Ketonal Active – jak stosować i dawkować

Ketonal Active – jak stosować i dawkować

Ketonal Active – jak stosować i dawkować

Ketonal Active to popularny, bezpieczny i dostępny bez recepty środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Zalecana dzienna dawka to 3 × 1 kapsułka 50 mg co 8 godzin. Lek przyjmowany jest doustnie.

Co odpowiada za lecznicze działanie Ketonalu Active?

Za wytwarzanie Ketonalu Active odpowiedzialna jest znana firma SANDOZ. Która z powodzeniem działa na polskim rynku już od 2010 roku. Obecnie Sandoz jest liderem w obszarze leków generycznych i biopodobnych.

 

Jeśli chodzi o sam Ketonal Active, to dostępny bez recepty. Farmaceutyk ma postać twardych kapsułek, których substancją czynną odpowiedzialną za działanie lecznicze jest ketoprofen. Ten organiczny związek chemiczny to niesteroidowy lek przeciwzapalny należący do grupy pochodnych kwasu propionowego. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jedna kapsułka Ketonalu zawiera bezpieczną dawkę 50 mg ketoprofenu. Pozostałe składniki to laktoza jednowodna, magnez stearynianu, krzemionka koloidalna bezwodna oraz składowe otoczki – żelatyna, błękit patentowy (E131) i dwutlenek tytanu (E171).

Ketonal Active – jak dawkować?

Dokładne dane na temat stosowania Ketonalu Active znajdują się w dołączonej do każdego opakowania ulotce informacyjnej. Również lekarz może zalecić specjalne dawkowanie. W razie wątpliwości co do liczby przyjmowanych dziennie tabletek Ketonalu Active najlepiej zgłosić się po pomoc do farmaceuty lub lekarza. Ketonal jest lekiem o wysokim wskaźniku bezpieczeństwa, ale zgodnie z ogólnymi zaleceniami należy przyjmować maksymalnie 3 kapsułki na dobę – po jednej co 8 godzin. Ważne, aby niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie podawać dzieciom ani młodzieży poniżej 15 roku życia.

Ketonal Active – jak stosować?

Ketonal Active powinniśmy stosować doustnie. Lek powinno się zażywać w trakcie posiłków, dla lepszego przyswajania popijając co najmniej połową szklanki wody, ewentualnie mleka. Przy niewłaściwym dawkowaniu Ketonal Active, jak wszystkie dostępne na rynku farmaceutycznym leki, może powodować pewne skutki uboczne.

W internecie można znaleźć pytania, czy ketoprofen niekorzystnie wpływa na przewód pokarmowy. Ketonal bez recepty jest lekiem bezpiecznym, a odpowiednie dawkowanie, przy braku przeciwwskazań do stosowania, eliminuje potencjalne działanie niepożądane. Nie należy wydłużać jednak czasu leczenia i przyjmować zwiększonych dawek bez konsultacji ze specjalistą. Ketonal Active powinien być stosowany maksymalnie przez 5 dni. Dawka nie większa niż 150 mg na dobę (1 tabletka co 8 godzin).

Przyjmowanie Ketonalu Active a sytuacje szczególne

Ketonal Active jest lekiem bezpiecznym, jeśli chodzi o stosowanie jako środka przeciwbólowego i przeciwzapalnego. W niektórych przypadkach, u osób szczególnie wrażliwych na działanie ketoprofenu (zawartego w wielu farmaceutykach zaliczanych do grupy NLPZ), mogą wystąpić objawy. Zaliczamy do nich zawroty głowy, senność czy zaburzenia widzenia, o czym należy poinformować specjalistę, który może zmniejszyć zalecaną wcześniej dawkę. Działanie niepożądane przy braku przeciwwskazań do stosowania leku występuje jednak bardzo rzadko.

Ważne, aby pacjenci, którzy wybierają leki bez recepty, zawsze zapoznali się z dołączoną do nich ulotką. Zwłaszcza jeśli przyjmują już inne farmaceutyki. Dobrą praktyką są też konsultacje ze specjalistą, który z pewnością udzieli odpowiedzi, które substancje można ze sobą łączyć, a których nie. 

Ketonal Active – czy może być stosowany przez ciężarne, karmiące lub planujące ciąże kobiety?

Kobiety które planują ciąże  ciężarne czy karmiące zawsze powinno skonsultowane ze specjalistą.

W pierwszym i drugim trymestrze ciąży, ze względu na wysoką skuteczność działania, farmaceutyki mogą być stosowane, ale wyłącznie za zgodą lekarza. Substancje czynne w lekach zaliczanych do NLPZ-ów dość szybko dostają się do krwioobiegu. Ich maksymalne stężenie we krwi osiągają mniej więcej po około 90 minutach od zażycia. W ten sposób mogą przedostać się do organizmu dziecka razem z mlekiem karmiącej matki lub przez barierę łożyskową do organizmu płodu. Stąd też nie powinny być stosowane w trakcie laktacji. Również w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *