MAKIEŁKI NA ŚWIĘTA

MAKIEŁKI NA ŚWIĘTA

MAKIEŁKI

Jeśli komuś zostało troszkę maku lub masy makowej ze świąt proponuję deser ostatniej chwili na Sylwestra . Makiełki bądź makówki czyli słodki mak z bakaliami z makaronem lub bułką namoczoną w mleku. W zeszłym roku były z bułką, a w tym z łazankami. UWAGA: PRZEPIS NIE FIT 🙂 Mimo, że składniki są zdrowe i zdecydowanie fit to w takiej ilości i tak słodkie dietetyczne być nie mogą 🙂
Makiełki
Co potrzebujemy:
– 300 g mielonego maku
– mleko ok. 350 ml
– 40 g masła
– 5 łyżek miodu – lub więcej w zależności jak słodkie makiełki chcemy
– bakalie w dowolnej ilości: morele, rodzynki, suszone śliwki, daktyle (warto wcześniej namoczyć)
– orzechy i migdały w dowolnej ilości (ja użyłam płatków migdałowych i posiekanych orzechów włoskich)
– aromat migdałowy ( ja dałam pół buteleczki)
– 3 białka jaj
– makaron łazanki lub inny drobny
Jak to zrobić:
Mleko zagotować (na 300 g maku przypada ok. 350 ml mleka). Zalać mak gorącym mlekiem, mieszać ok 1 minute na małym gazie. Mak ma mieć konsystencje mokrego piasku. Do maku dodajemy rozpuszczone masło,aromat i miód. Dodajemy bakalie i orzechy. Z białek ubijamy pianę i mieszamy z makiełkami (ważne, żeby makiełki nie były już gorące bo zrobi się białkowa jajecznica). Makaron gotujemy wg. przepisu na opakowaniu w ilości nam odpowiadającej. Zależy czy chcemy mieć więcej masy makowej czy makaronu. Mieszamy makaron z makiem i odstawiamy do lodówki, żeby się przegryzło.
Makiełki
Żeby było super świątecznie i zimowo można makiełki podać z mandarynką 🙂
Jeśli chcemy, żeby przepis był bardziej fit możemy zmniejszyć ilość miodu, użyć makaronu pełnoziarnistego i mleka roślinnego. Ale moim zdaniem nie ma sensu bo takie tradycyjne makiełki smakują najlepiej.

Udostępnij

Komentarzy (5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *