Wyznaczanie celów – Zrealizuj swoje postanowienie noworoczne.

Wyznaczanie celów – Zrealizuj swoje postanowienie noworoczne.

Wyznaczanie celów

Początek roku to okres, w których chcemy zmienić coś w swoim życiu i wyznaczyć cele na następny rok. Jedni chcą rzucić palenie inni schudnąć albo po prostu zdrowiej żyć. Niektórzy chcą więcej czytać inni ograniczać alkohol. Niezależnie od tego co chcemy osiągnąć wyznaczanie celów jest niezwykle istotne. Nasz blog dotyczy zdrowego stylu życia więc w tym wpisie skupię się właśnie na tym. Zdecydowana większość ludzi po świątecznym obżarstwie i sylwestrowych zabawach chce w nowym roku schudnąć.

Oczywiście każdy się śmieje, że większość inicjatyw w stylu nowy rok – nowa ja kończy się pod koniec stycznia ale kto wie może Wam się uda.

Wyznaczanie celów

Z drugiej strony może właśnie Tobie się uda. Nie ma co od razu spisywać się na straty. Moja przemiana również zaczęła się w styczniu tylko w 2018 roku. Był to po części efekt postanowienia noworocznego i zakładu z żoną 🙂 Więcej na ten temat może znaleźć tutaj.

Wróćmy do tego jak wyznaczać nasz cel. Jest kilka wytycznych, które nasz cel powinien spełniać.

Wyznaczanie celów – na co zwrócić uwagę ?

1. Cel musi być osiągalny

Musimy realnie spojrzeć na to co planujemy osiągnąć. Załóż sobie na przykład “w styczniu schudnę 1 kg” albo “od stycznia będę chudła 1 kg miesięcznie” . Taki cel jest łatwiej zrealizować i jest w naszym zasięgu (szczególnie jeśli jesteśmy początkujący). Owszem możemy założyć ” “w styczniu schudnę 10 kg” ale będzie to raczej nie możliwe do realizacji. To właśnie przykład nieosiągalnego celu. W rezultacie przeminie styczeń , a Ty nie zrealizujesz celu i tylko stracisz motywacje. Mierz siły na zamiary ! 

2. Dostosuj cel do swojego organizmu

Tutaj chodzi głównie o nasz stopnie zaawansowania i nasz organizm. Jeżeli jesteś totalnie zielony w sprawach sportu i diety to zacznij od podstawowych rzeczy. Chodzi mi o rzeczy w stylu ” od stycznia wdrażam zdrowe odżywianie i aktywność do swojego życia”. Jeżeli nigdy nie biegałaś to raczej pierwsze dystanse będą wynosić 2-3 km może 5 w zależności od intensywności wysiłku. Załóż sobie, że będę początkowo biegać po 2 km. Wystartowanie od razu z biegiem na 10 km nie przyniesie niczego dobrego w przypadku początkujących. Jak zacząć biegać możesz poczytać na naszym blogu.

3. Nie zatrzymuj się, gdy osiągniesz swój pierwszy cel.

Ta zasada łączy się z pierwszą. Jeżeli wyznaczamy mniejsze cele możliwe do realizacji to z czasem możemy je utrudniać i wdrażać nowe wyzwania. Jest to niezwykle motywujące ponieważ sami dokonujemy małych zwycięstw. Jeżeli od razu założysz nieosiągalny cel to nie będziesz mógł doświadczać pomniejszych zwycięstw. Stałe podnoszenie poprzeczki (możliwej do zrealizowania) to super motywacja. Osiągnąłem to co zaplanowałem w styczniu pora atakować dalej w lutym.

4. Cel powinien mieć termin realizacji.

To bardzo istotne ponieważ termin realizacji pozwala nam zweryfikować czy osiągnęliśmy nasz cel. Bardzo łatwo sprawdzić czy schudliśmy 1 kg w styczniu. Wystarczy zważyć się na początku i pod koniec stycznia. W rezultacie zrealizowaliśmy nasz cel i możemy wyznaczyć nowy na luty.

5. Cel powinien być mierzalny 

Chodzi tutaj zarówno czas realizacji jak i inne czynniki na przykład schudnę 1 kg, będę biegał 5 km albo dźwigał większe ciężary. Mierzalnym celem może być też na przykład nasz obwód w pasie.

Wyznaczanie celów – przykładowy dobrze wyznaczony cel

W styczniu rozpoczynam dietę i treningi 2 razy w tygodniu , zamierzam do końca miesiąca schudnąć 2 kg.

Przez cały styczeń będę biegał 2 km 2 razy w tygodniu. Dołożę zdrowe odżywianie i zamierzam schudnąć 1 cm w pasie.

Wyznaczanie celów – przykładowy źle wyznaczony cel

Schudnę w styczniu i będę ćwiczył.

Od nowego roku zrzucę 10 kg.

Mam nadzieję , że trochę Wam przybliżyłem jak dobrze wyznaczać cele i je realizować.

Zajrzyj również do nas na Insta – @zrzucbrzuch 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *