Bieg Herosa 2022 relacja – Pustynia Błędowska

Bieg Herosa 2022 relacja – Pustynia Błędowska

Bieg Herosa 2022 relacja – Pustynia Błędowska

Mieliście kiedyś okazję biegać po największej pustyni w Europie ? Jeśli nie to koniecznie do Waszego kalendarza biegowego powinniście wpisać Bieg Herosa. Jest to cykl biegów pustynnych, który odbywa się kilka razy w roku.  Z tego co kojarzę to 2-3 razy w roku w różnych terminach. Jest to świetna okazja, żeby pobiegać po Pustyni Błędowskiej.

Całościowy obszar Pustyni Błędowskiej to nawet ok. 32 km², co sprawia, że jest to nie tylko największa pustynia w Polsce, ale i w Europie!

Osobiście nie biegałem jeszcze takich dystansów po piasku i przyznam, że było to niezłe wyzwanie ale o tym w dalszej części wpisu.

Bieg odbywa się w 4 formułach więc każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie lubisz biegów z przeszkodami możesz wystartować w zwykłym biegu. Dostępna też jest opcja ultra , nordic walking i bieg dla dzieci. Z tego co wiem to w zależności od edycji czasami są zmiany w formułach i długościach biegu.

Bieg Herosa rodzaje biegów : 

Lisy Pustyni – Bieg przez pustynię z przeszkodami

Miraże – Bieg bez przeszkód

Młodzi Herosi – bieg dla dzieci

Nordic – Nordic Walking

Nomada – biegi ultra np 9h

Ja postanowiłem wystartować w Lisach Pustyni . W tej edycji dystans wynosił 7 km + 14 przeszkód. Przed biegiem nie zdawałem sobie sprawy, że największym moim przeciwnikiem nie będą przeszkody tylko piasek… wszechobecny piasek, piasek był wszędzie 🙂

Bieg Herosa 2022 relacja

Już na drugiej przeszkodzie podczas czołgania się pod zasiekami piasek dostaje się wszędzie łącznie z nosem i ustami ale cóż trzeba biec dalej. Jeśli nie biegaliście wcześniej na piasku to jest to naprawdę ciekawe doświadczenie. Czasami mamy wręcz wrażenie, że biegniemy w miejscu 🙂 Niezależnie od pierwszego szoku trzeba brać się w garść i potem jakoś to leci. Jeśli chodzi o przeszkody to nie były jakieś mega wymagające i myślę, że początkujący dadzą radę bez problemu. W tym biegu bardziej liczy się moim zdaniem przygotowanie biegowe.

Z przeszkód, które pamiętam były :

  • bieganie przez opony
  • czołganie przez zasieki
  • wspinanie się na bunkier
  • czołganie pod samochodami terenowymi
  • czołganie przez rury
  • noszenie beczek na plecach
  • noszenie belek na plecach
  • wspinanie na ściany
  • ciągnięcie trylinki

Ogólnie nie były ciężkie te przeszkody jednak w połączeniu ze zmęczeniem spowodowanym biegiem w piasku trzeba było włożyć trochę wysiłku.

Bieg Herosa 2022 relacja – Pustynia Błędowska

Sama trasa w większości prowadziła przez pustynię ale był drobny fragment przez las gdzie można było przebiec przez kawałek rzeki Przemsza i ochłodzić się w lesie.

Bieg Herosa 2022 relacja

Tak wyglądała trasa około 7 km. Podczas mojej fali w połowie biegu zaczął padać ulewny deszcz co było fajnym ochłodzeniem i dodało mi nowych sił. Gorzej mieli Ci, którzy startowali w ulewnym deszczu 🙂

Jeśli chodzi o mój wynik to udało mi się zająć miejsce 9 z czasem 52:01.30 miejmy nadzieję, że następnym razem pójdzie lepiej.

Bieg Herosa 2022 relacja

Bieg Herosa 2022 relacja – podsumowanie

Z mojej strony mogę polecić ten bieg każdemu nie tylko amatorom biegania po piasku. Niezależnie od tego czy biegasz z przeszkodami czy zwyczajnie po płaskim wpisz sobie chociaż raz Bieg Herosa do swojego kalendarza. Ceny biegu zaczynają się od 60 zł, a jest naprawdę fajnie zorganizowane. Organizacja jest naprawdę fajna, a na koniec otrzymujemy jeszcze wodę i poczęstunek. Pomiar czasu przebiegł bez zarzutów i na trasie nie było żadnych błędów z oznaczeniem. Wszystko odbyło się zgodnie z zaplanowanym czasem. Poniżej wrzucam jeszcze kilka zdjęć. Część jest mojego autorstwa, a część ze strony organizatora.

Tutaj jeszcze fapnage organizatora – Bieg Herosa i storna www. 

Chciałbyś zacząć biegać ? Nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj ten wpis – Jak zacząć biegać ?

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *