Mata do ćwiczeń – jaką wybrać?

Mata do ćwiczeń – jaką wybrać?

Mata do ćwiczeń – jaką wybrać?

Maty do ćwiczeń należą do podstawowego wyposażenia naszych pomieszczeń do ćwiczeń – niezależnie od tego, czy masz domową siłownię, czy ćwiczysz przed ekranem telewizora lub laptopa. Mata do ćwiczeń to jedna z tych rzeczy, bez których raczej się nie obejdziemy, chcąc trenować w domu. Zapewnia ona bezpieczeństwo i komfort bez względu na to, co trenujemy. 

Przydatna będzie podczas jogi, fitnessu czy treningów siłowych, jak również rozciągania po ćwiczeniu Znajdzie również swoje zastosowanie podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych, albo jako podkładka pod matę do akupresury. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze wygodniej ułożyć się na podłodze. 

Mata do ćwiczeń – jaką wybrać?

Mata do ćwiczeń – jaką wybrać?

Maty do ćwiczeń najlepiej dobierać pod typ treningu, który jest naszym wiodącym. Trochę inna mata będzie potrzebna do treningu siłowego, a inna np. do jogi. Oczywiście jest też możliwość wyboru uniwersalnej maty fitness, jeśli preferujemy różne aktywności. 

W przypadku gdy uprawiamy jogę albo fitness, to powinniśmy głównie zwracać uwagę na antypoślizgowe maty do ćwiczeń. Podczas takich rodzajów treningów stabilna mata to podstawa. Tutaj szczególnie zależy nam na równym i możliwe przyczepnym podłożu oraz na tym, by mata się nie przesuwała. Mogłoby się wydawać, że w przypadku bardziej statycznej jogi jest to nieistotne, ale wręcz przeciwnie. Wykonując np. pozycję psa z głową w dół, nie chcemy by mata pod nami, choć minimalnie się przesuwała. 

Jaką matę wybrać pod trening siłowy ?

Jeśli preferujesz treningi siłowe z obciążeniem (na przykład hantlami czy sztangą), to powinnaś zwrócić uwagę na trochę inne aspekty podczas wyboru maty. Gruba mata do ćwiczeń, w tym przypadku, sprawdzi się znacznie lepiej. Nie oznacza to, że mata nie powinna mieć właściwości antypoślizgowych. Oczywiście również powinna je mieć. Jednak szczególną uwagę zwróć na jej grubość. Podczas odkładania obciążenia na podłogę np. podczas ćwiczeń takich jak martwy ciąg, możesz uszkodzić podłogę. Grubsza mata spowoduje, że podłoże będzie chronione, a ty stabilnie i bezpiecznie przeprowadzisz swój trening.

Mata do ćwiczeń – jaką wybrać?

Sporty walki i gimnastyka – jakiego rodzaju matę wybrać ? 

Jeśli mowa o sportach walki, w których walka odbywa się w stójce, to dobrym wyborem będzie mata z właściwościami antypoślizgowymi. Natomiast jeśli trening jest skupiony bardziej na parterze, to wybrałbym rozkładany materac gimnastyczny jako matę. Takie rozwiązanie sprawdzi się również przy treningach gimnastyki i będzie odpowiednie na przykład przy nauce stania na rękach. Spadając na taką matę/materac jesteśmy pewni, że nic nam się nie stanie. Po treningu możesz złożyć taką matę i schować w ustronne miejsce. 

Wybór odpowiedniej maty do ćwiczeń nie powinien wam sprawić problemu, ponieważ obecnie większość modeli posiada wiele funkcji. Ten artykuł powinien dodatkowo pomoc w wyborze. 

Każdy z wymienionych typów mat znajdziecie w sklepie internetowym empik.com, a konkretny model dla siebie, możecie wybrać, sugerując się dokładniejszymi opisami i zdjęciami produktów. Na pewno znajdziecie sprzęt, którego szukacie. 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *