Rower treningowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Rower treningowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Rower treningowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jeśli mowa o treningu w domowym zaciszu to zazwyczaj jedną z pierwszych myśli, jaka przychodzi nam do głowy, jest rower treningowy. Bardzo słusznie, ponieważ jest to jeden z podstawowych sprzętów do treningów w domu. Oczywiście mamy na myśli rower treningowy stacjonarny, ponieważ z reguły na takim ćwiczy się w domu. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru tak, by po jakimś czasie nie stał się „wieszakiem na ubrania”, jak to bywa w wielu przypadkach ? 

Po pierwsze musimy się zastanowić, w jakim celu treningowym go kupujemy. 

Rowery treningowe używane są głównie w dwóch celach: Do rozgrzewki przed treningiem i krótszych sesji cardio albo jako dłuższe jednostki treningowe, np. interwały. 

Rower treningowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Rower treningowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 

Jeżeli planujesz zakup roweru treningowego właśnie w celach rozgrzewkowych czy do krótszych sesji cardio, to możesz wybrać tańszy, mniej zaawansowany model. W tym przypadku czas spędzony podczas ćwiczeń nie będzie aż tak długi, jak podczas np. godzinnych treningów. 

Tańsze, mniej profesjonalne rowery będą wystarczające dla osób skupiających się na rozgrzewce przed innym treningiem. Wtedy zależy nam głównie na podniesieniu temperatury ciała i zwiększeniu tętna. Podobnie w przypadku sesji cardio poniżej 30 min. W takim przypadku możemy szukać rowerów poniżej 600-700 zł.

Nie oznacza to, że powinniśmy skupić się tylko i wyłącznie na cenie. Warto zadbać o wygodne siedzisko czy możliwość regulacji oporu. Ważny również będzie uchwyt na urządzenia mobilne tak, by nasza jazda była jeszcze przyjemniejsza, np. oglądając ulubiony serial. 

Jeszcze większy komfort podczas treningu zapewni rower treningowy poziomy, który pozwala na trening w innej pozycji. Dzięki czemu możemy wykonać efektywny trening bez nadmiernego obciążania kręgosłupa. Taki rower sprawdzi się również podczas rehabilitacji, czy dla osób starszych, które chcą zachować kondycję i sprawność. 

Do zalet takiego roweru możemy również zaliczyć: wygodne szerokie siedzenie, regulowaną konstrukcję oraz funkcjonalny komputer. Dzięki czemu trening na takim rowerze zadowoli nawet najbardziej wymagających.

Rower treningowy magnetyczny czy mechaniczny ? Czym się różnią i który wybrać? 

 

Głównie chodzi tutaj o sposób, w jaki wytwarzany jest opór na pedały roweru. W przypadku rowerów mechanicznych jest to prosta konstrukcja, która pozwala regulować ręcznie poziom stawianego oporu podczas pedałowania. Jest to tańsze i prostsze rozwiązanie, ale też głośniejsze. 

Jeżeli natomiast chodzi o rowery stacjonarne magnetyczne, opór tworzony jest przez hamulec, który działa poprzez wytwarzanie pola magnetycznego. Jest to droższe rozwiązanie, ale posiada więcej możliwości regulacji poziomu obciążenia.  

Rowery magnetyczne są też trochę cięższe od mechanicznych.

Oczywiście zarówno w przypadku jednego typu oporu, jak i drugiego powinniśmy również zwracać uwagę na inne aspekty przy wyborze roweru dla siebie. Nie jest powiedziane, że modele magnetyczne są dużo lepsze od mechanicznych. Zarówno w przypadku jednych, jak i drugich mamy produkty z różnego przedziału cenowego oraz droższe rowery premium obu typów. 

Rowery spinningowe, czyli rowery treningowe dla zaawansowanych

Tak, jak pisałem na początku artykułu, rowery stacjonarne używane są nie tylko do wykonywania rozgrzewki przed treningiem czy sesji cardio. Osoby zaawansowane lub takie, które chcą wykonywać długie treningi w domowym zaciszu również znajdą rower treningowy dla siebie. Mowa tutaj o rowerach spinningowych, które preferowane są do treningów wytrzymałościowych, kolarskich i długodystansowych. 

Mam nadzieję, że teraz już dużo łatwiej będzie wybrać Wam idealny rower dla siebie. Tym bardziej że jesień i zima za pasem, więc idealny czas na domowe trening. W sklepie internetowym empik.com znajdziecie wszystkie typy wymienionych rowerów. Polecam zagłębić się dokładniej w opisy i zdjęcia poszczególnych rowerów, a na pewno wybierzecie taki, który będzie dla Was najlepszy. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *