Błonnik – rola w diecie i odchudzaniu.

Błonnik – rola w diecie i odchudzaniu.

Błonnik – rola w diecie i odchudzaniu

Błonnik - rola w diecie i odchudzaniu

Najprościej jest powiedzieć, że błonnik to włókno pokarmowe, które odporne jest na działanie enzymów trawiennych w przewodzie pokarmowym. Nie ulega trawieniu w naszym organizmie. Pomimo tego jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu trawiennego. Układ trawienny ma natomiast duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Możemy więc powiedzieć, że zawartość błonnika w diecie wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie i zdrowie , a także proces odchudzania. Dlatego ważne jest byśmy dbali o odpowiednią ilość błonnika w diecie (nie tylko redukcyjnej).

Funkcje błonnika w organizmie :

  • Zwiększa wydzielanie soków trawiennych oraz poprawia ukrwienie jelit.
  • Wpływa na zwiększenie uczucia sytości.
  • Usprawnia pracę jelit (perystaltykę) dzięki czemu ułatwia wypróżnianie. Zalecany jest osobom z problemami z wypróżnieniem. (uwaga w zbyt dużych ilościach może powodować biegunki) 
  • Polecany w leczeniu zaparć oraz chorób układu trawiennego , a także odchudzaniu.
  • Przyczynia się do rozwoju flory korzystnych bakterii w jelitach. Działanie probiotyczne. Poprawia odporność organizmu.
  • Ogranicza wchłanianie toksyn.

Pamiętaj ! Nadmiar błonnika może być równie szkodliwy jak jego brak. Warto jednak dbać o to by dostarczać w codziennym jadłospisie. No właśnie. Ile powinniśmy spożywać go dziennie ?

Istnieje kilka źródeł na temat dziennej ilości błonnika w naszej diecie. Według organizacji WHO powinno to być około 25 gram na dobę. Skąd w takim razie powinniśmy czerpać błonnik ?

Źródła błonnika :

  • Produkty zbożowe (pieczywo żytnie razowe, płatki musli, pieczywo mieszane z dodatkiem ziaren),
  • Orzechy i nasiona,
  • Suszone owoce,
  • Świeże owoce i warzywa

Błonnik a odchudzanie

Jak wcześniej napisałem błonnik wpływa na zwiększenie uczucia sytości. (Zwiększenie objętości pożywienia poprzez wiązanie wody). Dlatego będzie naszym sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Jeżeli chodzi o zdrową dietę to tak naprawdę powinniśmy dbać o porcję warzy w każdym naszym posiłku w trakcie dnia. Wystarczy już o tym pamiętać, a będziemy dostarczać błonnik w minimalnych ilościach. Oczywiście najwięcej znajdziemy go w produktach zbożowych. Lepsza praca jelit to również efektywniejszy metabolizm więc w jakimś stopniu będzie to również wpływać na spalanie kalorii. Ważne jest by błonnik był każdego dnia obecny w naszej diecie .

Błonnik – rola w diecie i odchudzaniu przepis na domowy chleb : 

Dobrym rozwiązanem będzie pieczenie własnego pełnoziarnistego pieczywa. Wtedy na pewno dostarczymy tyle błonnika ile potrzeba spożywając taki chleb. Jeśli szukacie przepisu to polecam Wam ten na chleb z siemieniem lnianym i orzechami.

 

Więcej naszych przepisów znajdziecie na instagramie @zrzucbrzuch

Oraz na grupie na facebooku – grupa fitprzepisy 

 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *