Dieta wegańska – czy trudno jej przestrzegać?

Dieta wegańska – czy trudno jej przestrzegać?

Dieta wegańska – czy trudno jej przestrzegać?

Dieta wegańska cieszy się coraz większym powodzeniem w Polsce i na świecie, gdyż oprócz wyeliminowania z diety mięsa i produktów odzwierzęcych wiąże się z filozofią zaniechania cierpienia zwierząt poprzez wykorzystywanie ich w produkcji odzieży i galanterii, a także rezygnacją z kosmetyków testowanych na zwierzętach. Czy łatwo zrezygnować z jedzenia mięsa i produktów zwierzęco pochodnych?

Dieta wegańska – zmiana odżywiania

Dieta wegańska polega na wyeliminowaniu z diety produktów takich jak:

  • mięso;
  • ryby;
  • owoce morza;
  • jaja;
  • mleko;
  • produkty mleczne;
  • miód;
  • dodatki odzwierzęce jak np. żelatyna, albumina, kazeina.

Radykalna zmiana diety, szczególnie osobom w średnim wieku, może wydawać się trudna. Dlatego zaleca się stopniowe przechodzenie na dietę wegańską poprzez sukcesywną eliminację niewskazanych produktów i zastępowanie ich innymi. Taka etapowa zmiana diety pozwala na łagodne przejście do nowych nawyków żywieniowych, co w efekcie nie sprawia dużych trudności.

Kluczem do sukcesu w przejściu na dietę wegańską jest umiejętność zastępowania produktów. Nie jest to trudne, gdyż sklepy i regały w sklepach są pełne wegańskich pyszności. Wystarczy trochę czasu poświęconego na znalezienie przepisów na dania bezmięsne, które nie muszą być wcale trudne w przygotowaniu, a smakiem nie ustępują potrawom tradycyjnej kuchni.

Dieta wegańska, a suplementy

W diecie wegańskiej bardzo ważne jest prawidłowe zbilansowanie diety. Niektóre ze składników diety mięsnej dają się zastąpić roślinnymi. Dlatego należy wprowadzić do diety takie produkty jak np. orzechy, soję, komosę ryżową, brokuły, buraki, tofu, masło orzechowe i szpinak.

Należy jednak pamiętać o konieczności suplementacji witaminy B12, Doraz kwasów
Omega-3.

Polecamy sklep: https://www.sklep.bielskidietetyk.pl/. Znajdą w nim Państwo wegańskie produkty, suplementy, a także będą Państwo mogli skorzystać z porad dietetyka klinicznego on-line.

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *