Jak przyspieszyć metabolizm ?

Jak przyspieszyć metabolizm ?

Jak przyspieszyć metabolizm ?

Dzisiejszy wpis jest kontynuacją bardzo starego wpisu z 2013 roku (kiedy jeszcze ktoś czytał blogi 😀 ) – jak podkręcić metabolizm. Staramy się aktualizować stare treści na blogu ponieważ jak sami wiecie dużo rzeczy przez lata ulega zmianie. Czasami są to jakieś drobnostki, a czasami coś co było kiedyś hitem dziś już jest mitem. Z czasem też nasza wiedza się powiększa oraz stajemy się bogatsi o nowe doświadczenia. Dlatego dzisiaj chciałem rozbudować temat szybkości metabolizmu. Jest to istotne szczególnie wśród początkujących. Prawda jest taka, że osoby, które są stale aktywne i zdrowo się odżywiają raczej nie mogą liczyć na jeszcze większe przyspieszenie metabolizmu niż ich obecny poziom. Początkujący natomiast owszem. Oczywiście możemy jeszcze bardziej podkręcić tempo i długość treningów ale wpłynie to negatywnie na regenerację. Inaczej wygląda to w przypadku początkujących i totalnie zielonych.

Jeżeli zaczynasz się odchudzać , korzystasz z jakiejś diety albo po porostu chcesz zrobić dla siebie coś zdrowego to ten wpis jest dla Ciebie. Chociaż jeden z tych punktów może właśnie dotyczyć Tych, którzy już byli na jakiś dietach/ redukcjach. Ale o tym w dalszej części.

U większości osób, które zmieniają swoje nawyki żywieniowe trzeba zacząć właściwie od unormowania całego planu dnia jeśli chodzi o odżywianie, aktywność oraz regenerację. Właśnie te podstawy pozwolą unormować pracę organizmu i przyspieszyć/podkręcić metabolizm.

Jak przyspieszyć metabolizm ?

  1. Trenuj siłowo. O tym, że potrzebna jest nam aktywność fizyczna wie już praktycznie każdy. Pisałem już o tym w poprzednim wpisie kilka lat temu. Ważne jest by na naszą aktywność składał się również trening siłowy. Trening siłowy sprzyja rozwojowi masy mięśniowej, której większy procent w naszym organizmie pozwala spalać więcej kalorii. Niestety część osób nie lubi bądź nie chce trenować siłowo jest to zrozumiałe ponieważ istotne jest by wybrać taką aktywność jak lubimy czyli na przykład bieganie. Warto jednak do swoich treningów wprowadzić przynajmniej jedną jednostkę treningową typowo siłową. Można też wprowadzać jakieś ćwiczenia siłowe czy funkcjonalne nastawione na zwiększanie siły mięśni przy okazji innych treningów. Na przykład po bieganiu można przeznaczyć kilkanaście minut na przysiady , wykroki lub jeśli ktoś ma więcej czasu to na jakiś, krótki trening siłowy. Możemy również wybrać sobie osobny dzień typowo siłowy. Można trenować na siłowni albo w domu.  O treningu w domu ze sprzętem jak i bez pisałem Wam tutaj. Podsumowując – jeżeli już jesteś aktywny koniecznie włącz trening siłowy do swojego planu. Jeżeli jeszcze nie trenujesz pamiętaj o korzyściach jakie niesie za sobą ten rodzaj wysiłku.
  2. Zadbaj o odpowiedni bilans kaloryczny. Na deficycie unikaj głodówek. Podstawą odchudzania/ redukcji jest deficyt. O tym pisałem Wam już tutaj. Zbyt duży deficyt może spowodować głodówkę. Z reguły powinno się obcinać od 200 do 400 kcal i obserwować efekty przed kolejnym cięciem. Większa wartość może skutkować głodówką, a co za tym idzie możemy zapomnieć o spadku wagi. W rezultacie jeśli przesadzimy to możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego czyli spowolnić metabolizm.
  3. Regeneracja to podstawa. Wiem, że pisałem o tym już w poprzednim wpisie ale regeneracja jest czasami ważniejsza niż sam trening. Doskonale wiem to po sobie. Człowiek chciałby ćwiczyć 7 dni w tygodniu , a zapomina o regeneracji. Zdrowy sen to lepsza praca naszego organizmu, zregenerowane komórki i mięśnie. Szybsze tempo metabolizmu i więcej energii do działania. Jak widać same plusy z tego spania płyną 🙂

    Jak przyspieszyć metabolizm ? Ciąg dalszy

  4. Nie przedłużaj redukcji w nieskończoność. Właśnie ten punkt dotyczy bardziej zaawansowanych osób. Często jest tak, że wiemy już jak się odchudzać. Zdrowo się odżywiamy i jesteśmy aktywni. Dieta ma ujemny bilans kaloryczny. Niestety przedłużamy nasze redukcje w nieskończoność albo po jednej redukcji robimy od razu kolejną. Jest to duży błąd. Trzeba dać organizmowi czas na dojście do siebie. Redukcja powinna trwać maksymalnie 12 tygodni. Oczywiście zależy to w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji organizmy. Jeden osiągnie zaplanowane efekty w 8 tygodni  , drugiemu nie wystarczy 12. Co w takim przypadku ? Po 12 tygodniach powinniśmy zrobić tydzień lub dwa na zerze kalorycznym. Niektórzy polecają nawet zrobić lekki plus kaloryczny. Pozwoli to uzupełnić wszystkie mikroelementy, zmniejszyć stres organizmu związany z redukcją, a nasz metabolizm po takim zabiegu również przyspieszy. 
  5. Włącz więcej białka do diety. Białko przyspiesza metabolizm, zmniejsza uczucie głodu i moduluje aktywność niektórych hormonów. Stosowanie diety bogatobiałkowej przyczynia się do spożywania mniejszej ilości żywności, powodując dostarczanie mniej kalorii. Więcej białka możemy dostarczyć poprzez produkty bogate w białko albo odżywki białkowe.

Jeśli podobają Ci się tego typu wpisy zostaw komentarz 🙂 Zapraszam również na nasz kanał Youtube 🙂

 

Udostępnij

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *