Jak dopasować taśmę oporową do ćwiczeń dla początkującego?

Jak dopasować taśmę oporową do ćwiczeń dla początkującego?

Ćwiczenia z popularnymi taśmami fitness stały sie bardzo istotnym elementem treningu zarówno siłowego, wytrzymałościowego, jak i specjalistycznego. Z tego sprzętu mogą korzystać amatorzy oraz osoby zajmujące sie sportem profesjonalnie. Jednak, by akcesoria te przyniosły oczekiwane efekty muszą być prawidłowo dobrane i dopasowane do stopnia zaawansowania oraz innych czynników czy predyspozycji. Jakie cechy posiadają taśmy oporowe do ćwiczeń? Jak wybrać najlepsze gumy do podciągania? Czym kierować się przy wyborze sprzętu dla początkujących?

taśmę oporową

Cechy i charakterystyka gum do ćwiczeń

Taśmy fitness to bardzo pomocny sprzęt, dzięki któremu możliwe jest budowanie siły mięśniowej, modelowanie sylwetki, jak również kształtowanie ogólnej zręczności. Sprzęt ten idealnie sprawdza się również w terapii rehabilitacyjnej. Pomaga dojść do pełnej sprawności po różnego rodzaju urazach, kontuzjach, zabiegach i operacjach. Jest istotnym elementem podczas ćwiczeń przy schorzeniach układu nerwowego czy mięśniowego. Stanowi podstawę ćwiczeń osób starszych i słabych kondycyjnie. Jednak by wszystkie te aspekty, były skuteczne i wykonywane poprawnie, warto zastanowić się nad cechami oraz parametrami dobrze dobranego sprzętu.

Taśmy oporowe do ćwiczeń powinny przede wszystkim być wykonane do wysokiej jakości materiału. Tworzywo z jakiego wyprodukowany jest sprzęt uniemożliwia pęknięcie, przerwanie się czy parcenie gum. Podczas zakupu produktu należy kierować się ich rozciągliwością. Każdy kolor oznacza inną siłę oporu. Pozostałymi cechami są różne dodatki takie jak obecność talku, dzięki któremu guma sie skleja się. Ważną zaleta tego rodzaju taśm jest i wielofunkcyjność.

Rodzaje taśm fitness

Korzystając z gum oporowych warto zwrócić uwagę na ich budowę, przeznaczenie oraz sposób ćwiczenia. Najbardziej popularne są taśmy, które można wykorzystać w ćwiczeniach przy różnego rodzaju przyrządach – drabince, drążku, jak również z wykorzystaniem swojego ciała. Kilkumetrowy kawałek odpowiednio dobranego artykułu można chwytać w dłonie, tworzyć z nich pętle lub wiązać do innych elementów i ciała. Bardzo popularne stały się także gumy do podciągania. Dzięki nim nauka unoszenia swojego ciała na rękach jest znacznie prostsza i dużo bezpieczniejsza. Element ten wspomaga trening, jak również jest dodatkowym elementem motywacyjnym podczas treningu.

Taśmy oporowe do ćwiczeń, które występują pod postacią mini bandów, to również sprzęt dobrze znany sportowcom. Są to niewielkie pętle wykonane z gumy, które można założyć na kończyny dolne – w okolicy kolan, ud czy kostek i wykonywać ćwiczenia oporowe mięśni nóg czy brzucha. Tak samo można trenować górne partie ciała, ręce czy obręcz brakową.

Jak dopasować taśmę oporową do ćwiczeń dla początkującego?

Wybór taśmy do ćwiczeń powinien być bardzo przemyślany i dopasowany przede wszystkim do potrzeb, możliwości oraz sprawności sportowca. Taśmy typu pilates czy brandy dla osób rozpoczynających przygodę z tego rodzaju treningiem powinny posiadać odpowiedni opór. Dla pań, osób starszych, początkujących zaleca się pierwsze ćwiczenia z gumami o słabym naciągu. Dzięki temu ciało osoby ćwiczącej przyzwyczai się do danego rodzaju ruchu, jak również będzie bezpieczne i nie narażone na kontuzje. Popularne taśmy o niewielkim naciągu i oporze charakteryzują się odpowiednim kolorem. Są to taśmy czerwone, zielone i niebieskie. Takie też powinny stosować osoby początkujące, z czasem stawiając sobie wyższa poprzeczkę

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, gdy chcemy wybrać gumy do podciągania. Tu dla osób początkujących zaleca się taśmy twardsze, posiadające niewielką rozciągliwość. Te które stawiają wysoki opór bardziej wspomogą ruch podciągania się i ułatwią nieco ćwiczenia. W miarę wytrenowania można zmienić gumę o większej zdolności do rozciągania. Dzięki niej podciąganie stanie się bardziej samodzielne

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *