Jak często powinny badać się osoby aktywne ?

Jak często powinny badać się osoby aktywne ?

Jak często powinny badać się osoby aktywne ?

Jak często powinny badać się osoby aktywne ? Każdy człowiek nie tylko ten aktywnie uprawiający sport powinien wykonywać podstawowe badania profilaktyczne przynajmniej raz w roku. Jeżeli natomiast stale uprawiamy jakąś aktywność na poziomie wyższym niż amatorsko. (Mam tutaj na myśli intensywne treningi częściej niż trzy razy w tygodniu.) Zdecydowanie powinniśmy robić zwykłe badania dwa trzy razy w roku, a co jakiś czas pokusić się o konkretniejszy “przegląd”. Oczywiście do podstawowych badań powinniśmy zaliczyć badanie krwi i moczu oraz pomiar ciśnienia.

Takie podstawowe badania nie tylko pomogą śledzić nam nasz ogólny stan zdrowia ale mogą w znacznym stopniu przyczynić się do wczesnego wykrycia poważniejszych chorób.

Jakie podstawowe badania robić ?

Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonać takie badania jak :

  •  morfologia krwi
  • OB
  • badanie poziomu glukozy we krwi
  • badanie poziomu cholesterolu we krwi
  • ogólne badanie moczu
  • pomiar ciśnienia krwi
  • badanie ekg

W przypadku osób aktywnych warto też zmierzyć poziom pierwiastków, które tracimy razem z potem podczas nadmiernego wysiłku. Powinniśmy szczegółowo zbadać poziom takich pierwiastków jak żelazo, magnez , sód , potas. Watro również przynajmniej raz w roku zrobić próby wątrobowe i zbadać poziom kreatyniny zarówno w moczu jak i krwi (nie mylić z kreatyną 🙂 ) W przypadku jeśli na przykład w ciągu ostatniego roku dużo schudliśmy (powyżej 15 kg) albo nabraliśmy sporo masy mięśniowej należało by również zrobić usg brzucha . Pozwoli to ocenić jak organy wewnętrzne przeszły proces dużego spadku wagi oraz w jaki sposób pracują. Głównie powinny to badanie zrobić osoby, które pozbyły się dużej nadwagi.

Jak przygotować się do badań ?

Oczywiście oprócz takich oczywistych rzeczy jak podchodzenie do badania na czczo pamiętajmy by wieczorem przed badaniami również spełnić kilka warunków. Zdecydowanie powinniśmy dzień przed badaniami unikać alkoholu i słodyczy. Późnym wieczorem lepiej też unikać owoców. Ogólnie zaleca się zjedzenie lekkiej kolacji przed snem. W przypadku osób aktywnych watro jest odpuścić trening 1-2 dni przed badaniami. Sam miałem taki przypadek, że po ciężkim treningu poszedłem rano na badania i dużo wskaźników było na niepokojącym poziomie. Potem musiałem powtarzać dwa razy badania tym razem już z czasem na regenerację po treningu. W obu przypadkach wyniki były już w normie. Pamiętajcie to bardzo ważne. Dzień przed badaniami krwi i moczu nie powinniśmy trenować.

Pamiętajcie profilaktyka w przypadku wielu chorób jest dzisiaj najważniejsza. Nawet nowotwory wcześnie wykryte dają dużą szansę 100% wyleczenia dlatego ważne jest by badać się każdego roku.

 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *