Jak określić poziom aktywności fizycznej ?

Jak określić poziom aktywności fizycznej ?

Jak określić poziom aktywności fizycznej ?

Określenie poziomu naszej aktywności fizycznej jest bardzo istotne jeśli chcemy rozpocząć odchudzanie. Niezależnie od tego czy będziemy chcieli odchudzać się na własną rękę czy też będziemy korzystać innych rozwiązań. Dlaczego ? Ponieważ bardzo się przydaje przy obliczeniu naszego bilansu kalorycznego , a następnie deficytu kalorycznego niezbędnego do odchudzania.

Jak obliczyć deficyt przeczytasz tutaj .

Większość wzorów do wyliczania bilansu zawiera określenie poziomu aktywności fizycznej. Jest to istotne ponieważ każdy z nas potrzebuje energii zarówno na podstawowe funkcje życiowe jak również inne aktywności jak sport czy praca. Oznacza to, że nie możemy wyliczać ilości spalanych dziennie kalori bez wiedzy jaką mamy aktywnośc fizyczną każdego dnia.

Do poziomu naszej aktywności będziemy wliczać tryb naszej pracy (siedzący czy fizyczny) , częstotliwość i długość treningów oraz inne aktywności.  Dobrze jest wiedzieć dokładnie ile trenujemy. Nie wystarczy określić, że jestem aktywny bądź nie. 

Jak określić poziom aktywności fizycznej ? Dlaczego to takie ważne ?

Każda aktywność fizyczna wpływa na nasz metabolizm więc musimy ją ująć jeśli chcemy dowiedzieć się ile potrzebujemy przyjmować kalorii by schudnąć. Niezależnie od tego czy będziemy chcieli sami ułożyć sobie dietę czy będziemy korzystać z pomocy specjalistów. W obu przypadkach musimy znać naszą codzienną aktywność. Obecnie takie rzeczy liczy się za pomocą wzorów albo elektronicznych kalkulatorów, do których wprowadzamy te dane. Bardzo fajny kalkulator znajdziecie na tutaj .

Wystarczy wpisać swoje dane i mamy gotowy wynik kaloryczny poszczególnym podziałem w zależności czy chcemy się odchudzać czy np budować masę. Bardziej dociekliwi mogą to sami wyliczyć. Jak ? Pisałem też o tym na blogu. Macie tutaj cały wpis o tym – Jak wyliczyć CPM ? Niezależnie , którą metodę wybierzemy musimy znać poziom naszej aktywności. Na tą aktywność składa się zarówno praca jak i treningi.

 Poziomy aktywności

W zależności od wzoru czy kalkulatora sposoby opisania poziomów aktywności trochę się różnią. Mniej więcej tak :

  • osoba leżąca – stan chorobowy
  • niska aktywność, codzienne czynności plus praca biurowa
  • umiarkowana aktywność fizyczna (trening 3 razy w tygodniu) praca biurowa
  • aktywny tryb życia (trening powyżej 3 razy w tygodniu)
  • bardzo aktywny tryb życia (trening codziennie)
  • wyczynowe uprawnianie sportu – powyżej

Oczywiście w różnych kalkulatorach może być to podane trochę inaczej. Ja Wam podałem założenia z wzoru CPM. Niezależnie od tego jak będzie to napisane z reguły (nawiasie macie dokładniej objaśnione na co składa się dany poziom). WAŻNE ! Jeżeli zaczynasz odchudzanie, nie trenujesz to nie rób z siebie sportowca !

Wiadomo każdy z nas widzi siebie najlepiej w swoich oczach ale nie rób na siłę z siebie sportowca. Niedzielne 40 min na rowerze z rodziną to nie aktywność fizyczna 🙂 

W większości kalkulatorów napisane jest w nawiasie. Przy jakim poziomie aktywności jaka ilość treningów się na nią składa. Tak jak na przykładzie poniżej :

Dzięki czemu jesteśmy w stanie dość dokładnie określić nasz poziom. Takie dane pozwolą nam wyliczyć ile potrzebujemy kalorii by chudnąć , utrzymać wagę czy budować masę mięśniową. 

W zależności od tego czy decydujesz się na gotowy jadłospis na przykład jeden z takich, które znajdziesz u nas na sklepie – Jadłospis 7 dni. Musisz wiedzieć jaką kaloryczność z 10 wersji kalorycznych wybrać. Dlatego też musisz znać swoje zero kaloryczne i deficyt by dobrać kaloryczność pod siebie.

Jeśli jesteś totalnie zielony w temacie i szukasz diety od podstaw to warto sprawić Fabrykę Siły. Myślę, że jest to idealna opcja dla Zielonych i zaczynających przygodę ze zdrowym stylem życia. U mnie właśnie wszystko się zaczęło kilka lat temu dzięki nim.

W razie pytań piszcie na maila zrzucbrzuch@gmail.com Zapraszamy również na Insta po więcej przepisów kulinarnych – @zrzucbrzuch

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *