Fit Obwarzanki

Fit Obwarzanki

Fit Obwarzanki

Dziś przepis na fit obwarzanki. Były już kiedyś na blogu, ale dziś przepis z lekkimi modyfikacjami i pomysł na całą kanapkę z takiego właśnie fit obwarzanka.

Fit obwarzanki

Potrzebujemy (na 2 duże obwarzanki, albo 4 mini) :
– Mąka orkiszowa pełnoziarnista typ 1800 – 200 g
– Mąka pszenna chlebowa typ 1050 – 200 g
– Drożdże instant (8g)
– 10 gram cukru
– 1 łyżka oleju rzepakowego,
–  łyżka soli
– mak do posypania
– ciepła woda – ¾ szklanki

Sposób wykonania:

Wszystkie składniki ciasta zagniatamy przy użyciu robota i nakładki do ciasta drożdżowego (lub ręcznie). Odstawiamy wyrobione ciasto na około godzinę, żeby podwoiło objętość. Z ciasta formujemy wałek. Przecinamy wałek na 2 części lub 4 jeśli chcemy 4 mniejsze obwarzanki. Ciasto skręcamy i zawijamy w obwarzanki. Piekarnik nastawiamy na 225 stopni, grzanie góra – dół. Obwarzanki obwarzamy we wrzątku. Wrzucamy obwarzanka do gotującej się wody na około 15 sekund z każdej strony. Wyjmujemy na przygotowaną wcześniej blachę wyłożoną wcześniej papierem do pieczenia. Obwarzanki posypujemy makiem lub np. gruboziarnistą solą czy sezamem. Pieczemy ok 15 min. aż się zarumienią.

Z czym zjeść takiego obwarzanka?

U nas dziś w wersji wytrawnej, którą polecamy:

Fit obwarzanki

Smarujemy serkiem śmietankowym, kładziemy na to sałatę, szynkę z indyka i pomidora.  Naprawdę wyśmienite drugie śniadanie i wcale nie zajmuje dużo czasu. Najdłuższa część to wyrastanie ciasta, a samej pracy może 10 min, a jakie pyszne i niebanalne śniadanie. Pół takiego obwarzanka o wadze 200 g odpowiada mniej więcej jednej dużej bułce więc śmiało można zamieniać.

Fit obwarzanki

Makro dla całości – B – 52 / W – 288 / T – 17 

1458 kcal na całość.

Jeżeli z tego ciasta zrobimy na przykład cztery sztuki to makro i kaloryczność dzielimy na cztery, jeżeli na przykład dwie to na dwa 🙂

Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że w składzie mają cukier i olej, ale na pewno jest to dużo zdrowsza wersja od sklepowych obwarzanków. Nasze obwarzanki mają minimalną ilość cukru i oleju oraz są pełnoziarniste, a takich w sklepach nie znajdziecie.

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *