Bóle mięśni po treningu – jak sobie z nimi radzić ?

Bóle mięśni po treningu – jak sobie z nimi radzić ?

Bóle mięśni po treningu – jak sobie z nimi radzić ?

Jako osoba trenująca już prawie zawodowo i dająca sobie codziennie na treningach mocno w kość dużą wagę przywiązuję do domowej „rehabilitacji”, takiego fizjo-spa dla ciała. Niektóre z poniższych metod stosuje codziennie i mam wrażenie, że gdyby nie te rytuały to moje ciało rozpadło by się już na kawałki 🙂 Poniższe metody w większości są polecone przez mojego fizjo i stosowane przeze mnie z powodzeniem od lat.

Bóle mięśni po treningu - jak sobie z nimi radzić ?

Mata i poduszka do akupresury – poprzez polepszenie ukrwienia pozwala zredukować napięcie mięśniowe i bóle pleców czy karku. Ta mata, którą my mamy ma już 10 lat i jest naprawdę hardcorowa. To nie takie plastikowe delikatne kwiatuszki jak w większości dostępnych na rynku mat tylko grube kolce. Nie każdy daje rade na tej macie. Pierwsze 5 min leżenie jest ciężkie, ale jeśli się je przetrwa jest już lepiej i napięcie mięśni powoli puszcza. Ponieważ bardzo dużo trenuje sesja rehabilitacyjna na takiej macie to jest konieczność każdego dnia – poświęcam na to 30 min. Ponieważ poduszka pod kark należy właśnie do tych „lajtowych” często dla lepszego efektu rozluźnienia szyi podkładam roller pod kark i na to mate. Działa genialnie. Na macie można tez stawać stopami stymulując ważne dla organizmu punkty powiązane z konkretnymi organami i częściami ciała. Dodatkowo skóra stóp po takim masażu robi się jak u niemowlaka 🙂

Bóle mięśni po treningu - jak sobie z nimi radzić ?

Bóle mięśni po treningu – jak sobie z nimi radzić ? Roller i klawiki

Roller – ja mam gładki, ale jest też mocniejsza opcja z wypustkami. Podkłada się go pod mięsień i rolluje. Można tym gadżetem wymasować praktycznie wszystko: stopy, łydki, uda, szyje, plecy ręce. W necie jest wiele filmików jak to robić. Naprawdę działa i naprawdę boli. A mnie najbardziej jak masuje biodrowo – lędźwiowy i czworogłowy.

Klawiki – gwoździe do klawiterapii. Zakupione u mojego fizjoterapeuty. Jeśli jeszcze o nich nie słyszeliście to pora je poznać. Nakłuwa się nimi konkretne punkty, których umiejscowienie znają fizjoterapeuci – jest to taka odmiana akupunktury, tylko zamiast igieł wbija się takie właśnie gwoździe. Jeśli np. macie częste migreny możecie w necie sprawdzić jakie punkty powinniście regularnie nakłuwać. Ja pamiętam kilka kluczowych punktów, których nakłuwanie jest dla mojego organizmu ważne, ale gwoździe rozluźniają też spięte mięśnie. Pobudzają przewodnictwo nerwowe i ukrwienie. Ta metoda jest bardzo bolesna. W momencie nakłuwania boli bardzo, ale z czasem puszcza bo mięśnie się rozluźniają i gwóźdź prawie bezboleśnie wchodzi coraz głębiej. Ja bardzo często kłuje punkty odpowiedzialne za wątrobę, nerki i nakłuwam napięty od stresu brzuch. Poniżej macie zdjęcia jak to wygląda. Nie próbujcie robić tego od razu sami. Najpierw skorzystajcie z tej metody u fizjo bo zrobicie sobie krzywdę. Naprawdę warto się tym zainteresować i poszukać specjalisty bo klawiterapią można leczyć lub wspomagać leczenie praktycznie każdego schorzenia – nawet psychicznego. Ja mam za sobą już pierdyliard godzin na klawikach u fizjo i zawsze pomogły mi na to z czym przychodziłem. Doraźnie pomagam sobie nimi w domu – wystarczą dwa.

Bóle mięśni po treningu - jak sobie z nimi radzić ?

Rollerpodwójna piłka do masażu – kolejne cudo dla napiętych i zmęczonych mięśni. Pozwala je masować precyzyjniej niż roller-wałek. To nasz najnowszy nabytek, ale już znalazł się w naszym rehabilitacyjnym must  have. Nieźle masuje się nim stopy, z plecami też radzi sobie dobrze. Również boli 🙂

Coś jeszcze oprócz przyrządów do relaksacji

I na koniec chyba najprzyjemniejsza metoda rozluźnienia przetrenowanych mięśni – kąpiel.  Dowiedziono, że taka z lodem lepiej działa na zakwaszone i zmęczone mięśnie niż gorąca, ale bądźmy szczerzy – mało kto z nas jest na to gotowy 🙂 Dlatego ja czasem korzystam z dobrodziejstw kąpieli i biorę taką gorącą. Super wpływa na samopoczucie i na zmęczone mięśnie także. Nie przesadźmy jednak z temperaturą wody bo ta zbyt gorąca dodatkowo osłabia.

 

Na koniec jeszcze orientacyjne ceny:

Mata – 130 zł , Tutaj możecie kupić taniej nawet za 70 zł (allegro)

Mata poduszka pod kark – 100 zł

Roller – 20 zł

Roller piłka – 20zł

Klawik 1 sztuka – 20 zł

Zapraszamy na naszego insta .

Więcej na ten temat znajdziecie na naszym kanale tutaj :

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *