Dieta ketogeniczna: co to jest i jakie daje efekty? Dieta ketogeniczna w cateringu pudełkowym

Dieta ketogeniczna: co to jest i jakie daje efekty? Dieta ketogeniczna w cateringu pudełkowym

Istnieje wiele typów diet specjalistycznych w ofercie cateringu dietetycznego, a jednym z nich jest dieta ketogeniczna. Na czym ona polega i jakie daje efekty?

Dieta ketogeniczna – co to takiego?Dieta ketogeniczna

Obecnie coraz więcej osób słyszy w swoim otoczeniu wzmianki o przejściu “na keto”. Co się kryje za tym tajemniczym hasłem? Keto to nic innego jak popularna w ostatnim czasie dieta ketogeniczna, której dewiza oparta jest na stwierdzeniu: “Jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz”. Jak zatem widzimy, ten rodzaj żywienia jest kierowany do osób pragnących zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale nie tylko. Jest także wykorzystywana do walki z takimi dolegliwościami jak nadciśnienie i cukrzyca.

Jakie są główne założenia diety ketogenicznej? To sposób odżywiania polegający na zwiększonej podaży tłuszczów przy równoczesnym uszczupleniu ilości spożywanych węglowodanów. Standardowy sposób odżywiania zakłada przyjmowanie ok 50% węglowodanów, 15% białka oraz 35% tłuszczów.

Jadłospis na diecie ketogenicznej wygląda natomiast zupełnie inaczej. Poziom tłuszczów wzrasta do 80-90%, resztę produktów stanowią węglowodany i białko. Mamy więc do czynienia z sytuacją, w której z powodu zaniżonej podaży węglowodanów organizm przerzuca się na alternatywne źródło energii w postaci tłuszczów. W efekcie zachodzi proces rozpadu tłuszczów, czyli tzw. ketoza, w wyniku której organizm spala zalegające zapasy tłuszczu.

Dieta ketogeniczna i jej efekty

Co ciekawe, ten rodzaj diety początkowo był stosowany do leczenia dzieci cierpiących na padaczkę lekooporną. Omawiany sposób żywienia wpływa bowiem na zmniejszenie dolegliwości i częstotliwości ataków. Dopiero po pewnym czasie ową dietę zaczęły wykorzystywać także osoby, którym zależy na zdrowej redukcji masy ciała. Jakie inne korzyści niesie ze sobą taki zmodyfikowany plan żywieniowy? Do najbardziej cenionych zalet diety ketogenicznej zalicza się fakt, iż:

 • skutecznie wspiera walkę z insulinoopornością,
 • zmniejsza apetyt na słodycze,
 • zapewnia uczucie sytości na długi czas,
 • niweluje wzdęcia i inne problemy trawienne,
 • usprawnia pracę serca, nerek i innych narządów,
 • obniża ciśnienie tętnicze krwi,
 • obniża poziom złego cholesterolu,
 • zapewnia uczucie lekkości,
 • wspomaga efektywną pracę mózgu,
 • niweluje częste uczucie zmęczenia.

Dieta ketogeniczna – co na niej jeść?

Rozważając przejście na dietę ketogeniczną warto się zorientować, co na niej jeść, by przyniosła oczekiwane rezultaty. Jednym z produktów stanowiących podstawę jadłospisu na diecie wysokotłuszczowej jest wszelkiego rodzaju mięso. Kolejne źródło zdrowego tłuszczu to ryby i owoce morza. Do zalecanych produktów możemy także zaliczyć jaja, orzechy, nasiona, pestki, oliwę z oliwek, olej kokosowy czy olej lniany.

Częstym składnikiem potraw na diecie ketogenicznej jest niezwykle zdrowe awokado. Ponadto można spożywać warzywa zielone, takie jak kapusta, brokuły, kalafior, cukinia, ogórek, sałata, szpinak czy brukselka. Niestety, założenia diety skłaniają do znacznego ograniczenie owoców ze względu na spory udział cukru. Dopuszczalną pozycją są jednak owoce leśne. Lista produktów zakazanych zawiera ponadto alkohol, warzywa skrobiowe oraz strączkowe, produkty zbożowe oraz słodycze.

Przeglądaj oferty diety pudełkowej w Warszawie >>>

Dieta ketogeniczna w pudełkach

Aby dieta wysokotłuszczowa była całkowicie bezpieczna, należy ją przeprowadzać pod kontrolą lekarza lub dietetyka. Właśnie z tego powodu catering dietetyczny serwujący posiłki ketogeniczne to idealne rozwiązanie. Dieta pudełkowa jest układana w oparciu o wiedzę i doświadczenie fachowców z dziedziny zdrowia i dietetyki, dzięki czemu wszystkie posiłki są w stanie zatroszczyć się o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Przykładowo nie byłoby dobrym pomysłem budowanie jadłospisu tylko i wyłącznie na tłuszczach zwierzęcych. Warto uzupełnić menu o inne zdrowe tłuszcze, które przyczynią się do zachowania równowagi w organizmie. Urozmaicona dieta pudełkowa z pewnością zadba o dostarczenie zróżnicowanych i zdrowych produktów.

Udostępnij

1 Komentarz

 • Damian Odpowiedz

  Próbowałem przejść na dietę keto ale po kilku dniach odczuwałem zauważalny spadek energii, wytrzymałem 12 dni bez sięgania po produkty wysokowęglowodanowe. Zastanawiam się czy jest to kwestia predyspozycji organizmu czy niewłaściwego skomponowania diety. Dieta pudełkowa brzmi rozsądnie – czy jesteście w stanie polecić godnego zaufania dostawcę posiłków skomponowanych dla diety ketogenicznej na terenie Warszawy?

  16 maja, 2021 at 4:04 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *