Sprzęt do ćwiczeń w domu – 10 niezbędnych przyrządów

Sprzęt do ćwiczeń w domu – 10 niezbędnych przyrządów

Ćwiczyć można również w domu. Warto skorzystać z tej alternatywy zwłaszcza teraz, kiedy korzystanie z takich miejsca jak siłownie czy kluby fitness nie zawsze jest bezpieczne. Doświadczenie pokazuje, że ćwiczenia wykonywane w domu mogą być tak samo skuteczne, a przy tym oszczędzamy dodatkowo czas i pieniądze. To doskonała propozycja dla osób, które na co dzień nie mają czasu chodzić na siłownię. Ćwiczenia w domu mogą być tak samo skuteczne, ale aby były skuteczne, trzeba je odpowiednio zaplanować. Jak? Warto zaopatrzyć się w sprzęt niezbędny do ćwiczeń w domu!

sprzęt do ćwiczeń w domu

Trening w domu – niezbędny sprzęt do ćwiczeń

Czym powinien charakteryzować się sprzęt do ćwiczeń w domu? Przede wszystkim powinien być możliwie jak najprostszy i nie zajmować dużo miejsca. Wiele osób nie dysponuje dużym mieszkaniem, w którym mogliby ustawić duże przyrządy. Z tego samego powodu sprzęt do ćwiczeń w domu powinien być możliwie jak najbardziej uniwersalny. Dzięki temu już za pomocą kilku przyrządów będziemy mogli wykonywać urozmaicone ćwiczenia.

 1. Hantle, sztangi i kettlebelle Hantle i sztangi to jedne z najbardziej podstawowych akcesoriów do ćwiczeń, które na pewno przydadzą się każdemu. W domu najlepiej sprawdzą się takie, które maja osobny gryf i różnej wagi obciążniki. Dzięki temu można jeden przyrząd wykorzystywać na wiele sposobów, co przede wszystkim oszczędza miejsce w domu. Nie można tu również zapomnieć o kettlebellach, których konstrukcja pozwala na wykonywanie nieco innych ćwiczeń niż ze standardowymi hantlami.
 2. Uchwyty do pompek  
  Na początku może wydawać się, że robienie pompek z uchwytami jest znacznie trudniejsze, niż bez nich. Jednak po jakimś czasie przekonamy się, że przyrządy te nie tylko pomagają w treningu, ale również sprawiają, ze jest on znacznie bardziej wydajny.
 3. Rower stacjonarny 

  Oczywiście rower stacjonarny zajmuje nieco miejsca, ale doświadczenie pokazuje, że w tym przypadku warto jest to miejsce poświęcić. Jazda na rowerze to uniwersalne ćwiczenie, które pozwala rozwijać wiele partii mięśni i pracować nad kondycją. Pogoda nie zawsze pozwala na jazdę na rowerze, dlatego warto zainwestować w rowerek stacjonarny, z pomocą którego będziemy mogli wykonywać plan treningowy.

 4. Ekspandery, gumy i podobne przyrządy
  Jednym z lepszych pomysłów na ćwiczenia w domu, jest użycie ekspandera, bądź dowolnego rodzaju gum fitness. Przyrządy takie nie zajmują wiele miejsca, a pozwalają na wykonywanie bardzo zróżnicowanych ćwiczeń. Są też dużym ułatwieniem przy rozciąganiu (zwłaszcza gumy, liny i taśmy), co powinno być zawsze uwzględnione w treningu. Ćwiczenia z użyciem tego rodzaju sprzętu przydatne są zwłaszcza dla tych osób, które chcą wprowadzić elementy treningu siłowego.
 5. Piłka fitness

  Piłka fitness to bardzo przyjemny przyrząd, który jest wprost idealnie zaprojektowany do ćwiczeń rozciągających. Ćwiczenia z piłką to również świetna zabawa, która jak wiadomo, poprawia nastrój i sprawia, że ćwiczenia stają się bardziej wydajne, a ćwicząca osoba bardziej zmotywowana. Sprawdzają się również przy ćwiczeniach poprawiających koordynację ruchową, a także wzmacniających mięśnie kręgosłupa.

 6. Skakanka
  Skakanka to tradycyjny przyrząd, który chyba każdy kiedyś miał w rękach. Warto mieć ją w domu i wykorzystywać regularnie. Jeżeli mieszkamy w bloku, to warto wyposażyć się dodatkowo w specjalną matę, która nieco wytłumi odgłosy skakania. Skakanka nie zawsze jest doceniana, a warto wiedzieć, że przyśpiesza metabolizm, a w dodatku pozwala na spalenie bardzo dużej ilości kalorii – nawet do 400 kcal w ciągu zaledwie pół godziny. Ponadto podczas skakania na skakance pracują mięśnie całego ciała.
 7. Flexi-bar – do czego się go używa?
  Flexi-bar to bardzo ciekawy przyrząd, który może być pomocny do wykonywania wielu rodzajów ćwiczeń. Jest to pręt wykonany z bardzo sprężystego materiału, który dzięki zastosowaniu obciążników na końcach bardzo łatwo wprawić w drania. To świetne rozwiązanie dla wszystkich, którym zwykłe ćwiczenia szybko się nudzą i potrzebują kreatywnych rozwiązań. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które do swojego treningu chcą wprowadzić elementy treningu siłowego i wytrzymałościowego, bez obciążania stawów.
 8. Orbitrek
  Orbitrek jest co prawda dość dużym urządzeniem, ale pozwala na tak efektywny trening, że warto rozważyć jego zakup. Przysłuży się przede wszystkim osobom które chcą podtrzymać formę i wydolność organizmu, a także zrzucić zbędne kilogramy.
 9. Stepper
  Bardzo prostym urządzeniem jest popularny stepper, który często wykorzystuje się w klubach fitness. Pozwala na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń i nie zajmuje dużo miejsca, a więc na pewno jego posiadanie również nie zaszkodzi. Regularne ćwiczenia na stepperze pozwolą ukształtować mięśnie łydek, ud i pośladków, doskonale modelują sylwetkę.
 10. Niestandardowe przyrządy
  Warto również pamiętać, że nawet jeżeli nie mamy pod ręką specjalistycznego sprzętu, to zawsze możemy ćwiczyć, wykorzystując to, co mamy w domu. Ściana, krawędź stołu, futryna drzwi, czy podłoga – to wszystko, to również przyrządy gimnastyczne, które tylko trzeba umieć wykorzystać.

Więcej ciekawych przyrządów znaleźć można na stronie fitness-sport.net. Znajdziemy tam nie tylko przyrządy do ćwiczeń w domu, ale również wszystko to, co przyda się w każdej siłowni i klubie fitness.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *