Jak radzić sobie z bólem mięśni po treningu ? Pistolet do masażu

Jak radzić sobie z bólem mięśni po treningu ? Pistolet do masażu

Jak radzić sobie z bólem mięśni po treningu ? Pistolet do masażu MEDICADE Impact Pro

Ten wpis jest kontynuacją poprzedniego o tej tematyce, który również znajduje się na naszym blogu tutaj. Bóle mięśni po treningu, zakwasy czy kontuzje to coś co jest wpisane w życie każdej aktywnej osoby. Oczywiście możemy zapobiegać tym zjawiskom albo wpływać na ograniczenie ich wystąpienia.

Najważniejsza jest zawsze :

  •  poprawność wykonywania danego ćwiczenia czy aktywności (poprawna technika)
  • odpowiednia rozgrzewka przed treningiem
  • rozciąganie po treningu

Niestety często jest tak, że pomimo tych zabiegów i przestrzegania techniki prześladują nas kontuzje mniejsze lub większe. Jeżeli trenujecie intensywniej to zakwasy czy zmęczone mięśnie to dla Was chleb powszedni. Szczególnie jeśli staramy się progresować na treningach. Najlepszym rozwiązaniem by łagodzić te wszystkie objawy jest oczywiście regeneracja. W wielu przypadkach jednak nie możemy sobie pozwolić na zbyt długie przerwy od treningu.

Jeżeli ktoś trenuje bardziej rekreacyjnie to jest mniej narażony na kontuzje i zmęczenie, ale również w tej grupie to się zdarza. Zdecydowanie z problemami tego typu częściej spotykają się aktywniejsze osoby. Warto wiedzieć jak ulżyć zmęczonym czy kontuzjowanym mięśniom. Pisaliśmy Wam o tym w poprzednim wpisie jednak w tym znajdziecie dodatkowy sposób, który moim zdaniem sprawdzi się w każdym domu (nie tylko u aktywnych osób). Bardzo fajnym gadżetem, który pomoże nam w tych dolegliwościach jest pistolet do masażu. O nim jednak za chwilę.

Wrócimy jeszcze na chwilę do sposobów relaksacji, rollowania, rozbijania mięśni z poprzedniego wpisu. Są to oczywiście fajne sposoby na poprawę naszego samopoczucia jeśli chodzi o bóle mięśni ale mają kilka wad :

  • nie zawsze są w 100 % skuteczne
  • część z tych zabiegów zajmuje trochę czasu
  • nie zawsze dotrzemy z rozbijaniem czy rollowaniem do wszystkich mięśni. Można zrobić to w łatwiejszy sposób.
  • nie zapewniają wszystkich rodzajów i intensywności stymulacji mięśni.

Jak radzić sobie z bólem mięśni po treningu ? Pistolet do masażu

Pistolet do masażu jest urządzeniem, które bardzo wzbogaci nasz domowy gabinet rehabilitacji. Powiem więcej, jeśli nie macie tych wszystkich wspomnianych wcześniej przyrządów to warto zacząć od pistoletu do masażu właśnie. Mogę Wam pokazać jego działanie na swoim przykładzie. Mam kilka kontuzji, które towarzyszą mi już jakiś czas z większą lub mniejszą intensywnością. Oczywiście od dawna stosuje zabiegi opisane kiedyś na blogu jak rozciąganie i rollowanie jednak ostatnio dołożyłem masaż pistoletem. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest to, że posiada on 10 końcówek masujących dostosowanych do różnych grup mięśniowych. Możemy dzięki temu masować i rozluźniać nasze mięśnie na różne sposoby.

 

Jak radzić sobie z bólem mięśni po treningu ?

 

Przykładowo zobaczcie jak wygląda stymulacja mojej stopy. Pobolewa mnie już od dobrych dwóch miesięcy, ale teraz udaje mi się w 100 % ją rozmasować. Używam w tym celu jednej, czasem dwóch końcówek. Pierwsza z nich jest dedykowana właśnie dla mięśni stóp.

Jak radzić sobie z bólem mięśni po treningu ?

 

Jak widzicie bardzo wygodnie się go używa i mogę sobie zrobić różne rodzaje masażu na stopie bez niczyjej pomocy. Pierwszą końcówka rozbijam spięte i bolące miejsce, a drugiej używam do relaksacji tego miejsca. Po kilku dniach używania da się wyczuć poprawę jeśli chodzi o ból stopy. Wcześniej próbowałem stopę rollować na małej piłce, ale to urządzenie jest znacznie dokładniejsze.

Dla wszystkich,którzy mają pracę siedzącą

Niestety w moim przypadku na jednym bolącym miejscu się nie kończy. Oprócz treningów mam niestety prace siedzącą. Osiem godzin dziennie przy komputerze to zabójstwo dla naszego kręgosłupa. Praktycznie każdy pracujący w ten sposób odczuwa mniejsze lub większę bóle w okolicach lędźwi. Możemy próbować ratować się rozciąganiem i rollowaniem jednak ciężko jest czasami dotrzeć w głębsze struktury. Wczoraj robiłem w tym miejscu stymulacje przy użyciu dwóch końcówek najpierw stożkowej, a potem obręczowej. Dopiero wtedy poczułem, że miejsce naprawdę “popracowało”, a potem wyraźnie się rozluźniło. Dużym plusem jest to, że możemy w zupełności sami wykonać taką stymulacje.

