Ile kalorii możemy spalić na rowerze ?

Ile kalorii możemy spalić na rowerze ?

Ile kalorii możemy spalić na rowerze ?

Jazda na rowerze to świetna alternatywa do biegania. Osoby, które nie lubią biegać powinny spróbować jazdy na rowerze. Podobnie w przypadku osób z dużą nadwagą czy otyłością. Jazda na rowerze może okazać się znacznie przyjemniejsza. Należy tylko zorientować się czy nie mamy przeciwwskazań do uprawiania tej aktywności. Dla osób, które w ogóle nie lubią uprawiać sportu będzie do zdecydowanie przyjemniejsze od biegania. Po pierwsze aktywność wykonujemy siedząc, dużo mniej się męczymy, dotleniamy cały organizm i możemy obrać ciekawą trasę rowerową. Możemy również spakować plecak czy sakwy rowerowe i wybrać się na jakaś wycieczkę. W przypadku biegania będzie to dużo trudniejsze szczególnie dla początkujących ponieważ nie będziemy w stanie biegać na długie dystanse. Na rowerze nawet początkujący zrobi trasę 10 – 15 km, a to już dobra baza pod wycieczkę poza miasto. Wracając do naszego pytania ile możemy spalić na rowerze ? 

Zależy to od kilku czynników : 

Prędkości z jaką będziemy jechać.

Dystansu jaki przejedziemy (czasu trwania naszej aktywności).

Nachylenia trasy.

Podłoża.

Płeć , wiek , waga, poziom wytrenowania.

W trudniejszym terenie, na przykład z piaszczystym podłożem możemy jechać wolniej, a będziemy spalać więcej kalorii bo będziemy musieli wkładać więcej siły w jazdę.

 

Ile kalorii możemy spalić na rowerze ?

Wyżej napisałem Wam jakie czynniki wpływają na ilość spalonych kalorii jednak każdy szuka jakiejś uśrednionej wartości. Przyjęło się ze przy prędkości około 20 km/h przeciętny rowerzysta spali od 400 do 500 kcal podczas godziny jazdy. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z jakiejś aplikacji w telefonie do śledzenia prędkości i dystansu. Większośc tych aplikacji dodatkowo wyliczy nam przybliżoną ilość spalonych kalorii. Możemy też podawać w nich naszą wagę i wzrost oraz wiek. Taki wynik będzie już bardziej zbliżony do faktycznej ilości spalonych kalorii. Dodatkowo będziemy mogli monitorować przejechaną trasę. Z reguły wygląda to tak jak poniżej :

 

Dodatkowo teraz praktycznie każdy może kupić sobie smartwatch, pulsometr i tego typu gadżety. Dzięki temu podczas aktywności urzadzenia te stale mierzą nasz puls. Takie wyniki będą bardzo zbliżone do faktycznej ilości spalonych kalorii.

Jazda na rowerze, a odchudzanie.

Jeżeli jazda na rowerze będzie aktywnością, którą wybierzemy w walce z nadwagą powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach.

Dieta i jeszcze raz dieta. To jest podstawa jeśli chodzi o rozpoczęcie odchudzania. Oczywiście można też jezdzić bez diety. Organizm, który wcześniej nie miał aktywności po kilku sesjach treningowych również powinien zacząć tracić kilogramy. Nie będzie to tak skuteczne jak w połączeniu z dieta ale jakiś efekt będzie. Poprzez jazde na rowerze spalimy kalorie więc wpłyniemy na nasz dzienny bilans kaloryczny za pomocą aktywności. Może okazać się, że będziemy spalać tyle, że wejdziemy w deficyt bez diety. Warto jednak zabrać się do tego na poważnie i wyszystko sobie wyliczyć , a nie jezdzić “na oko”.

Jak obliczć całkowitą przemianę materii przeczytasz tutaj .

Odpowiedni rower. W zależności od tego na jakim podłożu będziemy jezdzic powinniśmy wybrać odpowiedni rower. Możemy kupić typowo szosowy albo turystczny czy MTB. Jeżeli jesteś początkujący to zadbaj o to by Twój rower był możliwie uniwersalny. Chyba, że już w na tym etapie wiesz, że będziesz jezdzic na przykład tylko po asfalcie. Ja kupiłem sobie MTB ponieważ jakieś 70 % moich tras to bezdroża. Zdecydowałem się na model ROCKRIDER MTB ST 120 za 1399 zł. Po zrobieniu kilkuset kilometrów zarówno w terenie jak i asfalcie stwierdzam, że to bardzo dobry wybór na początek jeśli szukamy roweru lekko terenowego.

Ile kalorii możemy spalić na rowerze ?

Druga sprawa, o której powinniśmy pamiętać to wygodny strój na rower oraz kask. Kask polecam szczególnie początkującym gdyż najważniejsze jest bezpieczeństwo. Najtańszy możecie kupić na przykład w Decathlonie już od 49,99 zł. Dodatkowo pamiętajmy o jakimś wygodnym ubraniu oraz czymś do picia. Przydatna będzie również aplikacja w telefonie albo smartchwatch do śledzenia odległości po postępów treningu.

Jazda na rowerze, a odchudzanie jak wygląda to w praktyce ?

Mierz siły na zamiary. Lepiej jezdzić systematycznie co dwa dni po 10-15 km niż rzucic się od razu na 40 km i potem cały tydzień męczyć się z mega zakwasami. Efekty nie pojawią się w jeden dzień więc tylko systematyczną pracą możemy je wypracować. Jeśli chodzi o jakieś spadki wagi i poprawę kondycji to będziemy musieli poczekać około 2 tygodni. Warto oprócz aktywności przejść również na zbilansowaną dietę o czym mówię Wam za każdym razem.

Zadbaj o atrakcyjną trasę. Aktywność jaką jest jazda na rowerze powinna być dla początkujących przede wszystkim sprawiać frajdę. Warto zadbać o to by nasza trasa była ciekawa.

Zamień samochód na rower. Jeżeli masz możliwość jazdy do pracy na rowerze to w okresie wiosenno letnim będzie to świetny plan. Zaoszczędzisz na paliwie, przysłużysz się środowisku i spalisz kalorie. Ja staram się jezdzić przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Cała podróż trwa 15 min dłużej niż samochodem ale sesje cardio mam zaliczoną.

Moim zdaniem rower to idealna aktywność dla początkujących. Jeżeli natomiast myślisz o bieganiu to zajrzyj do mojego poradnika – Jak zacząć biegać ?

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *