Jakie produkty powinna zawierać dieta o niskim indeksie glikemicznym?
W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi walczy z nadwagą, sporą otyłością czy też gorszymi chorobami jak cukrzyca, insulinooporność czy chorobami układu krążenia. Wszystko przez to, że w naszej diecie zostaje nadużywana sól oraz cukier. A dodatkowo używamy bardzo często produktów, które są bardzo mocno przetworzone, co też bardzo negatywnie wpływa na nasz organizm. Na szczęście dietetyka bardzo mocno zaczęła się rozwijać, dzięki czemu wiemy, jak postępować, by naprawić nasz organizm oraz zapobiegać takim sytuacjom. I tak oto powstała tzw. dieta niski IG, która jest idealna dla osób, które zmagają się z problemami z glukozą.
To musisz wiedzieć! Czym jest indeks glikemiczny?
IG jest to pewnego rodzaju wskaźnik, który mówi nam o tym w jakim tempie rośnie glukoza w naszej krwi po spożyciu danej rzeczy. Produkty dzielimy na 3 podgrupy.
- O niskim poziomie IG – poniżej 55,
- O średnim poziomie IG – od 56 do 69,
- O wysokim poziomie IG – powyżej 70.
Poniżej znajdziemy listę produktów, które posiadają niski poziom glikemiczny.
Produkty o niskim poziomie glikemicznym
Jeśli już mowa o produktach, które powinny znaleźć się w diecie o niskim poziomie glikemiczny, to powinniśmy się skupić m.in na:
- wszelkiego rodzaju nabiale,
- różnego rodzaju mięsach i rybach
- ciemnym pieczywie najlepiej pełnoziarniste,
- różnego rodzaju kasze np. kasza jęczmienna, bulgur, kasza gryczana,
- Duża ilość warzyw oraz owoców jednak najlepiej w swojej surowej postaci.
Dodatkowo powinniśmy omijać takie produkty jak:
- wszelkiego rodzaju słodycze,
- napoje słodzone, jak i gazowane,
- miód,
- warzywa i owoce, które są rozgotowane lub mocno przetworzone,
- drobnej wielkości kasze,
- biały ryż,
- białe pieczywo, bułki itp.,
- makarony z mąki pszennej.
Powyższe produkty mogą spowodować drastyczne podwyższenie glukozy w naszym organizmie. Co skutkować będzie wzrostem niebezpieczeństwa naszego zdrowia i to w bardzo szybkim tempie.
W ostatnim czasie coraz więcej ludzi zaczyna zmagać się z takimi problemami, jak częste bóle głowy, pogorszone samopoczucie, większe i częstsze odczuwanie pragnienia czy senność. Warto pamiętać o tym, że nie wolno bagatelizować tych objawów, ponieważ mogą one sygnalizować nas o tym, że w naszym organizmie dochodzi do sporych wahań glukozy w krwi. Niestety, ale wysoki poziom glukozy bardzo często daje podobne objawy. Dodatkowo w późniejszej fazie dochodzi także do częstych zawrotów głowy, sporych problemów z koncentracją, sporą i szybką utratą wagi, zaburzeniami wzroku. A w ostatniej już fazie może dojść do niewydolności nerek, śpiączki czy nawet zgonu.
Dieta o niskim indeksie glikemicznym
Jak możemy zauważyć dieta glikemiczna jest dość specyficzną i trudną do zbalansowania dietą. Trzeba naprawdę uważać na niektóre produkty i potrawy, które musimy sobie przygotowywać. Na szczęście na polskim rynku z roku na rok pojawia się wiele firm oferujących diety pudełkowe i cateringi. Tak, więc jeśli nie mamy czasu lub wolimy korzystać z gotowych posiłków warto sprawdzić ofertę dietering.com, gdzie znajdziemy między innymi dietę o niskim poziomie glikemicznym https://www.dietering.com/diety/dieta-o-niskim-indeksie-glikemicznym/. Sprawdź już teraz i zadbaj o swoje zdrowie!