 

Pistolet do masażu  – jak wygląda masaż

 

Wcześniej trudno było coś takiego zrobić bez pomocy fizjoterapeuty, albo drugiej osoby. Jeżeli odczuwasz bóle w okolicy lędźwiowej to powinieneś zainteresować się tym urządzeniem.

Lecimy dalej z tematem czyli rozluźnianie łydek. W moim przypadku głównie lewej łydki. Niestety, ale moja lewa strona zawsze kulała i tę stronę ciała mam szczególnie pospinaną. Najgorsze jest to, że jedno spięte miejsce pociąga za sobą kolejne. I tak zaczynamy od spiętego lewego barku, poprzez udo, łydkę, kończąc na stopie.

W moim przypadku mięśnie łydek narażone są każdego dnia na spięcia ze względu na aktywności: bieganie, kickboxing, jazda na rowerze i na koniec treningi siłowe. Przy takich aktywnościach mięśnie łydek staram się rozluźniać praktycznie codziennie. Teraz robię to dużo wygodniej i szybciej. Stymuluje sobie konkretne miejsca przy użyciu różnych końcówek. Fajnym rozwiązaniem jest końcówka w kształcie kciuka, która pozwala dostać się tak jakby “pod mięsień“. Dobrze też nadaje się do łydek końcówka okrągła jak piłka – można jej używać jeśli macie mniej pospinane mięśnie.

 

Jak radzić sobie z bólem mięśni po treningu ?

Dużym plusem pistoletu do masażu MEDICADE Impact Pro jest to, że cała stymulacja zajmuje mniej czasu niż tradycyjne rollowanie. Nie musimy też specjalnie się do niej przygotowywać. Można to robić oglądając TV. Najistotniejsze jest to, że efekty są skuteczniejsze.

Żeby pokazać Wam całą moją rutynę z tym sprzętem musimy jeszcze przejść do relaksacji barku. W moim przypadku również lewego. Bark bardzo trudno jest zrollować czy rozbijać na macie z kolcami. Podobnie jest z masowaniem. Musiałem prosić o pomoc żonę, albo fijoterapeutę. Teraz mogę robić sobie szybki masaż i rozluźnianie sam.

Jak radzić sobie z bólem mięśni po treningu ?

Jak radzić sobie z bólem mięśni po treningu ?

Jak radzić sobie z bólem mięśni po treningu ?

Najwygodniej masuje mi się tą dużą okrągła końcówka. Wystarczy dosłownie 2-3 min i mam rozluźniony bark. Mocna bateria pozwala by pistolet masował nawet do 8 h dlatego nie ma się co martwić. Spokojnie damy radę rozmasować i rozluźnić kilka partii mięśniowych bez konieczności ładowania.

Większość z nas jakiś czas w ciągu dnia spędza przy komputerze. Wpływa to również na spięcie mięśni karku i szyi. Ta końcówka chyba przypadnie do gustu każdemu.

 

Super sprawa jeśli chodzi o rozluźnianie mięśni karku oraz szyi. Polecam każdemu nie tylko tym aktywnym. W szybki sposób pozwala się zrelaksować i rozluźnić.

 

Najlepsze zostawiłem na koniec czyli końcówka gumowa. Ona jest idealna dla wszystkich mięczaków  :), albo tych, którzy mają jakieś bardzo obolałe miejsca do masażu. Sprawdza się również jaka dodatkowa stymulacja np. po masażu punktowym.

Dodatkowo jest to świetne rozwiązanie dla początkujących oraz tych, którzy mają niższy próg bólu. Wbrew pozorom sporo jest osób, którym nawet rollowanie sprawia dyskomfort. Ta końcówka jest właśnie dla Was. Gumowe zakończenie powoduje, że wibracje są naprawdę przyjemne i relaksujące.

 Pistolet do masażu podsumowanie

Wydaje mi się, że taki pistolet do masażu powinien znaleźć się w większości domów (nie tylko u osób aktywnych). Jest to naprawdę fajne i wydajne urządzenie do masażu i relaksacji. Tym bardziej, że obecnie koszt takiego sprzętu nie jest duży. Ten model, który my mamy obecnie kosztuje w promocji 349 zł więc nie jest to jakiś straszny wydatek. Takie urządzenie posłuży na pewno przez długi czas, a dzięki baterii o pojemności 2500 mAh może masować się nim kilka osób na jednym ładowaniu.

 

Po jakimś czasie stosowania pistoletu zauważyłem lepsze efekty niż po codziennej 40 minutowej rutynie związanej z rollowaniem i rozciąganiem. Oczywiście te zabiegi są równie ważne i stosuję je zamiennie z pistoletem do masażu. Teraz kiedy nie mam ochoty na rozluźnianie na macie mogę rozłożyć się na kanapie i rozluźnianie mięśni odbywa się właściwie bez mojego czynnego udziału. Dużym plusem jest również to, że możemy pistolet zabrać na siłownię i zrobić sobie stymulację trenowanych mięśni bezpośrednio po treningu. Czuje, że pistolet do masażu stanie się moim numerem jeden w  kwestii regeneracji i rozluźniania, szczególnie w bardziej zabiegane dni.

 

Więcej na temat tego pistoletu MEDICADE Impact Pro do masażu przeczytacie na stronie firmy – tutaj.

Rozwinięcie tego wpisu znajdziecie jeszcze w tym filmie na naszym kanale :

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *