Odżywki białkowe – po co je stosować?

Odżywki białkowe – po co je stosować?

Odżywki białkowe – po co je stosować?

Odżywki białkowe – po co je stosować?

Osoby dbające o swoją dietę i uprawiające sport prędzej czy później zetkną się z suplementem, jakim jest odżywka białkowa i staną przed wyborem: stosować czy nie, a jeśli tak, to jaką wybrać?

Odżywki białkowe – dla kogo i po co?

 

Czym jest odżywka białkowa i komu właściwie przyda się jej suplementacja? Załóżmy, że zdrowo się odżywiasz i uprawiasz regularnie jakąś aktywność fizyczną. Czujesz się dobrze, sylwetka się poprawia, ale na pewnym etapie progres staje, a Ty chciałbyś widzieć lepsze efekty. Kluczem do zmiany sylwetki w 70% jest dieta, a więc to diecie należy przyjrzeć się w pierwszej kolejności. Czy włączenie do diety odżywki białkowej da lepsze i szybsze efekty? Może tak być, ale nie musi.

Kiedy suplementować odżywki białkowe?

 

Należy pamiętać, że suplementy to właściwie taka kropka nad i jeśli chodzi o cele sylwetkowe. Aby uzyskać oczekiwane efekty, zdrowa dieta powinna być przestrzegana w 100%, powinniśmy regularnie uprawiać jakąś aktywność fizyczną, dbać o odpowiednią ilość snu i zdrową regenerację oraz starać się eliminować skutki stresów.  Jeśli to wszystko mamy już odhaczone, można brać się za suplementy, które będą zwieńczeniem szeroko rozumianego zdrowego i aktywnego stylu życia. Do najpopularniejszych suplementów sportowych zaliczają się odżywki białkowe i to po nie najczęściej sięgamy w pierwszej kolejności.

Co może nam dać odżywka białkowa?

Odżywka białkowa ma za zadanie uzupełnić naszą dietę w białko. W pierwszej kolejności białko powinniśmy dostarczać po prostu z pożywienia. Jednak przy szybkim tempie życia może to być trochę utrudnione, szczególnie że sportowcom zaleca się przyjmowanie ok. 2g białka na każdy 1kg masy ciała. Jeśli ważymy 80 kg musimy dostarczyć 160 g białka w ciągu dnia. Jeśli chodzi o dostarczanie go z diety, to czasem jest ciężko uzyskać taką ilość, nie przekraczając jednocześnie dziennego bilansu tłuszczy, ponieważ wiele produktów bogatych w białko ma też sporo tłuszczu. Wyjątkiem jest np. pierś z kurczaka, czy serek typu skyr, ale nikt z nas nie chciałby jeść tych produktów na okrągło. I tu przychodzi z pomocą odżywka białkowa, czyli sproszkowane białko (np. serwatka), które spożywamy w formie szejka, mieszając je z wodą. W ten sposób szybko, bez wysiłku i smacznie możemy dobić dzienną ilość białka. Co ważne nie obciążamy też żołądka, bo taki koktajl szybko się trawi. Odżywka białkowa waniliowa lub o innym słodkim smaku pomaga też zaspokoić apetyt na słodycze, który często dopada nas w ciągu dnia.

Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

 

Najpopularniejszą odżywką białkową jest odżywka typu whey/WPC, czyli białko serwatkowe pozyskiwane z mlecznej serwatki. Taką odżywkę możemy stosować o dowolnej porze dnia w formie szejka lub dodatku do jakiegoś dania na słodko. Inną odżywką białkową jest kazeina – to również białko mleka, ale wchłania się ono wolniej i zaleca się suplementować ją na wieczór/na noc. Co, jeśli mamy uczulenie na białka mleka lub na cukier mleczny, czyli laktozę? Tu z pomocą przychodzą odżywki białkowe bez laktozy, równie łatwo dostępne, jak te standardowe. Jeśli nie spożywamy mięsa i produktów odzwierzęcych, rynek suplementów oferuje również wegańskie odżywki białkowe. Są równie smaczne i skuteczne co standardowe odżywki białkowe, a produkowane są z białka np. soi, grochu czy konopi. Pamiętajmy, że odżywki białkowe są dostępne w przeróżnych smakach od standardowej waniliowej odżywki białkowej po smaki typu snikers lub ciasteczko. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Do czego możesz użyć odżywki białkowej?

Odżywkę białkową możemy też stosować jako składnik dań czy fit deserów – nadaje im ona słodki smak oraz wzbogaca w białko. Odżywkę białkową można dodać np. do masy omletowej, naleśnika czy owsianki.  Poniżej dwa przepisy, w których możecie wykorzystać odżywkę białkową:

Omlet twarogowy jak sernik

Torcik skyrowy

Odżywki różnych producentów zgodnie z Waszymi preferencjami znajdziecie w sklepie empik.com

Znajdziecie tam naprawdę szeroki wybór suplementów, nie tylko odżywek białkowych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *