

IF – Dlaczego akurat taki sposób żywienia?

Wbrew pozorom organizm ludzki jest bardzo dobrze przystosowany do poszczenia – wiąże się to z utrudnionym dostępem do jedzenia u ludzi pierwotnych.

W pierwszej kolejności pobieramy energię z cukrów (to dla nas najłatwiejsze), następnie dopiero z tłuszczów. Właśnie głodówka umożliwia wyczerpanie zapasów glukozy i przejście do produkcji ciał ketonowych. Dzieje się tak dzięki aktywacji glukagonu, który pomaga zmniejszyć masę ciała. W ten sposób możliwa jest utrata zbędnych kilogramów, zwłaszcza u osób z insulinoopornością.

Co jadłem?

Zdecydowałem się na dwumiesięczne próbne wprowadzenie Intermittent Fasting, oczywiście wcześniej się do tego dokładnie przygotowując. Wiedziałem, że olbrzymie znaczenie mają przyjmowane posiłki, dlatego postanowiłem połączyć ten protokół żywieniowy z dietą ketogeniczną. Na późne śniadanie zjadałem zazwyczaj jajka w różnej postaci, drugim posiłkiem była sałatka lub zupa z odpowiednią ilością tłuszczu, a na obiad porządna porcja karkówki lub kurczaka z warzywami.

Jak to przebiegało u mnie?

Początkowo mój 16-godzinny post sprawiał mi problem. Odczuwałem głód, który znacznie utrudniał mi koncentrację. Jednak po około 2 tygodniach, gdy organizm przyzwyczaił się do pór posiłków sytuacja unormowała się. Po tym czasie zacząłem dosyć szybko tracić na wadze – w sumie podczas mojego dwumiesięcznego eksperymentu zrzuciłem aż 5 kilogramów! Zaskoczyło mnie nie tylko to – zaobserwowałem również, że znacznie lepiej śpię, a także, że dużo łatwiej jest mi się skupić na pracy. Tę próbę mogę więc uznać za niezwykle udaną!

Dla kogo jest ta dieta?

Oczywiście fakt, że dieta ta sprawdza się w moim przypadku nie oznacza od razu, że jest to protokół żywienia dla każdego. Intermittent Fasting nie jest polecany osobom z hipoglikemią reaktywną, ponieważ może spowodować u nich gwałtowne spadki cukru. IF nie jest również wskazana dla osób intensywnie trenujących i kobiet w ciąży. Tego typu głodówki wpływają również na układ hormonalny, dlatego wprowadzenie Intermittent Fasting wymaga konsultacji z lekarzem zwłaszcza w przypadku pacjentów, którzy mają stwierdzone problemy z tarczycą.

Co na to specjaliści?

Tak jak w przypadku wielu sposobów żywienia, opinie ekspertów nie są jednoznaczne. Część z nich, posiłkując się badaniami stwierdza, że IF może nie tylko skutkować utratą wagi, ale i wspierać walkę z cukrzycą i powstrzymywać rozwój chorób takich jak Alzheimer, Parkinson i Huntington.

Inni natomiast podkreślają, że ten sposób żywienia nie stanowi żadnego wsparcia przy np. chorobach nowotworowych. Można przywoływać różne badania i argumenty, natomiast warto pamiętać, że badania dotyczące IF przeprowadzane są zwykle na zwierzętach. Te przeprowadzane na ludziach natomiast nie uwzględnia się faktu, iż niektóre osoby mogą nie przestrzegać prawidłowego sposobu żywienia podczas okien żywieniowych.

Więcej informacji na temat badań dotyczących diety ketogenicznej i IF znajdziesz na stronie na stronie DoktorFit.edu.pl.

Czy polecam IF?

Jeśli nie ma przeciwwskazań, na pewno warto spróbować. Nie jest to jednak sposób żywienia na stałe. Warto wprowadzić go w tych okresach, gdy nie mamy zbytnio czasu na ćwiczenia czy też bardzo skrupulatne planowanie posiłków.

W innych przypadkach polecam skupić się bardziej na utratę kilogramów poprzez np. aktywność fizyczną.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *