Jak radzić sobie z bólem mięśni i stawów?

Jak radzić sobie z bólem mięśni i stawów?

Jak radzić sobie z bólem mięśni i stawów?

Aparat ruchu jest jednym z najważniejszych układów organizmu ludzkiego. Jego głównym elementem budulcowym są stawy, mięśnie oraz kości, które ze względu na spełniane funkcje są podatne na urazy oraz pojawienie się bólu lub obrzęku. Przewlekłe odczuwanie bólu jest nie tylko uciążliwe dla pacjenta, ale również prowadzi do rozwoju silnego stanu zapalnego, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Skutkiem przedłużającego się bólu mięśni i stawów mogą być kłopoty z poruszaniem się i utrata sprawności fizycznej. Jak radzić sobie z bólem mięśni i stawów?

ból mięśni i stawów

Domowe sposoby na ból mięśni i stawów

Aparat ruchu oraz jego poszczególne elementy są narażone na kontuzje i urazy, co skutkuje pojawieniem się stanu zapalnego oraz dolegliwości bólowych. Wiele pacjentów przy niewielkich urazach stara się radzić sobie z uciążliwym dyskomfortem, dzięki zastosowaniu różnych domowych sposobów na uśmierzenie bólu. Świetną metodą do walki z bólem mięśni i stawów są:

  • stosowanie zimnych lub ciepłych okładów – zimne i ciepłe okłady są doskonałą formą walki z bólem. Zimny kompres warto zastosować w przypadku pojawienia się kontuzji w okolicy mięśnia i stawu, której źródłem jest stłuczenie bądź uraz. Zimny okład warto również przyłożyć do obolałego mięśnia lub stawu po intensywnym treningu, który prowadzi do nadmiernego przeciążenia włókiem mięśniowych. Ciepłe kompresy z pewnością przyniosą ulgę, gdy za pojawienie się bólu mięśni lub stawów odpowiada spięcie mięśni.
  • kąpiel z dodatkiem soli Epsom – kąpiel z dwoma szklankami soli Epsom wykazuje działanie przeciwzapalne, co może łagodzić ból mięśni i stawów spowodowany zapaleniem. Dodatkowo, preparat posiada właściwości rozluźniające, co może złagodzić napięcia, które gromadzą się w mięśniach na skutek stresu.
  • aktywność fizyczna – doskonałym sposobem walki z przewlekłym bólem mięśni i stawów jest regularne uprawianie sportu dostosowanego do swoich możliwości. Aktywność fizyczna pozwala zachować prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów, dzięki czemu aparat ruchu ma szansę pozostać w dobrej kondycji. W przypadku osób, których ból stawów spowodowany jest urazem lub przeciążeniem, zalecana jest rehabilitacja.

Apteczne środki na bóle mięśni i stawów

Ból stawów i mięśni jest bardzo uciążliwy. Przewlekłe odczuwanie bólu prowadzi do utraty sprawności fizycznej, czego efektem jest utrudnione poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Zdaniem specjalistów, doskonałym sposobem na uśmierzenie bólu i eliminację stanu zapalnego jest zastosowanie preparatów aptecznych, których głównym składnikiem są substancje przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne, czyli diklofenak, ibuprofen, etofenamat oraz naproksen. Preparaty rozgrzewające z kolei posiadają w składzie salicylan metylu, który nie tylko działa przeciwbólowo, ale doskonale rozgrzewa obolałą okolicę mięśnia lub stawu.

Preparatami, które pomagają zwalczyć ból mięśni stawów są:

  • tabletki przeciwbólowe, których zadaniem jest dodatkowa eliminacja stanu zapalnego w okolicy mięśnia lub stawu,
  • plastry rozgrzewające, które po naklejeniu uwalniają ciepło pomagające rozluźnić silne spięcie w okolicy mięśnia lub stawu,
  • maści o działaniu przeciwbólowym, przeciwobrzękowym lub przeciwzapalnych, które pomagają zlikwidować źródło pojawienia się bólu, a także wspomóc regenerację mięśni oraz stawów,
  • żele przeciwbólowe, które są doskonałe na posmarowanie miejsca po urazie, na przykład silnym uderzeniu lub przetrenowaniu.

Jaki żel na ból mięśni i stawów wybrać?

Jaki żel na niwelowanie dolegliwości bólowych mięśni i stawów sprawdzi się najlepiej? Jednym z najczęściej polecanych leków jest żel Voltaren Max, który można znaleźć na stronie: https://www.apo-discounter.pl/voltaren-max-zel-180g-pzn-08300011. To lek w postaci żelu, który przeznaczony jest do wcierania w skórę w okolicy mięśnia lub stawu, który wykazuje dolegliwości bólowe. Jego główną substancją czynną jest diklofenak, który skutecznie łagodzi ból, a dodatkowo niweluje powstałe stany zapalne oraz obrzęki.

To produkt, który bez wątpienia warto mieć w domowej apteczce, ze względu na jego uniwersalne przeznaczenie. Produkt sprawdzi się w przypadku łagodzenia dolegliwości bólowych w stanach pourazowych oraz w przypadku nadwyrężenia lub przeciążenia. Dodatkowo, można go wykorzystać jako mało inwazyjny środek przeciwbólowy podczas pojawienia się zapalenia ścięgien lub torebki stawowej oraz zapalenia okołostawowego.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *