Przegląd najpopularniejszych diet: wybierz odpowiednią dla siebie!

Przegląd najpopularniejszych diet: wybierz odpowiednią dla siebie!

Przegląd najpopularniejszych diet: wybierz odpowiednią dla siebie!

Koniec roku to idealny moment, żeby zastanowić się nad noworocznymi postanowieniami. Oczywiście, jeśli chodzi o skuteczność tych postanowień to zdania są mocno podzielone. Dużo osób już w lutym zapomina o swoich styczniowych planach. Jest jednak część osób, które w takim postanowieniu potrafią wytrwać cały rok. Jednym z najpopularniejszych jest zmiana nawyków, żywieniowych czy rozpoczęcie zdrowego stylu życia. Ja również kilka lat temu właśnie za sprawą takiego postanowienia noworocznego od stycznia zmieniłem całkowicie swoje nawyki i sylwetkę. Dlatego uważam, że warto takie postanowienia robić. Kto wie może Tobie uda się w przyszłym roku? Podstawa w odchudzaniu to oczywiście dieta + aktywność. Więc od tego powinniśmy zaczynać naszą przemianę.

Przegląd najpopularniejszych diet

W tym wpisie przedstawimy Wam w kilku zdaniach najpopularniejsze obecnie diety.

  • Dieta śródziemnomorska
  • Dieta wysokowęglowodanowa
  • Dieta ketogeniczna
  • Diety restrykcyjne

Dieta śródziemnomorska

Uważana jest za jedną z najzdrowszych sposobów odżywiania, chociaż nie jest typowo dietą odchudzającą. Oczywiście można zaadaptować ją do tych celów poprzez ograniczanie kaloryczności czy zmianę proporcji poszczególnych produktów w posiłkach.

Dieta ta bazuje na warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, roślinach strączkowych, owocach, ziołach, orzechach i zdrowych tłuszczach – głównie oliwie z oliwek.

Białko w diecie pochodzi z takich produktów jak ryby i owoce morza, w drugiej kolejności jadany jest drób, sery, jogurty i jajka.

Czerwone mięso oraz słodycze pojawiają się w jadłospisie okazjonalnie. Do picia wybierana jest woda oraz wino w umiarkowanych ilościach.

Nazwa diety pochodzi od lokalizacji geograficznej, w której początkowo ją stosowano. Dla Hiszpanów, Greków czy Włochów taki sposób odżywiania to codzienność dla nas to dieta śródziemnomorska.

Dieta wysokowęglowodanowa

Głównym założeniem diety wysokowęglowodanowej jest to, że węglowodany powinny znajdować się w każdym posiłku, który spożywamy w ciągu dnia. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne powinno być pokrywane w 50 – 70 % z węglowodanów. Więcej na temat tego sposobu odżywiania przeczytacie tutaj – https://uczymyjakslodzic.pl/dieta-wysokoweglowodanowa-czyli-high-carb-poznaj-zasady-i-efekty-diety-bogatej-w-weglowodany/

Dieta ketogeniczna

W przypadku tej diety sprawa wygląda zupełnie inaczej niż w high carb (wysokowęglodanowej). Tutaj głównym źródłem energii będzie tłuszcz. Główne założenia diety keto to: spożywanie tłuszczy i wyeliminowanie węglowodanów, a ponadto znaczne ograniczenie posiłków zawierających cukier, a więc owoców i warzyw. W diecie ketogenicznej należy spożywać produkty z dużą zawartością tłuszczu, a więc tłuste mięsa, ryby, oleje, śmietanę i masło oraz orzechy. Tłuszcze powinny być wysokiej jakości, a więc nierafinowane, tylko tłoczone na zimno

W diecie ketogenicznej najważniejsza jest ketoza. To stan metaboliczny, w którym dochodzi do wzrostu stężenia ciał ketonowych w osoczu krwi. W przeciwieństwie do stanu glikolizy, podczas którego energetyka organizmu człowieka skierowana jest przede wszystkim na glukozę, w stanie ketozy źródła energetyczne pozyskiwane są z ciał ketonowych, a te pochodzą z utleniania wolnych kwasów tłuszczowych. Dla wywołania niniejszego stanu niezbędne jest obniżenie poziomu węglowodanów w codziennej diecie. Dzięki temu dochodzi do redukcji poziomu glukozy we krwi i wyczerpania zapasów glikogenu. To zmusza organizm do korzystania z innych źródeł energii. Skutkiem ketozy jest zwiększone uwalnianie tłuszczu, a tym samym traktowanie go przez organizm jako główne źródło energii.

Diety restrykcyjne

Diety restrykcyjne nastawione są na bardzo duży deficyt kaloryczny. W skrajnych przypadkach zalecane jest spożywanie od 800 do 1000 kcal dziennie. Bardzo popularne są diety typu 1200 / 1400 kcal. Trudno jednoznacznie przedstawić definicję takiej diety, ponieważ można ją stosować z różnymi sposobami odżywiania. Z reguł opierają się na kilku produktach, dzięki czemu są „proste w obsłudze”.

Ludzie często z nich korzystają, bo wystarczy jeść tylko kilka produktów, nie trzeba liczyć kalorii, ważyć niczego. Dodatkowo diety te są ograniczone w czasie np. 4-5 tygodni, więc osoba będąca na diecie cieszy się, że osiągnie efekty, a jej „męki” wkrótce się skończą. Daje owszem rezultaty, ale na krótki okres czasu i często pojawia się potem efekt jojo.

Tego typu diety raczej powinniśmy unikać, jeśli myślimy o zdrowych zmianach w swoim stylu życia. Bardzo często kuracja 4-5 tygodni na takiej diecie powoduje wiele niedoborów witamin i wyjałowienie naszego organizmu. Oprócz tkanki tłuszczowej tracimy również masę mięśniową.

Jaki sposób odżywiania wybierzesz zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj tylko by na pierwszym miejscu stawiać zdrowy rozsądek i własne zdrowie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *